UE niepokoi węgierska walka z pandemią

2020-03-25 07:27
publikacja
2020-03-25 07:27

W UE pojawiają się głosy zaniepokojenia węgierskimi przepisami w sprawie ochrony przed koronawirusem, zwiększającymi kompetencje rządu w czasie stanu zagrożenia. We wtorek mówili o tym szef MSZ Holandii i przewodniczący komisji wolności obywatelskich PE.

/ fot. Laszlo Balogh / Reuters

Złożony w piątek przez rząd Viktora Orbana projekt zakłada przedłużenie bezterminowo wprowadzonego 11 marca stanu zagrożenia. Propozycja mówi m.in. o tym, że rząd mógłby w tym czasie zawieszać stosowanie niektórych ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki. Dopóki obowiązuje stan zagrożenia, nie można by też organizować wyborów uzupełniających ani referendów.

"Jak wiadomo Holandia jest zwolennikiem wykorzystywania procedury z art. 7 tak długo jak to jest potrzebne. Poparliśmy decyzje PE aby rozpocząć tę procedurę wobec Węgier. Jeśli nowo przyjmowane środki będą powodować nowe obawy powinniśmy się tym zająć" - mówił we wtorek brukselskim korespondentom podczas wideokonferencji minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok.

Również szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego, hiszpański europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar z grupy Socjalistów i Demokratów (S&D) wyraził w imieniu pozostałych eurodeputowanych obawę w związku z planowanym rozszerzeniem środków dotyczących "stanu zagrożenia" i proponowanymi zmianami w węgierskim prawie karnym.

"W imieniu komisji wolności obywatelskich pragnę wyrazić nasze zaniepokojenie z powodu zamiaru głosowania przez węgierskie Zgromadzenie Narodowe nad rozszerzeniem +stanu zagrożenia+ na Węgrzech i związanymi z tym zmianami w kodeksie karnym. Jesteśmy świadomi, że państwa członkowskie mają obowiązek podjęcia środków ochronnych w tych trudnych czasach, ale środki te powinny zawsze zapewniać ochronę praw podstawowych, praworządności i zasad demokracji" - oświadczył polityk, cytowany w komunikacie europarlamentu.

Wezwał przy tym Komisję Europejską do oceny, czy proponowany projekt ustawy jest zgodny z wartościami zapisanymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand jeszcze w poniedziałek mówił, że instytucja, którą reprezentuje, jest świadoma proponowanych przepisów. "Wszelkie środki dotyczące stanu zagrożenia muszą być zgodne z międzynarodowymi i europejskimi zobowiązaniami państw członkowskich" - powiedział na konferencji prasowej.

W poniedziałek węgierska opozycja zablokowała szybkie uchwalenie ustawy zwiększającej kompetencje rządu w czasie stanu zagrożenia. Partie rządzące będą mogły ją przyjąć najwcześniej za 6 dni.

W rządowym projekcie przewidziano m.in. kary do 8 lat więzienia za złamanie zasad obowiązujących podczas stanu zagrożenia, jeśli będzie to skutkowało czyjąś śmiercią, oraz do 5 lat za rozgłaszanie nieprawdziwych faktów, które mogą obniżyć skuteczność walki z koronawirusem.

Przedstawiciele opozycji mówili, że popierają zwiększone pełnomocnictwa rządu do walki z koronawirusem, ale uważają, że stan zagrożenia powinien być przedłużony na konkretny czas, a nie bezterminowo.

Rząd na Węgrzech ma prawo do ogłoszenia stanu zagrożenia na 15 dni, potem stan ten może przedłużyć parlament.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (32)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Jak coś co obecnie istnieje jedynie formalnie może się "niepokoić"?
dziki_losos
> do 5 lat za rozgłaszanie nieprawdziwych faktów, które mogą obniżyć skuteczność walki z koronawirusem

Oho... a potem się to rozszerzy w razie potrzeby na treści "antyrządowe", "ekstremistyczne", itp.
Unia słusznie się martwi.
jes
A pieniądze zamiast na służbę zdrowia PiS nadal wydaje na trolli.
leoto
Tak wydaje na inspiratory dla Kiwaczki Blonskiej
jes
Tak mają komuniści. Chcieliby jak Łukaszenko, dożywotnio.
wyrwin666
Banda czerwonych pijawek chce zniszczyć Państwa narodowe . Na poparcie mojego stwierdzenia przytoczę fakt, że we Francji przedstawiciel czerwonego rządu towarzysza Macrona zapowiedział ,że firmy i przedsiębiorstwa ,które nie będą w stanie przetrwać pandemii i związaną z nią zapaścią gospodarczą zostaną ZNACJONALIZOWANE Banda czerwonych pijawek chce zniszczyć Państwa narodowe . Na poparcie mojego stwierdzenia przytoczę fakt, że we Francji przedstawiciel czerwonego rządu towarzysza Macrona zapowiedział ,że firmy i przedsiębiorstwa ,które nie będą w stanie przetrwać pandemii i związaną z nią zapaścią gospodarczą zostaną ZNACJONALIZOWANE !!! To jest czysty TROCKIZM !!!
lelo1949
Z dobrobytu takie coś wyrosło w tych Niderlandach ,nakradli w koloniach,powinni oddać te zrabowane pieniądze
ajwaj
A co zrobila UE w poczatku kryzysu ? NIC. Von der Leyen - szefowa uspokojala i milczala
Kazdy ratowal-ratuje sie jak moze. Towarzysze z Brukselki nie mieli propozycji. NATO to samo
Wlosi dostali konktretna pomoc od kumpli z Rosji,

Dzisiaj wystarowal 15-ty samolot wojskowy ze sprzetem obrony przeciw-bakteriologicznej.
A co zrobila UE w poczatku kryzysu ? NIC. Von der Leyen - szefowa uspokojala i milczala
Kazdy ratowal-ratuje sie jak moze. Towarzysze z Brukselki nie mieli propozycji. NATO to samo
Wlosi dostali konktretna pomoc od kumpli z Rosji,

Dzisiaj wystarowal 15-ty samolot wojskowy ze sprzetem obrony przeciw-bakteriologicznej. IL-76 z miktrobiologami
ajwaj
Zabawne jest koordynowanie akcji oficerów wojsk chemiczno-biologicznych Rosji
i podobnych panstwa NATO pieknej Italii. Moze cós pomoze

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki