REKLAMA

USA będą dalej sprzedawać broń Arabii Saudyjskiej

2021-12-08 04:40
publikacja
2021-12-08 04:40
USA będą dalej sprzedawać broń Arabii Saudyjskiej
USA będą dalej sprzedawać broń Arabii Saudyjskiej
fot. Kevin McCartney / / Pexels

Senat USA odrzucił we wtorek rezolucję, która zakazałaby sprzedaży Arabii Saudyjskiej zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu, wyrzutni rakietowych, innych rodzajów broni, a także zapowiadanego wsparcia dla tego kraju.

Projekt rezolucji zgłosili Republikanie Rand Paul i Mike Lee, a także niezależny senator Bernie Sanders, który współdziała zazwyczaj z Demokratami. Za jej odrzuceniem opowiedziało się 67 ustawodawców, a poparcie wyraziło 30.

„Podczas gdy wielu amerykańskich parlamentarzystów uważa Arabię Saudyjską za ważnego partnera na Bliskim Wschodzie, członkowie Kongresu krytykowali zarazem ten kraj za zaangażowanie w wojnie w Jemenie. Konflikt ten uważany za jedną z najgorszych katastrof humanitarnych na świecie” – podkreślił Reuters.

W nieskutecznym apelu o poparcie dla rezolucji Sanders argumentował, że eksport kolejnych pocisków do Arabii Saudyjskiej tylko „pogłębia konflikt i dolewa więcej oliwy do już szalejącego ognia".

Zwolennicy projektu odmawiali zatwierdzenia sprzedaży wojskowej bez zapewnienia, że amerykański sprzęt nie będzie używany do zabijania cywilów. Według oponentów administracja prezydenta Joe Bidena już wcześniej zakazała sprzedaży broni ofensywnej Arabii Saudyjskiej.

"Całkowicie zgadzam się z potrzebą pociągnięcia z różnych powodów saudyjskiego przywództwa do odpowiedzialności (…) ale uważam również za ważne, aby nasi partnerzy w sprawach wiążących się z bezpieczeństwem byli świadomi dotrzymywania przez nas podjętych zobowiązań" - uzasadniał demokratyczny przewodniczący senackiej komisji stosunków zagranicznych Bob Menendez.

Według Reutersa pakiet broni dla Arabii Saudyjskiej zatwierdzony przez Departament Stanu oraz przywódców komisji spraw zagranicznych w Senacie i Izbie Reprezentantów zawiera 280 kierowanych pocisków Raytheon AIM-120C-7/C-8 AMRAAM, 596 wyrzutni LAU-128, inne wyposażenie, pomoc szkolno-logistyczną, itp.

Administracja prezydenta Joe Bidena podkreśliła, że zdecydowanie sprzeciwia się rezolucji.

"Podważyłoby to zobowiązanie prezydenta do wsparcia w obronie naszego partnera w czasie nasilonych ataków rakietowych i dronów na cywilów w Arabii Saudyjskiej" – głosi oświadczenie Biura ds. Zarządzania Budżetem Białego Domu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
grab
Najgorszą humanitarną wojną na świecie był w Afganistanie w 2021, kiedy USA po 20 latach okupacji opuściła sojusznika. Teraz wiecie jak USA traktują sojuszników!
ajwaj_
Nie ma to jak "demokracja" kal-bojska :)
Zywego dziennikarza Jamala Khashoggi dusili workiem, cieli, zabili itd.
Partnerzy Saudowie dla Jankesów "marzenie"

A co z Julkem Assange?
Odsiedzial 10 lat za friko i pod "demokracje" nie podpada
_jasko
Czytaj do końca.
Tu maż uzasadnienie:
"Podważyłoby to zobowiązanie prezydenta do wsparcia w obronie naszego partnera w czasie nasilonych ataków rakietowych i dronów na cywilów w Arabii Saudyjskiej". Kropka. Toczka.
lorelie
to ten kraj którego pracownicy ambasady poćwiartowali dziennikarza. USA ich wspiera razem z UE, to praworządny kraj :) tęczowych zboków zrzucają z wieżowców, ale ue to nie przeszkadza.
300_pala
Nie to nie ten kraj....
Ale rozumiem że zrzucanie ludzi z wieżowców cię podnieca

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki