REKLAMA

WHO: małpia ospa może się rozprzestrzenić w Europie wraz z letnimi imprezami

2022-05-20 18:24
publikacja
2022-05-20 18:24
WHO: małpia ospa może się rozprzestrzenić w Europie wraz z letnimi imprezami
WHO: małpia ospa może się rozprzestrzenić w Europie wraz z letnimi imprezami
/ DDP

Obawiam się, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie może ulec przyspieszeniu wraz z odbywającymi się latem imprezami i festiwalami - ostrzegł w piątek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge.

"W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja (małpiej ospy - PAP) może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy (tej choroby) są dla wielu osób nieznane" - przekazał Kluge w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej WHO.

Małpia ospa. Co to za choroba, jakie daje objawy?

W Europie rośnie liczba zakażeń wirusem małpiej ospy. Po epidemii koronawirusa świat reaguje strachem. Tłumaczymy, czym jest małpia ospa, jakie daje objawy i czy należy się jej bać.

 

W ciągu ostatnich dni przypadki małpiej ospy zdiagnozowano w co najmniej ośmiu europejskich państwach - Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także w USA, Kanadzie i Australii - przypomniał Kluge.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach - informuje WHO.

Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

Ostatnie przypadki zakażeń są pod kilkoma względami nietypowe - pisze Kluge. Po pierwsze dochodzi do nich u osób, które nie podróżowały wcześniej do krajów Afryki, w których małpia ospa jest chorobą endemiczną. Po drugie, większość infekcji została wykryta wśród mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami. Po trzecie, pojawienie się w ostatnim czasie zakażeń w różnych państwach sugeruje, że wirus już od pewnego czasu rozprzestrzenia się po świecie - wyliczył dyrektor europejskiego oddziału WHO.

Osoby z podejrzeniem małpiej ospy powinny być badane i izolowane od momentu pojawienia się pierwszych objawów - zaznaczył Kluge. Dodał, że WHO ściśle współpracuje z władzami krajów, w których pojawiła się ta choroba, by zbadać jej źródła i zapobiec dalszemu przenoszeniu się wirusa. (PAP)

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (38)

dodaj komentarz
katzpodola
Jeśli ten wirus wyeliminuje zboczenców cóż tylko się przyglądać
polonu
zapanowała moda na brody mamy dość małp ,
carlito1
Jak najszybciej trzeba zamknąć lasy !!!!
dididif
Nad Wisłą, codziennie, jest robionych kilkaset tysięcy małpek.

Zdrowaś Maryjo...
jaszczura
W komentarzach oczywiście wysyp ruskiego trolla z przekazem: covid to ściema, światowe elity chcą nas zniewolić, szczepionki nie działają, big pharma stworzyła pandemię... Wstaw sobie dowolną teorię spiskową, rozdmuchaj do rozmiarów balona, nakarm nią podatne głowy w internetach, stwórz stowarzyszenia, inspiruj marsze "stop W komentarzach oczywiście wysyp ruskiego trolla z przekazem: covid to ściema, światowe elity chcą nas zniewolić, szczepionki nie działają, big pharma stworzyła pandemię... Wstaw sobie dowolną teorię spiskową, rozdmuchaj do rozmiarów balona, nakarm nią podatne głowy w internetach, stwórz stowarzyszenia, inspiruj marsze "stop plandemii", rozkładaj społeczeństwo od środka, zasiewaj zwiątpienie w oficjalne media, wyszydzaj ustalenia nauki. I najważniejsze, wałkuj na okrągło: nie wierz nikomu, wszyscy kłamią, politycy są sprzedajni, "oni" robią coś na górze przeciw tobie, o czym się nigdy nie dowiesz, polityka to brud, nic nie jest pewne, nawet Putin kłamie. Nie masz na nic wpływu, siedź w domu, pij piwo, oglądaj mecz. To jest docelowy produkt prania mózgu przez ruską maszynę propagandową - storzyć abnegata-nihilistę, który nie będzie uczestniczył w życiu społecznym, zamknie się w swojej bańce. Czytajcie, co pisze Peter Pomerantsev w książce "Jądro dziwności. Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest możliwe" - dokładnie tłumaczy, że Rosja prowadzi info wojnę o umysły, jako relatywizacja wszystkiego, jako produkcja zombie-konsumentów papy propagandowej. Rosja Putina jest tym jądrem dziwności.
jaszczura
A teraz przeczytajcie, co piszą ci "randomowi" internauci pod nickami, które wszędzie gardłują przeciw pomocy Ukrainie i przeciw sankcjom na Rosję (co za przypadek...): zoomek, od_redakcji, inwestor.pl, samsza, innowierca, proanty, jas2, boris-vodka - które wyprodukowały 90% kontentu pod tym artykułem.
dididif
"szczepionki nie działają" - o którym znakowaniu mówimy?
jaszczura odpowiada dididif
jest pierwszy

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki