REKLAMA

WIG20 na marcowych minimach. Spadki JSW i PGE

2021-03-24 17:51
publikacja
2021-03-24 17:51
WIG20 na marcowych minimach. Spadki JSW i PGE
WIG20 na marcowych minimach. Spadki JSW i PGE
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Środowa sesja dobrze wpisywała się w rozczarowującą drugą połowę marca na warszawskiej GPW. WIG20 po raz pierwszy w tym miesiącu spadł poniżej poziomu 1900 pkt., w dół szły także inne główne indeksy rodzimej giełdy.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu WIG20 mocował się z poziomem 2000 pkt., po kilku słabszych sesjach dziś przyszło mu jednak bronić innego poziomu - 1900 pkt. Momentami indeks spadał w środę nawet do 1888,36 pkt., ostatecznie zdołał jednak zamknąć sesję "tylko" 0,05 pkt. poniżej wspominanej granicy. O 1,2 proc. niżej niż notowany był na wczorajszym zamknięciu.

Spadały też inne indeksy. WIG poszedł w dół o 1,1 proc., mWIG40 o 0,8 proc., podobnie sWIG80. Spadki na GPW miały dziś charakter szeroki i dodatkowo towarzyszyły im dość wysokie obroty - 1,4 mld zł. Warto zwrócić uwagę, że na europejskich giełdach panowały dziś mieszane nastroje, GPW wyróżniała się tym samym negatywnie na tym tle. Lepiej od WIG-u prezentowały się także główne indeksy Wall Street.

fot. / / Bankier.pl

W składzie WIG20 najmocniejsze spadki zanotowała JSW (-8,2 proc.), która przecież słabo prezentowała się i wczoraj. Nie pomogła ani zapowiedź programu oszczędnościowego (ale bez zwolnień), ani zapowiedź Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, że prace nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym w ramach unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali mają być traktowane priorytetowo. Od lutowego lokalnego maksimum wycena JSW stopniała już o blisko 35 proc.

Autorów słabości WIG20 było dziś jednak więcej. O ponad 4 proc. w dół poszły notowania CCC, PGE, które opublikowało wyniki finansowe, i Allegro, które spadło do najniższych poziomów w swej giełdowej historii. 3,5 proc. straciła kolejna energetyczna spółka - Taruon. Ponad kreską utrzymało się tylko trio PZU (+1,1 proc.), Mercator (+1,5 proc.) oraz PGNiG (+3,8 proc.).

Na szerokim rynku pozytywnie zaskoczyła Grupa Kęty (+7,4 proc.), która szacuje, że zysk netto grupy w pierwszym kwartale 2021 r. wyniesie ok. 118 mln zł, co oznacza wzrost o 42 proc. rdr. Spadki - dwucyfrowe - zanotowały z kolei akcje Vistalu i KSG Agro. 7 proc. stracił Mabion, a o ponad 5 proc. potaniały m.in. papiery Kruka, Biomedu i Millennium.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wizytator
Powiedzenie na ten rok.
Sprzedaj w 2021 i zapomnij o giełdzie.
428ustka
czerwony marzec czy bedzie 1500?
demeryt_69
Bardziej korzystna byłaby powtórka z marca'68 - szalom!
demeryt_69
Trudno zgadnąć w jakim celu w Polsce funkcjonuje giełda? Petrolinvest oraz inne spółki Krałzego, InPost ... cyrk!

iluminata
Dalej ktoś będzie się ze mną kłócił, że Polska to neokolonia, a kurs WIG 20 ma być trzymany za mordę w okolicach 2000 pkt? Tak już jest od ponad 20 lat.

Balon Allegro już ma kilka mocnych dziur, potem dojdzie kolejny balon Mercator (po końcu korona szopki)... Tylko w przypadku Merca spadki pokryją spółki skarbu
Dalej ktoś będzie się ze mną kłócił, że Polska to neokolonia, a kurs WIG 20 ma być trzymany za mordę w okolicach 2000 pkt? Tak już jest od ponad 20 lat.

Balon Allegro już ma kilka mocnych dziur, potem dojdzie kolejny balon Mercator (po końcu korona szopki)... Tylko w przypadku Merca spadki pokryją spółki skarbu państwa (entuzjazm po końcu pandemii)...
No alle Allegro swoje zniszczenia zrobi zanim spadnie do ceny godziwej to jest poniżej 10 zł.
demeryt_69
Poważnie ktoś się kłócił? Dziwne :)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki