REKLAMA

USAResort finansów przesunął datę prognozowanego potencjalnego bankructwa USA

2023-05-26 22:51
publikacja
2023-05-26 22:51

Szacowana data wyczerpania się środków na pokrycie zobowiązań finansowych USA w przypadku braku podniesienia limitu zadłużenia to obecnie 5 czerwca - napisała sekretarz skarbu USA Janet Yellen w liście do spikera Izby Reprezentantów. Wcześniejsze szacunki mówiły, że środki mogą skończyć się 1 czerwca.

Resort finansów przesunął datę prognozowanego potencjalnego bankructwa USA
Resort finansów przesunął datę prognozowanego potencjalnego bankructwa USA
fot. LEAH MILLIS / / FORUM

"Bazując na najnowszych dostępnych danych, szacujemy, że jeśli nie dojdzie do podniesienia lub zawieszenia limitu zadłużenia, to nie będzie środków, by zaspokoić zobowiązania rządu do 5 czerwca" - napisała Yellen w liście do Kevina McCarthy'ego.

Wcześniej sugerowała, że datą graniczną będzie 1 czerwca, choć zastrzegała, że nie da się tego dokładnie przewidzieć z uwagi na zmienność wpływów budżetowych m.in. z podatków.

Szefowa resortu skarbu poinformowała, że w tym tygodniu uruchomiła kolejny "nadzwyczajny środek" dający rządowi dodatkowe 2 mld dolarów, by oddalić datę potencjalnego bankructwa. Zaznaczyła, że jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia - obecnie wynoszącego 31,4 bln dolarów - USA zabraknie środków do planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów (Medicare).

Yellen ostrzegła McCarthy'ego - który wciąż prowadzi negocjacje z Białym Domem na temat podniesienia limitu - by nie zwlekał do ostatniej chwili, ostrzegając że może grozić to "poważnymi szkodami" dla wiarygodności USA i zwiększenia kosztów pożyczania.

Mimo doniesień mediów o tym, że obie strony są bliskie porozumienia, które miałoby obniżyć wydatki budżetowe i podnieść limit zadłużenia, w piątkowe popołudnie wciąż nie doszło do porozumienia. Tymczasem zasady Kongresu mówią, że kongresmeni muszą mieć co najmniej 3 dni na zapoznanie się z ewentualną legislacją. Nie jest też jasne, czy ewentualne porozumienie znajdzie odpowiednie poparcie kongresmenów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (23)

dodaj komentarz
polonu
A ta ze zdjęcia pamięta 2-gą wojnę , w Polsce jeszcze majątki mają przedwojenne , wzięli to już . płaci im teraz cała Europa w szczególności te kraje pokomunistyczny , widocznie nie wystarczy I tak dla przykładu Amazon USA stawka godz pracownika od 16 do 26 USD/godz Amazon Polska stawka godz 22,50 zł / godz . widzicie to czy nie A ta ze zdjęcia pamięta 2-gą wojnę , w Polsce jeszcze majątki mają przedwojenne , wzięli to już . płaci im teraz cała Europa w szczególności te kraje pokomunistyczny , widocznie nie wystarczy I tak dla przykładu Amazon USA stawka godz pracownika od 16 do 26 USD/godz Amazon Polska stawka godz 22,50 zł / godz . widzicie to czy nie , Benzyna USA około 4 zł za 1 litr u nas 6,50 zł / litr , to jak oni mają dopiero zbankrutować to Polska już zbankrutowała 20 lat temu tylko nikt oficjalnie tego nie podaje , Patrzcie za ile Janusz robi u Amerykanina , jako niewolnik . tych przykładów można mnożyć . Czyli te wszystkie kraje pokomunistyczne /oprócz Węgier//. są po kopytem USA i na nich robią . a należą niby do UE jako figurant .
drzaraza
Złota wydobyto coś okol 200 tyś ton a USA jest zadłużone w przeliczeniu na złoto,m, coś około 465 tyś ton.
drzaraza
5 czerwca. A która dokładnie godzina i minuta?
simonsoft8
piszesz na adres, pisz dokładnio
simonsoft8
system skończy się 10 czerwca
gruking
Drukarki fedu pracuja nawet jak śpisz.
simonsoft8 odpowiada gruking
zamieniła siekierkę na kijek, pieniądza drukuje NBP w całości prezentacja inflacje
bha
Cóż... Od dekad trwa rynkowa i nie tylko gra pozorów i udawanie jarząbka dopóki się tylko da i uda!. Niestety.
niepejsiaty_polak
Zdjęcie adekwatne do artykułu. Klasyka słowiańskiej urody. Vel Janina Jeleń vel Halszka Schapiro. Korzenie z Sokołowa Podlaskiego, dziadek Rabi z Suwałk. Mniejsza o to. Jak to mozliwe, że blisko 80-letnia starucha - Eskimoska trzęsie finansami swiatowego " mocarstwa" i przyprawia o sraczkę 3/4 świata !? Niepojęte! Żeby Zdjęcie adekwatne do artykułu. Klasyka słowiańskiej urody. Vel Janina Jeleń vel Halszka Schapiro. Korzenie z Sokołowa Podlaskiego, dziadek Rabi z Suwałk. Mniejsza o to. Jak to mozliwe, że blisko 80-letnia starucha - Eskimoska trzęsie finansami swiatowego " mocarstwa" i przyprawia o sraczkę 3/4 świata !? Niepojęte! Żeby to pojąć - zrobiłem sobie drinka z Krupniczka i soku pomarańczowego. Może się uda to pojąć...
drzaraza
Pojmiesz lub nie przy drugiej flaszce , he, he. Ja piję trzecią i też się zastanawiam kto za nią stoi i jej wymienia elektrolit w akumulatorach.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki