USA i Korea Płd. zrobią symulację ataku na obiekty atomowe Korei Płn.

Siły powietrzne USA i Korei Południowej przeprowadzą w październiku symulację ataku na instalacje nuklearne w Korei Północnej - podała w środę telewizja CNN, powołując się na źródła rządowe w Seulu.

Ćwiczenia pod kryptonimem "Red Flag" (Czerwona Flaga) odbędą się na Alasce w dniach 3-21 października. W ich trakcie samoloty obu krajów przeprowadzą symulowany atak na urządzenia nuklearne. W informacji przekazanej CNN przez Seul nie wymieniono Korei Płn., ale stacja nie ma wątpliwości, że chodzi o ten kraj.

W ataku użyte będą bomby GBU-31, czyli tzw. inteligentne bomby wyposażone w urządzenia naprowadzające na cel zwane JDAM (Joint Direct Attack Munition). Zostały one już zastosowane przez siły powietrzne NATO w czasie interwencji w Kosowie i Libii.

We wtorek Pentagon poinformował, że dwa bombowce amerykańskie B-1B przeleciały wzdłuż strefy zdemilitaryzowanej na granicy między Koreą Południową a Północną.

Był to pokaz siły po tym, jak totalitarny reżim w Pjongjangu przeprowadził niecałe dwa tygodnie temu próbę z bombą atomową o sile co najmniej 10 kiloton, czyli takiej samej jak bomba zrzucona przez USA w sierpniu 1945 r. na Nagasaki.

Korea Płn. poinformowała również, że zbudowała "zestandaryzowane" głowice nuklearne, w które może uzbroić swoje rakiety średniego zasięgu Hwasong.

W kwietniu Pjongjang przeprowadził test z wystrzeleniem rakiety SLBM - odpalonej z okrętu podwodnego - u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego.

Rząd Korei Płd. ogłosił, że jest przygotowany na "najgorszy scenariusz", czyli zbrojną konfrontację ze swym północnym sąsiadem.

Testy atomowe przeprowadzone w tym roku przez reżim Kim Dzong Una zdaniem amerykańskich ekspertów praktycznie pogrzebały szanse na porozumienie z Pjongjangiem w najbliższym czasie, choć Korea Płn. pilnie potrzebuje pomocy ekonomicznej z zagranicy.

Z Nowego Jorku Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~silvio_gesell

Kompleks zbrojeniowy nie ma już chyba kogo atakować, bije słabszych.

! Odpowiedz
1 0 ~Xawery88

Jak widać hegomonia amełyki nie dotarła jeszcze tam no a potem już tylko Cuba i cały świat opanowany przez iluminatow

! Odpowiedz
0 0 ~Baranina

Walić w Kima! Wojenka potrzebna USA jak nic a i Rosja zabierze swe siły na wschodnia flamke zamiast straszyć NATO i nas.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil