UE niepokoi węgierska walka z pandemią

W UE pojawiają się głosy zaniepokojenia węgierskimi przepisami w sprawie ochrony przed koronawirusem, zwiększającymi kompetencje rządu w czasie stanu zagrożenia. We wtorek mówili o tym szef MSZ Holandii i przewodniczący komisji wolności obywatelskich PE.

(fot. Laszlo Balogh / Reuters)

Złożony w piątek przez rząd Viktora Orbana projekt zakłada przedłużenie bezterminowo wprowadzonego 11 marca stanu zagrożenia. Propozycja mówi m.in. o tym, że rząd mógłby w tym czasie zawieszać stosowanie niektórych ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki. Dopóki obowiązuje stan zagrożenia, nie można by też organizować wyborów uzupełniających ani referendów.

"Jak wiadomo Holandia jest zwolennikiem wykorzystywania procedury z art. 7 tak długo jak to jest potrzebne. Poparliśmy decyzje PE aby rozpocząć tę procedurę wobec Węgier. Jeśli nowo przyjmowane środki będą powodować nowe obawy powinniśmy się tym zająć" - mówił we wtorek brukselskim korespondentom podczas wideokonferencji minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok.

Również szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego, hiszpański europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar z grupy Socjalistów i Demokratów (S&D) wyraził w imieniu pozostałych eurodeputowanych obawę w związku z planowanym rozszerzeniem środków dotyczących "stanu zagrożenia" i proponowanymi zmianami w węgierskim prawie karnym.

"W imieniu komisji wolności obywatelskich pragnę wyrazić nasze zaniepokojenie z powodu zamiaru głosowania przez węgierskie Zgromadzenie Narodowe nad rozszerzeniem +stanu zagrożenia+ na Węgrzech i związanymi z tym zmianami w kodeksie karnym. Jesteśmy świadomi, że państwa członkowskie mają obowiązek podjęcia środków ochronnych w tych trudnych czasach, ale środki te powinny zawsze zapewniać ochronę praw podstawowych, praworządności i zasad demokracji" - oświadczył polityk, cytowany w komunikacie europarlamentu.

Wezwał przy tym Komisję Europejską do oceny, czy proponowany projekt ustawy jest zgodny z wartościami zapisanymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand jeszcze w poniedziałek mówił, że instytucja, którą reprezentuje, jest świadoma proponowanych przepisów. "Wszelkie środki dotyczące stanu zagrożenia muszą być zgodne z międzynarodowymi i europejskimi zobowiązaniami państw członkowskich" - powiedział na konferencji prasowej.

W poniedziałek węgierska opozycja zablokowała szybkie uchwalenie ustawy zwiększającej kompetencje rządu w czasie stanu zagrożenia. Partie rządzące będą mogły ją przyjąć najwcześniej za 6 dni.

W rządowym projekcie przewidziano m.in. kary do 8 lat więzienia za złamanie zasad obowiązujących podczas stanu zagrożenia, jeśli będzie to skutkowało czyjąś śmiercią, oraz do 5 lat za rozgłaszanie nieprawdziwych faktów, które mogą obniżyć skuteczność walki z koronawirusem.

Przedstawiciele opozycji mówili, że popierają zwiększone pełnomocnictwa rządu do walki z koronawirusem, ale uważają, że stan zagrożenia powinien być przedłużony na konkretny czas, a nie bezterminowo.

Rząd na Węgrzech ma prawo do ogłoszenia stanu zagrożenia na 15 dni, potem stan ten może przedłużyć parlament.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 piotr_malkontent

Jak coś co obecnie istnieje jedynie formalnie może się "niepokoić"?

! Odpowiedz
14 4 dziki_losos

> do 5 lat za rozgłaszanie nieprawdziwych faktów, które mogą obniżyć skuteczność walki z koronawirusem

Oho... a potem się to rozszerzy w razie potrzeby na treści "antyrządowe", "ekstremistyczne", itp.
Unia słusznie się martwi.

! Odpowiedz
66 16 jes

A pieniądze zamiast na służbę zdrowia PiS nadal wydaje na trolli.

! Odpowiedz
15 55 leoto

Tak wydaje na inspiratory dla Kiwaczki Blonskiej

! Odpowiedz
62 16 jes

Tak mają komuniści. Chcieliby jak Łukaszenko, dożywotnio.

! Odpowiedz
14 61 wyrwin666

Banda czerwonych pijawek chce zniszczyć Państwa narodowe . Na poparcie mojego stwierdzenia przytoczę fakt, że we Francji przedstawiciel czerwonego rządu towarzysza Macrona zapowiedział ,że firmy i przedsiębiorstwa ,które nie będą w stanie przetrwać pandemii i związaną z nią zapaścią gospodarczą zostaną ZNACJONALIZOWANE !!! To jest czysty TROCKIZM !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 73 lelo1949

Z dobrobytu takie coś wyrosło w tych Niderlandach ,nakradli w koloniach,powinni oddać te zrabowane pieniądze

! Odpowiedz
67 56 ajwaj

A co zrobila UE w poczatku kryzysu ? NIC. Von der Leyen - szefowa uspokojala i milczala
Kazdy ratowal-ratuje sie jak moze. Towarzysze z Brukselki nie mieli propozycji. NATO to samo
Wlosi dostali konktretna pomoc od kumpli z Rosji,

Dzisiaj wystarowal 15-ty samolot wojskowy ze sprzetem obrony przeciw-bakteriologicznej. IL-76 z miktrobiologami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 17 ajwaj

Zabawne jest koordynowanie akcji oficerów wojsk chemiczno-biologicznych Rosji
i podobnych panstwa NATO pieknej Italii. Moze cós pomoze

! Odpowiedz
4 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil