REKLAMA

"Urealnienie rynku pracy" w Polskim Ładzie, czyli jak wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców

2021-06-02 12:49
publikacja
2021-06-02 12:49
"Urealnienie rynku pracy" w Polskim Ładzie, czyli jak wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców
"Urealnienie rynku pracy" w Polskim Ładzie, czyli jak wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców
fot. wutzkohphoto / / Shutterstock

Polski Ład ma „urealnić rynek pracy”, tak aby ci, którzy „wykonują realną pracę, pracowali na umowę na pracę, bez fikcyjnych umów” cywilnoprawnych - zapowiada premier.

Jak podkreśliła w czasie dyskusji po wystąpieniu premiera prezes ZUS Gertruda Uścińska, z badań zakładu wynika, że 6,4 proc. osób na rynku jest zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Zwróciła uwagę, że dwie trzecie tych umów dotyczą osób w wieku ponad 40 lat zarabiających przeciętnie 7,5 tys. zł.

Zdaniem Uścińskiej wyniki te wskazują, że osoby te płacą składki emerytalne i rentowe od płacy minimalnej, a kwoty w umowach pozostają nieoskładkowane. Prezes ZUS zwróciła uwagę, że Polski Ład przewiduje ich oskładkowanie.

Uścińska przypomniała, że Polski Ład nie przewiduje oskładkowania umów o dzieło. Z prowadzonego przez ZUS od stycznia 2021 r. rejestru wynika, że takich samoistnych umów na rynku pracy jest 375 tys., ale dopiero dłuższe badania będą „upoważniać do przemyśleń”.

Z szacunków prezes ZUS wynika, że przedsiębiorcy, którzy dziś płacą ryczałtową składkę zdrowotną o wysokości nieco ponad 300 zł miesięcznie, w wyniku realizacji Polskiego Ładu średnio zapłacą 4,2 tys. zł tej składki miesięcznie.

"Najnowsze wyjaśnienia dot. zmian dla ryczałtu w Polskim Ładzie (niższe stawki, kwotowa składka zdrowotna) oznacza, że JDG będą mogły łatwo uniknąć wyższych danin, zmieniając formę opodatkowania – i z pewnością to uczynią. Prognozę dodatkowych wpływów do NFZ trzeba będzie mocno ściąć" - komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
antek10
To i moze rzad bedzie płacił samozatrudnionym płatny urlop? :-) A jak biznes wyjdzie na minus to rzad dopłaci tak aby samozatrudniony otrzymywał przynajmniej najniższą krajową.
onlyv8engine
zwykłe złodziejstwo. zorientują się rządowe złodzieje jak ludzie pozamykają biznesy i guzik dostana zusy czy innne usy a przy okazji pozwalniają pracowników. będzie śmiesznie. U mnie jest już zatrudnionych 2 zamiast 4 a robimy to samo. Ostatnio człowiek który szukał pracy pytał czy mogę wypłacić mu całe brutto zwykłe złodziejstwo. zorientują się rządowe złodzieje jak ludzie pozamykają biznesy i guzik dostana zusy czy innne usy a przy okazji pozwalniają pracowników. będzie śmiesznie. U mnie jest już zatrudnionych 2 zamiast 4 a robimy to samo. Ostatnio człowiek który szukał pracy pytał czy mogę wypłacić mu całe brutto bez rejestracji. No niestety nie mogę ale cieszy taka postawa, są ludzie którzy nie chcą się dać okradać w majestacie prawa.
waran666
Skadki będziemy płacić po kilka tysięcy, a jak przyjdzie do wypłaty emerytury to oddadzą kilkaset złotych, bo przecież to tylko składka zdrowotna wzrasta. Złodzieje je......i.
qonradx
Proponuje urealić krus! Ale tak daleko raczej pisowska sprawiedliwość nie sięga
demeryt_69
Ci syjoniści chcą się jedynie utrzymać u koryt, a nie zmieniać system :)
andregru
z "300 zł miesięcznie, w wyniku realizacji Polskiego Ładu średnio zapłacą 4,2 tys. zł tej składki miesięcznie" czy te kołki urzędnicze myślą że ktoś będzie płacił takie kwoty aby wystarczało na leczenie i emerytury 40-letnich emerytów w mundurach ?
tigerbonzo
Nie tylko w mundurach, bo uprzywilejowanych grup jest nieco więcej, zanim, ktoś napisze to zapraszam tu, czy tam do pracy, to odpowiadam, wy też możecie "zbijać kokosy" czy "zgarniać sałatę" z Biedronką, czy Lidlem, czy robić cokolwiek innego, jeśli wasza praca jest tak wyczerpująca, że wymaga przywilejów Nie tylko w mundurach, bo uprzywilejowanych grup jest nieco więcej, zanim, ktoś napisze to zapraszam tu, czy tam do pracy, to odpowiadam, wy też możecie "zbijać kokosy" czy "zgarniać sałatę" z Biedronką, czy Lidlem, czy robić cokolwiek innego, jeśli wasza praca jest tak wyczerpująca, że wymaga przywilejów emerytalnych.
antek10 odpowiada tigerbonzo
Kiedy samozatrudnionym rzad bedzie płacił za urlop? I dlaczego tylko 26 dni . Nauczyciele maja 3 miesiace wolnego w roku.
jo41
To jest łamanie wolności wyboru, ja mam ochotę tylko dla jednej firmy pracować....
bt5
W krajach zachodnich działalność i faktury tylko pod jednego odbiorcę zaraz kwestionuja jako kancik. Tak owszem sa ulgi podatkowe na firmy ale trzeba miec wielu klientów, opłacane reklamy .

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki