REKLAMA

Unia dobierze się do miliardów euro w piłkarskich transferach?

Michał Żuławiński2013-02-11 09:36analityk Bankier.pl
publikacja
2013-02-11 09:36
Komisja Europejska bierze się za regulowanie świata futbolu. Bruksela chce nałożyć na kluby piłkarskie podatek od kupna i sprzedaży zawodników.

pieniądze
Źródło: Thinkstock

Wprowadzenie futbolowego „podatku Tobina” zaproponowała komisarz ds. sportu Androulla Vassiliou. Grecka urzędniczka jest zdania, że w piłce nożnej wciąż brak równowagi.

– Komisja Europejska w pełni uznaje prawo władz sportowych do ustanawiania zasad transferów, jednak nasza analiza wskazuje, że obecnie obowiązujące zasady nie zapewniają sprawiedliwej równowagi w piłce nożnej ani warunków umożliwiających chociażby częściowe wyrównanie szans w rozgrywkach ligowych lub pucharowych – powiedziała Vassiliou. – Potrzebujemy systemu transferowego, który będzie sprzyjał rozwojowi wszystkich klubów i młodych zawodników – dodała.

Środki pozyskane z podatku od opłat transferowych przekraczających pewną kwotę miałyby być przeznaczane na wsparcie mniejszych klubów. Przy ustalaniu progu, stawki i zakresu podatku swój głos miałyby FIFA, UEFA i same kluby.

Kluby już zarabiają


Komisja Europejska chce radykalnie zwiększyć redystrybucję środków od piłkarskich potentatów do klubów, które wychowują przyszłe gwiazdy. W obecnych realiach na wsparcie małych klubów trafia ok. 2% kwoty transferów. W ubiegłym letnim okresie transferowym do podziału było więc ok. 60 mln euro. Środków nie dostają jednak wszystkie kluby, a jedynie te, które wykształciły najdroższych zawodników.

Real, Barça i Manchester wciąż na czele finansowej Ligi Mistrzów» Real, Barça i Manchester wciąż na czele finansowej Ligi Mistrzów
Zgodnie z regulaminem FIFA za każdym razem, gdy zawodnik przechodzi do klubu z innej ligi, maksymalnie pięć procent kwoty transferowej dzielone jest między zespoły, w których grał od 12. do 23. roku życia. Zapis ten przyniósł niektórym klubom prawdziwą fortunę.

Dzięki ciągłym „podróżom” Zlatana Ibrahimovicia (grał w Szwecji, Holandii, Włoszech, Hiszpanii i Francji) kluby, które go wychowały – szwedzkie FBK Balkan i Malmo FF – wzbogaciły się łącznie o ponad 10 mln euro. Do tej kwoty należy oczywiście dodać kwoty, które kluby zainkasowały przy sprzedaży napastnika.

Byle nie do Monachium


Jeżeli tego lata sprawdzą się medialne doniesienia i Robert Lewandowski zmieni klub, to zarobić będą mogły jego poprzednie kluby: Varsovia, Legia Warszawa, Znicz Pruszków i Lech Poznań. Polski napastnik jest obecnie wyceniany na ok. 30 mln euro, więc przy ewentualnym transferze do podziału byłoby 1,5 mln euro. Warunek jest jeden – Lewandowski musiałby wyjechać z Niemiec. Coraz częściej zapowiadany przez media transfer do Bayernu Monachium nie przyniesie klubom, które wychowały „Lewego”, ani euro.

Gdyby Komisji Europejskiej udało się przeforsować projekt „podatku solidarnościowego”, polskie kluby zarobią nawet przy przeprowadzce ich wychowanka do stolicy Bawarii. Nie będzie to jednak łatwe, ponieważ FIFA i UEFA od lat alergicznie reagują na każdorazową ingerencję polityków w futbolowy biznes.

Michał Żuławiński
Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~gość
NO TO WIELU ZAWODNIKÓW ZMIENI OBYWATELSTWO. NAWET FIFA PRZENIESIE SIĘ DO CIEKAWSZEGO KRAJU GDZIE RZĄDZĄ NORMALNI LUDZIE. NAWET EURO NIE MUSI BYĆ ROZGRYWANE W EUROPIE. TAK SAMO JAK RAJD DAKAR NIE MUSI ODBYĆ SIĘ W AFRYCE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki