REKLAMA
WEBINAR

Unimot chce z Avia International rozwijać na rynku polskim sieć stacji paliw

2016-12-01 14:43
publikacja
2016-12-01 14:43

Unimot podpisał z Avia International umowę o współpracy. Firmy chcą wspólnie rozwijać na rynku polskim sieć stacji paliw, na bazie stacji niezależnych - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółek. Pierwsze stacje Avia pojawią się w 2017 r. Do 2020 r. ma ich być sto.

"Pierwsze stacje z logo Avia pojawią się w 2017 roku. W pierwszej kolejności przebrandowimy trzy nasze stacje - w Częstochowie, w Zawadzkiem i w Rększowicach" - powiedział Adam Sikorski, szef rady nadzorczej spółki.

Do podpisywania umów na działalność pod logo Avia będą zapraszani właściciele niezależnych stacji paliw w całej Polsce.

Reklama

"Zakładamy, że do 2020 r. będzie sto takich stacji. Plany są wyważone, bo mamy świadomość, że krajowy rynek jest dość trudny" - poinformował prezes Robert Brzozowski.

Przedstawiciele Unimotu chcą być integratorem Avii w Europie Centralnej.

Avia to zgrupowanie niezależnych przedsiębiorców. Firma ma siedzibę w Szwajcarii. Skupia około 90 podmiotów działających w 14 krajach Europy. Pod jej szyldem działa około 3 tysiące stacji paliw w Europie. Roczne obroty Avia International wynoszą ok. 20 mld euro.

"Mamy na polskim rynku 2900 niezależnych stacji paliw. Część z nich próbowała się łączyć w sieci, z różnym skutkiem. W świecie globalizacji trudno jest jednak rozwijać marki lokalne. Przynależność do międzynarodowego brandu jest wartością dodaną i może przynieść wymierne korzyści" - powiedział Sikorski.

Dotychczasowy model dystrybucji paliwa przez Unimot polega na dostarczaniu paliw głównie do odbiorców hurtowych z branży transportowo-logistycznej. Dzięki umowie ze stowarzyszeniem Avia, zyska możliwość zrzeszania niezależnych stacji paliw pod jedną marką i dostarczania paliw bezpośrednio do stacji paliw, a także zapewni nowe źródło przychodów (opłata franczyzowa).

"Zamierzamy dalej rozwijać się w obszarze handlu paliwami ciekłymi, gazowymi i energią elektryczną" - zapewnia prezes.

W 2017 roku spółka ma postawić na rozwój sprzedaży benzyny, która dotychczas była niewielka w porównaniu ze sprzedażą oleju napędowego.

Unimot sprowadza paliwa z importu, ale pozyskuje je też od dostawców lokalnych. Dotychczas ponad 90 proc. sprzedawanego oleju sprowadzał spoza Polski. Benzynę natomiast kupował do dalszej odsprzedaży od dostawców krajowych. Spółka zapowiada, że rozwinie również import benzyny.

Spółka od 2012 r. jest notowana na NewConnect. Planuje jednak przenosiny na rynek główny i emisję do 2,2 mln nowych akcji. Emisja możliwa jest na przełomie 2016 i 2017 r. Prospekt znajduje się w KNF.

"Nie jestem w stanie podać bliższego harmonogramu, ale myślę, że jesteśmy na końcowym etapie zatwierdzania prospektu" - powiedział dziennikarzom prezes firmy Robert Brzozowski.

Prognoza Unimotu zakłada, że tegoroczne przychody wyniosą 2,3 mld zł, EBITDA 45 mln zł, a zysk netto 30 mln zł.

Przedstawiciele firmy spodziewają się stabilnej poprawy wyników w kolejnym roku.

"Planujemy stabilny wzrost. Projekt, który rozpoczynamy, to projekt długofalowy" - poinformował prezes.

Spółka zamierza utrzymać politykę wypłaty dywidendy.

"Polityka dywidendowa będzie kontynuowana" - zapewnił.

Spółka zakłada wypłatę dywidendy w wysokości 30 proc. wypracowanego w danym roku obrotowym zysku netto.

Z zysku za 2015 r. wypłacona została dywidenda w wysokości 0,68 zł na akcję (łącznie 3,97 mln zł). Rok wcześniej dywidenda wyniosła 0,24 zł na akcję (łącznie 1,4 mln zł). (PAP)

morb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki