REKLAMA

Wakacje kredytowe przedłużone? Prezes dużego banku zdradza szczegóły

2023-08-28 10:23
publikacja
2023-08-28 10:23

Opinia jest taka, że wakacje kredytowe zostaną wprowadzone; z tego co słychać, będą to półroczne wakacje z kryterium dochodowym - powiedział w poniedziałek prezes Pekao Leszek Skiba w TOK FM.

Wakacje kredytowe przedłużone? Prezes dużego banku zdradza szczegóły
Wakacje kredytowe przedłużone? Prezes dużego banku zdradza szczegóły
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Prezes Pekao Leszek Skiba był pytany o ewentualne przedłużenie wakacji kredytowych. "Raczej opinia jest taka, że te wakacje zostaną wprowadzone. Pytanie właśnie, w którym momencie, bo to kwestie legislacyjne są największą zagadką. Z tego co słychać, będą to półroczne wakacje z kryterium dochodowym" - powiedział Skiba.

Jak mówił, klienci korzystający z nich są zadowoleni. "Dla różnych banków efekt jest różny, dla nas ten efekt nie powinien być jakoś wyjątkowo dotkliwy" - dodał.

"KNF jest bardzo zaangażowana w to, żeby analizować i dyskutować z bankami. Również aktywny - jeśli chodzi o rozmowę - jest Paweł Borys (prezes Polskiego Funduszu Rozwoju - PAP)" - powiedział.

W ocenie szefa Pekao, banki mają świadomość tego, "jakie są opcje, jaki jest też sposób patrzenia sektora publicznego na wakacje kredytowe". "Myślę, że ta informacja dociera do zainteresowanych prezesów banków" - dodał.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych zapadnie do końca pierwszej połowy września. Jak mówił, jeśli zapadnie, to będzie rekomendował odpowiednim instytucjom zastosowanie kryteriów dochodowych.

"Zobaczymy, jaki jest poziom niespłacanych kredytów, jak szybko spadają stopy procentowe, jakie są nadzieje na szybsze obniżki stóp procentowych. Wtedy podejmiemy odpowiednie decyzje" – mówił wcześniej premier.

Pod koniec lipca ub.r. weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa wprowadziła tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
marmaj
Dobrze że nie pracuję w PL i nie dokładam się do tego rozdawnictwa. Oszczędności przestałem lokować do Polsza aby nie inwestować w to szaleństwo. Radzę Polakom ciężko pracującym na zachodzie aby nie lokowali pieniędzy w Polsce. Rząd doskonale wie że te nadwyżki to były z oszczędności masy pracujących Polaków na zachodzie. Nie dajcie Dobrze że nie pracuję w PL i nie dokładam się do tego rozdawnictwa. Oszczędności przestałem lokować do Polsza aby nie inwestować w to szaleństwo. Radzę Polakom ciężko pracującym na zachodzie aby nie lokowali pieniędzy w Polsce. Rząd doskonale wie że te nadwyżki to były z oszczędności masy pracujących Polaków na zachodzie. Nie dajcie się tak rolować, przed wyborami złotówka będzie nurkować ponieważ część inwestorów będzie ostrożna i zaczną wycofywać kasę. Już dawno tutaj pisałem że PIS robi taki model skandynawski w Polsce, czyli wysokie koszty życia, podnoszone zarobki> ale to będzie miało swoją cenę, czyli ucieczka inwestorów, mniejsze zatrudnienie. PIS, czy PO, to moim zdaniem jedna komuna, te same twarze, ci sami ludzie od dekad przy władzy, robią was w balona od niby podziału władzy.
tomaszektoma
mam mieszkanie 87m2
i zglosuje na PiS


obnizka stop, inflacja, bk2%, ceny po 20-30k/m2
niech mi rosnie wartosc mieszkania


jeszcze KO i 2050 zrobi jakies reformy i ciecia
trolley
a na ulicach trzeci świat - piękna wizja XD
maxykaz
Niskie oprocentowanie lokat też przedłużone. Dla tych co myślą że z pustego Salomon potrafi nalać.
men24a
Jak mówił, klienci korzystający z nich są zadowoleni.........
Chawez jak wprowadzał 3 dyniowy tydzień pracy ludzie też byli zadowoleni.
matheous
przedłużmy wakacje kredytowe, dorzućmy obniżkę stóp %, dorzućmy 800+....
a w przyszłym roku chleb po 20PLN i paliwo za 10PLN
stoje z boku, nie biorę w tym syfie udziału ale ponoszę tego koszty. ciężko racjonalnie ogarniać tak absurdalną rzeczywistość
w99
A jakie koszty ponosisz w związku z wakacjami kredytowymi?
adam.1983 odpowiada w99
Np. coraz wyższe opłaty za usługi bankowe, dziś bez rachunku bankowego ciężko funkcjonować bo prawie każdy pracodawca wypłaca wynagrodzenie przelewem, a ciężko znaleźć bezpłatne konto bez dodatkowych warunków, opłaty za kartę coraz wyższe, za konto też, oprocentowanie rachunku 0% a oszczędności 5-6%
Banki zawsze koszty przerzucą
Np. coraz wyższe opłaty za usługi bankowe, dziś bez rachunku bankowego ciężko funkcjonować bo prawie każdy pracodawca wypłaca wynagrodzenie przelewem, a ciężko znaleźć bezpłatne konto bez dodatkowych warunków, opłaty za kartę coraz wyższe, za konto też, oprocentowanie rachunku 0% a oszczędności 5-6%
Banki zawsze koszty przerzucą na innych klientów.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki