REKLAMA

Uczniowie apelują o powrót do szkół po wakacjach. Minister: Take it easy

2021-04-29 13:55
publikacja
2021-04-29 13:55
Uczniowie apelują o powrót do szkół po wakacjach. Minister: Take it easy
Uczniowie apelują o powrót do szkół po wakacjach. Minister: Take it easy
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota. Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy go wyolbrzymiać, "take it easy" – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odpowiadając na obawy uczniów związane z powrotem do szkół.

Szef MEiN był pytany na konferencji prasowej m.in. o wątpliwości związane z powrotem do stacjonarnej nauki w szkołach. Przytoczono na niej treść petycji podpisanej przez kilka tysięcy uczniów, którzy zwracali uwagę, że taka sytuacja przysporzy im więcej stresu i nie pozwoli skupić się na egzaminach.

"Rozumiem, że petycja została podpisana przez uczniów, mogę do nich zaapelować młodzieżowo: take it easy. Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Nikt nie będzie państwa stresował, wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole" – powiedział Czarnek.

Przypomniał też swój apel, aby po powrocie do szkół skupić się głównie na odbudowaniu wspólnoty i więzi między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami.

"Temu towarzyszą także wymagania dla uczniów, które są standardowe w każdym roku szkolnym. Nie bójmy się obowiązków. Obowiązek to nie stres. Każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota i jest dużo lepszy niż kilka dni nauki zdalnej" – powiedział.

Zdaniem ministra edukacji dyskusja, aby uczniowie wrócili do szkół od następnego roku szkolnego jest całkowicie bezzasadna.

Szef MEiN pytany z kolei, czy organizacja nauki hybrydowej pozostanie taka sama jak zimą, wyjaśnił, że zasady nauki hybrydowej od 15 maja przez kolejne dwa tygodnie będą takie, jakie były w ostatnim tygodniu w klasach I-III.

"To znaczy – co najwyżej 50 proc. uczniów w szkole i co najmniej 50 proc. uczniów w nauczaniu zdalnym, naprzemiennie" – dodał.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
obywatel156
Szanowny Panie Ministrze Edukacji i Nauki!
Z wielką uwagą przeczytałem Pańskie słowa, w których odniósł się Pan do powrotu uczniów do szkół oraz petycji uczniowskiej. Z jednej strony staram się zrozumieć podjętą decyzję, ponieważ rzeczywiście każdy ma dość lockdownu, który trwa już za długo. Z drugiej
Szanowny Panie Ministrze Edukacji i Nauki!
Z wielką uwagą przeczytałem Pańskie słowa, w których odniósł się Pan do powrotu uczniów do szkół oraz petycji uczniowskiej. Z jednej strony staram się zrozumieć podjętą decyzję, ponieważ rzeczywiście każdy ma dość lockdownu, który trwa już za długo. Z drugiej strony jednak, jako uczeń uważam, że powrót do szkół w maju nie ma najmniejszego sensu. Patrząc na wykres koronawirusa liczba nowych przypadków spada, ale liczba zgonów wciąż jest bardzo duża- nie ma potrzeby narażać siebie i innych na zarażenie się. Po drugie można nam wmawiać: ,,Take it easy", że obowiązek to nie stres. Nikt nie ucieka od obowiązków uczniowskich, ale prawda jest taka, że nauczyciele zasypią nas kartkówkami, sprawdzianami a uczniowie będą jeszcze bardziej zestresowani. Odpowiedź na petycję uczniowską zamiast uspokoić uczniów, jeszcze bardziej zdenerwowała. Nauka, która powinna sprawiać radość przerodzi się w koszmar. Przecież zadania domowe i notatki można sprawdzić przed włączoną kamerką lub wysłać zdjęcie notatek i zadań na czat prywatny do nauczyciela, nie ma sensu robić zamieszania. Po trzecie, jeśli teraz wrócimy, liczba zachorowań znowu zacznie rosnąć i w wakacje czeka nas kolejny lockdown. Jeśli chcemy mieć normalne wakacje, odpocząć, zregenerować siły i psychikę to tym bardziej powinniśmy ten rok szkolny zakończyć w zdalnym nauczaniu, a we wrześniu 2021r. wrócić do nauki stacjonarnej. Powrót do szkół w maju nie przyczyni się do zregenerowania psychiki, więc ten argument uważam, że jest bezpodstawny. Po czwarte nie mamy zaburzonych relacji między rówieśnikami: wystarczy napisać wiadomość np. na komunikatorze (typu: Messenger, Skype itp.) i się spotkać, też nie rozumiem jaki jest w tym problem. Apeluję do Pana o zmianę decyzji, aby myśleć racjonalnie i wyciągać prawidłowe wnioski. Podjęte kroki w sprawie powrotu do szkół są niepoważne i bezzasadne. Jako uczniowie czujemy się zlekceważeni. Nikt nie chce wysłuchać głosu uczniów ,,hańba". Przecież chodzi o to samo: by bezpiecznie dokończyć ten rok szkolny, odpocząć podczas wakacji, a we wrześniu spokojnie wrócić do szkoły. Jeśli naprawdę nasze dobro jest dla Pana ważne to niech przemyśli Pan swoją decyzję!!!
itso_jedenproc_na_wolnosc
nauka jest taka ze z ministrem się nie dogadasz jak mu czegoś nie zaoferujesz
1as
Nauczanie zdalne wyrządziło już tak ogromne szkody, tak w sferze materialnej (ubytki w wiedzy) jak i przede wszystkim psychicznej i mentalnej (spadek motywacji, upust naturalnej skłonności człowieka do minimalizmu, rozbicie więzi emocjonalnych i wile innych skutków ubocznych spędzania życia niemal wyłącznie z komputerem),Nauczanie zdalne wyrządziło już tak ogromne szkody, tak w sferze materialnej (ubytki w wiedzy) jak i przede wszystkim psychicznej i mentalnej (spadek motywacji, upust naturalnej skłonności człowieka do minimalizmu, rozbicie więzi emocjonalnych i wile innych skutków ubocznych spędzania życia niemal wyłącznie z komputerem), że każdy dzień powrotu do normalności jest na wagę złota.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki