W Rzymie zaniepokojenie zapowiedzią podwyżek cen kawy w barach

Zaniepokojenie i protesty wywołała w Rzymie zapowiedź podwyżki cen kawy w barach o 10-20 centów za filiżankę. Podniesienie cen zarekomendowało stowarzyszenie stołecznych usługodawców tłumacząc to koniecznością szkolenia personelu, inwestycji i remontu barów.

Organizacja zwróciła uwagę na to, że w ciągu 10 lat ceny wody wzrosły o 150 procent, a energii o 170 procent.

Poza tym, jak zauważyła, ceny filiżanki napoju obowiązujące w Wiecznym Mieście, czyli zwykle ponad 1 euro, należą do najniższych w Europie. W wielu miejscach na świecie, od Manili na Filipinach po stolicę Gwatemali, Genewę czy Bazyleę za filiżankę kawy trzeba zapłacić więcej, nawet do 3 euro.

Stowarzyszenie usługodawców podkreśliło, zwracając się do właścicieli barów, że dodatkowe pieniądze uzyskane z podwyżek powinni przeznaczyć na inwestycje, dzięki którym ich lokale będą bardziej gościnnymi miejscami, a także na ich modernizację i remont. Bary, zalecono, muszą dostosować się do obecnych czasów, co oznacza, że powinny mieć na przykład bezpłatny internet.

Wśród innych rad wymieniono też konieczność szkolenia barmanów, by serwowali kawę najlepszej jakości, ale także by uczyli się języków obcych i mogli łatwo porozumieć się z turystami.

Rekomendacje, uznane za rychłą zapowiedź podwyżek od razu skrytykowała włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Ogłosiła, że w urzędzie antymonopolowym składa wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko stowarzyszeniu, które chce doprowadzić do masowego wzrostu cen kawy w Rzymie. Działacze zażądali też przykładnego ukarania autorów tej inicjatywy.

"Zachęcanie do podniesienia cen stanowi jawne naruszenie przepisów i zasad konkurencji" - stwierdził prezes Codacons Carlo Rienzi. Klienci, dodał, nie mogą płacić za szkolenie personelu. Poinformował, że jego organizacja w środę rozpocznie kontrole we wszystkich barach w mieście, by sprawdzać w nich ceny, a sygnały o ich podniesieniu przekazywać będzie Gwardii Finansowej.

To początek wojny kawowej w Rzymie - podkreślają media.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~qwerty

tym się różnia problemy pierwszego świata od naszych problemów, smutne

! Odpowiedz
0 0 mhm

„w ciągu 10 lat ceny wody wzrosły o 150 procent”
— a jaki procent ceny kawy stanowi cena wody?

! Odpowiedz
0 0 ~Cavosh

Tej sprzedawanej klientowi w kawie to jakieś 95% ceny tejże kawy.

! Odpowiedz
0 0 ~Polak

Po co niska cena kawy w Polsce? Po co Polak ma mieć tanio . To my mieszkamy w tym kraju i to my powinismy dbać o nas to my robimy takie ceny

! Odpowiedz
1 0 ~mms

Czy mam rozumieć, że podwyżkę trzeba z kimś uzgadniać? Gwardia Finansowa? Czy to nie pomyłka i czasem nie chodzi o jakiś afrykański kraj?

! Odpowiedz
1 6 ~Pigwinbalbin

Chciałbym żeby w Polsce w restauracjach cena kawy była tak niska jak we Włoszech.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne