Tusk: Na G7 lepiej zaprosić Ukrainę jako gościa niż Rosję

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przybył w sobotę do Biarritz we Francji na spotkanie przywódców państw G7, zapowiedział, że będzie starał się przekonać liderów, iż na następny szczyt lepiej zaprosić Ukrainę jako gościa niż Rosję.

(Rada Europejska)

Na briefingu w Biarritz Tusk przypomniał, że w ubiegłym roku podczas szczytu G7 w Kanadzie prezydent USA Donald Trump zasugerował, "żeby ponownie zaprosić Rosję do G7, publicznie oświadczając, że aneksja Krymu przez Rosję była częściowo uzasadniona i że powinniśmy ten fakt zaakceptować". "Pod żadnym pozorem nie możemy zaakceptować tej logiki" - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej.

Podkreślił m.in., że powody, dla których Rosję usunięto z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata w 2014 roku, "wciąż są aktualne".

"Dziś będę próbował przekonać moich rozmówców, że na następne spotkanie grupy G7 lepiej byłoby zaprosić Ukrainę, oczywiście jako gościa" - oświadczył Tusk. Argumentował, że będzie to służyć wysłuchaniu stanowiska nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Choć za powrotem do formatu G8, czyli G7 z Rosją, opowiada się prezydent USA, sprzeciwia się temu większość państw G7, m.in. Francja, Niemcy, Wielka Brytania czy Kanada.

Mówiąc o rozpoczynającym się spotkaniu, Tusk ocenił, że będzie ono "niezwykle trudne" i ostrzegł, że być może jest to ostatni moment na odbudowanie jedności w G7. Szczyt w Biarritz nazwał "trudnym testem jedności i solidarności" po roku, w czasie którego krajom tym trudno było znaleźć wspólny język.

Zapytany o wysuwane przez Trumpa groźby podniesienia ceł na importowane z Francji wina, Tusk zapowiedział, że jeśli tak się stanie, UE "odpowie analogicznie" i zapewnił, że Francja może liczyć na unijną lojalność w kwestii jednego ze swoich najcenniejszych produktów eksportowych.

Szef Rady Europejskiej zastrzegł jednak, że "ostatnią rzeczą, jakiej (UE) potrzebuje", jest konflikt z jej "najlepszym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi".

Przed wylotem na szczyt w piątek prezydent Trump zagroził cłami na francuskie wina. Ma to być odpowiedzią na propozycję wprowadzenia we Francji podatku cyfrowego na amerykańskie firmy technologiczne, tzw. podatku GAFA (skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple).

Tusk w sobotę w Biarritz ostrzegł, że jeśli Trump będzie używał ceł jako narzędzia politycznego, może to zagrozić całemu światu. "Wojny handlowe prowadzą do recesji, podczas gdy porozumienia handlowe ożywiają gospodarkę" - dodał.

Szef Rady powiedział również, że choć UE popiera układ o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem Mercosur, ratyfikacja tej umowy jest mało prawdopodobna, "dopóki władze (wchodzącej w skład Mercosur - PAP) Brazylii pozwalają na niszczenie" lasów deszczowych w Amazonii, gdzie trwają silne pożary. Kłamstwa w tej sprawie zarzucił brazylijskiemu prezydentowi Jairowi Bolsonaro prezydent Francji Emmanuel Macron, który zapowiedział, że w tej sytuacji Francja nie może układu poprzeć.

Na konferencji prasowej szef Rady Europejskiej poinformował ponadto, że w niedzielę na marginesie szczytu spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem na rozmowy o brexicie. Tusk podkreślił, że UE zawsze była skłonna do współpracy ze Zjednoczonym Królestwem i nie będzie ze stroną brytyjską współpracowała tylko w przypadku brexitu bez umowy.

Wśród zagrożeń, o których będą rozmawiać przywódcy, szef Rady Europejskiej wymienił wojny handlowe, zmiany klimatyczne i wyzwania technologiczne, których bardzo szybki rozwój utrudnia ich kontrolowanie.

Szczyt w Biarritz potrwa w dn. 24-26 sierpnia i będą na nim obradować przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz UE. Liderzy mają rozmawiać o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu ma być zwalczanie nierówności. Dyskusje mają dotyczyć m.in. stosunków z Iranem, Rosją i Koreą Północną.

ulb/ mok/ arch/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 10 histeryk

a komuchy z PiS mówią że on jest prorosyjski. Coś tu nie gra? :-)

! Odpowiedz
12 10 znawca_inwestor

Miałem o nim lepsze zdanie. Najpierw Polskę powinien zaprosić.

! Odpowiedz
19 20 pakamera

Ale wymyśli,całkiem w swoim stylu.Ukraina w siódemce najbardziej rozwiniętych państw świata.To może jeszcze zaprosić np. Bangladesz,Etiopię,Kamerun i zrobić G-10.A co?

! Odpowiedz
2 9 skaurus

Pomyślałeś zanim napisałeś ten swój durny komentarz czy nie? Dostałeś 11 plusów to smutne, że nie tkwisz sam w swoim błędzie.

Wyjaśniam więc, Ukraina jako GOŚĆ, taki prztyk w stronę Rosji, żeby pokazać, że jest nie lubiana. Tusk jest żałosny, Niemcy potrzebują Rosyjskiej ropy i takie deklaracje są śmiechu warte.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 25 antybolszewik

O proszę jak @prs zabolało. Po wulgarnym wpisie widać, że jest to ruski troll. Biedacy atakują za kopiejki EU i przewodniczącego rady EU a czuć ich ruskimi onucami na kilometry. Jak ci UE tak przeszkadza to nie przyjeżdżaj do nas.

! Odpowiedz
24 16 prs

~antybolszewik

(co nie widzi ze komuna idzie z Brukseli)

Mozesz wejsc rudemu, dla wlasnej przyjemnosci, bez mydla, nosem, gdzie mu slonce nie dochodzi, tak gleboko, az ci sie dziury zapchaja.. jak masz ochote.

Unia w obecnej formie jest nie do zaakceptowania, antytowarzyszu..

! Odpowiedz
42 29 prs

Tusk zostanie zapamietany w calej Europie pod hanbiacym nickiem "NO DEAL MAN".

! Odpowiedz
8 31 antybolszewik

To straszne. Rozumiem, że zap... na zmywaku koło Victorii i nie kupisz polskiej pasztetowej w Sainsbury jak ci granicę zamkną.

! Odpowiedz
3 17 antybolszewik

No to pokażmy kłamstwa w ruskiej propagandzie: 1.Za DEAL ze strony UE odpowiada Barnier, Tusk jest tylko szefem rady, 2. DEAL UE ma ale Brytyjczycy się rozmyślili i chcieliby inny, 3. Narracja Rosji wskazuje UE jako winną tak aby rozbić jedność Europy. Polacy "za granicą" nie walczą. Jedynie ruskie trolle w Polsce nie szanują tej zasady, używając Olginowskich haseł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil