Iran wpada w pułapkę Trumpa

2019-07-15 08:39
publikacja
2019-07-15 08:39

Podejmując ostatnio prowokacyjne działania Iran wpada w pułapkę zastawioną przez prezydenta USA Donalda Trumpa - pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik "Financial Times". Takie posunięcia Teheranu zmuszają UE do poparcia USA.

/ fot. CARLOS BARRIA / Reuters

Przez rok od jednostronnego wycofania przez Trumpa Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku Teheran mógł wiarygodnie twierdzić, że jest stroną pokrzywdzoną. Islamski reżim podjął celowe działania, unikając środków odwetowych i kontynuując przestrzeganie umowy - przypomina sytuację "FT". I wskazuje, że dzięki temu Teheran cieszył się poparciem dużej części świata, w tym innych sygnatariuszy umowy: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Rosji i Chin.

"Jednak teraz prowokacyjne działania reżimu naraziły go na utratę przychylności (w oczach pozostałych sygnatariuszy umowy) - uważa gazeta. - Podjęta w zeszłym tygodniu przez siły irańskie próba powstrzymania przejścia brytyjskiego tankowca przez Cieśninę Ormuz, była oznaką, że Iran wywołuje niepotrzebne kłótnie".

"FT" przypomina, że irańskie władze odrzuciły brytyjskie zarzuty, podobnie jak odparły twierdzenia USA i Wielkiej Brytanii, że Teheran stał za atakami sabotażowymi na sześć tankowców w Zatoce Perskiej w maju i czerwcu. "Trudno jednak nie wierzyć, że Teheran prowadzi niebezpieczną grę wet za wet w sytuacji, gdy irańscy urzędnicy stosują coraz bardziej wojowniczą retorykę i obiecują +opór+ wobec +wojny ekonomicznej+, którą USA toczą przeciwko Iranowi" - ocenia londyński dziennik.

Ale - jak wskazuje "FT" - przywódcy Iranu nie powinni wpadać w pułapkę Trumpa dochodząc do punktu, w którym mocarstwa europejskie poczują, że nie mają wyboru poza rezygnacją z porozumienia nuklearnego i zbliżeniem się do stanowiska USA.

Dziennik uważa, że taka polityka spowodowałaby izolację Iranu i dalsze nasilenie napięć. "Z każdym krokiem ryzyko błędnego obrachunku wywołuje jeszcze większy" konflikt. Według "FT" Europa, która jest nadal zaangażowana w porozumienie nuklearne, musi zintensyfikować swoje wysiłki dyplomatyczne i sprawdzić, na ile poważna jest propozycja Trumpa dotycząca prowadzenia rozmów z Iranem.

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
To Trump wpadł w pułapkę. Chciał postraszyć CZYLI zaprosić do negocjacji. Iran wie, że to czcze pogróżki (USA na to nie stać - zwycieżą na pewno ale zbyt dużym kosztem), więc i żądania śmieszne. Sankcje im szkodzą, więc odwracają sytuację robiąc hałas. Zmuszają Trumpa aby się ośmieszył i wycofał, bo kolejne To Trump wpadł w pułapkę. Chciał postraszyć CZYLI zaprosić do negocjacji. Iran wie, że to czcze pogróżki (USA na to nie stać - zwycieżą na pewno ale zbyt dużym kosztem), więc i żądania śmieszne. Sankcje im szkodzą, więc odwracają sytuację robiąc hałas. Zmuszają Trumpa aby się ośmieszył i wycofał, bo kolejne upokorzenia jak przy dronie będą bardziej niszczące. Albo zmuszą Trumpa do "zaostrzenia działań" i jego notowania runą na łeb. Już teraz przegrywa w sondażach z każdym z 5 pretendentów demokratów.
mocarz
Jak Brytyjczycy blokują irański tankowiec, to wszystko okej, a jak Iran blokuje brytyjski, to już "wywołuje niepotrzebne kłótnie". :D
asmo
To nie Iran wpadł w pułakę USA, ale USA w pułapkę Rosji i Chin. To w interesie tych dwóch jest związanie USA w kolejną drogą, ale tym razem trudną do wygrania wojnę (Iran to nie to samo co Irak z bronią kupowaną od Francji). Wojna z Iranem spowoduje zablokowanie cieśniny Ormuz, a to wywinduje ceny ropy, spowoduje duże To nie Iran wpadł w pułakę USA, ale USA w pułapkę Rosji i Chin. To w interesie tych dwóch jest związanie USA w kolejną drogą, ale tym razem trudną do wygrania wojnę (Iran to nie to samo co Irak z bronią kupowaną od Francji). Wojna z Iranem spowoduje zablokowanie cieśniny Ormuz, a to wywinduje ceny ropy, spowoduje duże zamieszanie na rynkach finansowych i najprawdopodobniej odpali recesję, przy której USA będą miały najgorszą pozycję z racji uwikłania w wymagający i kosztowny konflikt. Czyli dowali się największemu wrogowi wykorzystując do tego proxy. Taktyka USA, użyta przeciwko USA, a wszystko dzięki temu, że Putin przejął inicjatywę w Syrii. USA mają ciepła dlatego pomimo ciągłego straszenia i prowokacji Iranu, dalej tylko gadają i co najwyżej niszczą kolejne tankowce należące do Iranu.
niepelnosprawny_org
Trump jak zawsze jest radykalny, nie zatrzymuje sie, spełnia niespełnione prosby do republikanow przez ic wyborcow, mimo iz nie jest w pelni tam choc bardziej tam a nie z demokratami... no i pewniep owstanie trzecia siła partia usa jak tak bedzie, do demokratow nikt nie bedzie chcial, wielu juz sie znudza walki u republikanow...
anna_domagalczyk
Zabawne są dobre rady dawane przez dziennikarza z kraju apologety USA państwu, które się USA postawiło i UE, z którą tego apologety już prawie nic nie łączy. To trochę tak, jak poszczekiwanie ratlerka na sąsiada, który panu zajął kawałek miejsca do parkowania, nikogo to nie interesuje, więc ratlerek stara się zainteresować Zabawne są dobre rady dawane przez dziennikarza z kraju apologety USA państwu, które się USA postawiło i UE, z którą tego apologety już prawie nic nie łączy. To trochę tak, jak poszczekiwanie ratlerka na sąsiada, który panu zajął kawałek miejsca do parkowania, nikogo to nie interesuje, więc ratlerek stara się zainteresować innych sąsiadów.

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki