Ustawa frankowa: Idea i Getin Noble mogą zostać wyłączone

Akcje Idea Banku i Getin Noble Banku drożeją po informacjach, że w projekcie tzw. ustawy frankowej zostanie zaproponowana poprawka wyłączająca z systemu konwersji banki, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

(fot. Piotr Małecki / FORUM)

O takiej poprawce poinformował w czwartek w "Radiu Plus" szef podkomisji frankowej Tadeusz Cymański (PiS). Poseł powiedział, że banki te "ze względów bezpieczeństwa nie będą partycypować we wpłatach, ale również nie będą mogły stosować ustawy frankowej". 

O 10.35 walory Idei drożeją o 2,3 proc., zaś Getinu o 2,99 proc.

W czwartek zbierze się podkomisja ds. ustaw frankowych. Komisja ta ma zająć się prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców.

Według wcześniejszych informacji Idea Bank złożył do KNF Plan Ochrony Kapitału co było konsekwencją odpisów i rezerw zaraportowanych w sierpniu 2018 roku.

Po trzech kwartałach 2018 roku strata netto Idea Banku wynosiła 412 mln zł, a rok wcześniej bank zanotował zysk w wysokości 194,8 mln zł.

Strata netto Getin Noble Banku po trzech kwartałach wynosiła 177,8 mln zł, podczas gdy rok wcześniej była na poziomie 186,3 mln zł. Pod koniec listopada bank informował, że jego luka kapitałowa pod koniec września 2018 roku wyniosła około 900 mln zł.

W ubiegłym tygodniu Getin Noble Bank i Idea Bank podały, że uzgodniły i podpisały plan połączenia.

Połączenie banków nastąpić ma poprzez przeniesienie całego majątku Getin Noble Banku (jako spółki przejmowanej) na Idea Bank (jako spółkę przejmującą) z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Idea Banku w drodze emisji nowych akcji, które Idea Bank przyzna akcjonariuszom GNB.

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 9 grzegorzkubik

Mamy przecież nagrania jak Giertych miał oszukiwać ludzi, że z kredytami frankowymi jest wszystko ok. Takie zlecenie dostał od Czarneckiego. TVP udostępniła te porażające dowody na nieuczciwe działanie tego bankiera.

! Odpowiedz
2 16 onepropos

Logika pisu, wiadomo już na etapie uchwalania prawa, że prawo tworzone nie rozwiąże problemu. Wiec wyłączamy z zakresu działania przepisów dany trudny przypadek. Ciekawe co pis zrobi gdy chf wzrośnie do 5 zł? Uchwali ustawę wyłączającą banki LC, z wpływu wzrostu kursu chf? Idea uchwalania prawa, od razu z wyłączeniami najważniejszych przypadków jest tak głupia, że ręce opadają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 atari65xe

Większość z nich nie prowadziła nawet kiosku więc czego się spodziewać po tych ekonomistach-teoretykach.

! Odpowiedz
2 26 sel

Faktem jest ,że kiedyś powstało stowarzyszenie Frankowców walczące o wolny dostęp do kredytów we Frankach , a dzisiaj chcą żeby ich wspierać finansowo...?

! Odpowiedz
37 28 boob

Jak czytam większość komentarzy na forum, to może powinienem to napisać nie tylko do and00. Tutaj jest więcej mściwych osób. Tekst do and00 poniżej.
Do and00 - jesteś bardzo mściwy i mało racjonalny. Pogrzebałbyś tysiące ludzi tylko dlatego, że masz jakiś uraz do LC. Ziejesz nienawiścią. Odpowiedz - co zrobili Ci ludzie, którym chcesz zrobić problem? Możliwe, że wiele osób straciłoby dużo więcej niż niejeden frankowicz na swojej nie zawsze przemyślanej decyzji o wzięciu kredytu (bo wydawała mu się bardzo dobra, dopóki się na niej nie przejechał). Źle się czyta wpisy takich nieracjonalnych mścicieli, chcących ukarać cały świat za swoje złe decyzje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 15 boob

To może ktoś się merytorycznie odniesie do mojej wypowiedzi :). Klikać łapki w dół jest łatwiej, napisać kilka bzdur, również nie jest trudno, podobnie jak kogoś obrażać lub wyzywać.
Moim zdaniem na upadkach banków tracą głównie zwykli ludzie (bardzo bogatych to zawsze mniej boli). Frankowicze dają przykłady jak jest im niedobrze, jak zostali oszukani itd - sami powiesiliby każdego, nawet ludzi w trudnej sytuacji materialnej, byle tylko wylać swoją złość, nienawiść lub inny jad.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
55 12 marxs

czyżby upadek złotówki frank po 10-20 zł a litr paliwa po 20 zł? niemożliwe? jak PISnieci przewalutują to mozliwe jak najbardziej

! Odpowiedz
25 56 janek43

widać że masz braki w wykształceniu ekonomicznym czy finansowym bo mnie już na pierwszym roku studiów uczyli że w Polsce środkiem płatniczym jest "złoty" a nie złotówka. Złotówka to tylko określenie dla monety o nominale 1zł. Po tym słowie zwykle rozpoznaję ignorantów.

! Odpowiedz
17 60 janek43

jeśli około 70% Warszawiaków, Krakowian, Poznaniaków, Wrocławian, Gdańszczan głosowało na POKO w wyborach samorządowych czyli de facto poparło też Giertycha przyjaciela POKO a jednocześnie zakładając zbliżony procent ludzi poszkodowanych przez kredyty frankowe chce pomocy PiS to czy nie jest to hipokryzją oraz dwulicowością tych ludzi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl