REKLAMA

Urzędy w stolicy pracują zdalnie tam, gdzie jest to możliwe

2020-11-03 15:33
publikacja
2020-11-03 15:33
Urzędy w stolicy pracują zdalnie tam, gdzie jest to możliwe
Urzędy w stolicy pracują zdalnie tam, gdzie jest to możliwe
fot. RossHelen / / Shutterstock

Zapowiadany przez premiera, zdalny tryb pracy w administracji publicznej nie jest dla nas nowością. Urząd m.st. Warszawy stosuje to rozwiązanie – gdzie to jest możliwe - od początku stanu epidemii, czyli 16 marca - przekazał we wtorek stołeczny magistrat. Jak podkreślono, obsługa mieszkańców przez cały ten czas jest kontynuowana.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rozporządzenie wchodzi w życie od wtorku. Jak jednak przekazał stołeczny ratusz, rozporządzenie to nie przewiduje takiej formy świadczenia pracy przez wszystkich pracowników. Rozporządzenie również nie dopuszcza możliwości zamknięcia urzędu dla mieszkańców.

Jak przypomniano, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zlecał pracę zdalną urzędnikom już od 16 marca. Dodatkowo od 17 sierpnia, spodziewając się tzw. drugiej fali zakażeń koronawirusem, dodatkowo polecił m.in., aby w każdym pokoju, w miarę możliwości, przebywała nie więcej niż jedna osoba, a pracownicy urzędu nosili maseczki na terenie urzędu.

Ponadto od 9 czerwca obsługa mieszkańców prowadzona jest wyłącznie po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie lub przez system rezerwacji internetowych (rezerwacje.um.warszawa.pl). Bez uprzedniego umówienia możliwe jest składanie pism i wniosków (za potwierdzeniem wpływu). Pisma można składać we wszystkich punktach obsługi mieszkańca (Wydziały Obsługi Mieszkańców, punkty obsługi mieszkańca biur), z wyjątkiem niektórych lokalizacji USC. Kasy urzędu działają normalnie – przyjmują wpłaty gotówką oraz kartami płatniczymi.

Nieczynne są jednak siedziby USC w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Ochota, Wesoła, Wilanów i Wola. Mieszkańcy tych dzielnic mogą załatwiać sprawy w pozostałych siedzibach Urzędu Stanu Cywilnego (nie obowiązuje rejonizacja): ul. Falęcka 10 (Mokotów), ul. Grochowska 274 (Praga-Południe), ul. Kłopotowskiego 1/3 (Praga-Północ), ul. Andersa 5 (Śródmieście), ul. Kondratowicza 20 (Targówek), pl. Czerwca 1976 r. nr 1 (Ursus), al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (Ursynów), ul. Włókiennicza 54 (Wawer).

Odwołane są wszystkie dyżury organizowane zwyczajowo na terenie urzędu (m.in. dyżury radnych, Rady Seniorów, Komisji Dialogu Społecznego, bezpłatne porady prawne itp.). Bezpośrednia obsługa mieszkańców w poniedziałki jest realizowana w godzinach 8-16.

Mieszkańcy stolicy mogą nadal też załatwić sprawy związane m.in. z rejestracją stanu cywilnego, ewidencją ludności i dowodów osobistych; pomocą społeczną, świadczeniem usług komunalnych; działaniami urzędów pracy - w tym wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych, budownictwem oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, ochroną środowiska, przebudową lub remontem urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym.

Jak zwraca uwagę magistrat, sprawy te wiążą się z wydawaniem decyzji, postanowień, aktów czy odpisów zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. "W większości przypadków wydanie tych dokumentów nie jest możliwe za pośrednictwem platformy e-PUAP. Z tego wynika, że Urząd m.st. Warszawy nie zostanie zamknięty, a obsługa klientów nie zostanie wstrzymana" - podkreśla ratusz.

Obecnie zdalnie pracuje ok. 30 proc. pracowników Urzędu m.st. Warszawy. Po noweli rozporządzenia Rady Ministrów wskaźnik ten może wzrosnąć - prawdopodobnie do ok. 50 proc.(PAP)

nmk/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Samorządy i regiony

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki