Tusk: Mało prawdopodobna decyzja ws. ukarania Polski

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w czwartek w Brukseli, że ewentualna decyzja o umożliwieniu ukarania Polski za sprawę Trybunału Konstytucyjnego jest mało prawdopodobna.

(fot. Petros Karadjias / Reuters)

"Ponieważ wiemy, że ewentualna decyzja musi zapadać jednogłośnie ws. danego kraju, który jest poddany takiej krytyce, wydaje się to dzisiaj delikatnie mówiąc mało prawdopodobne" - powiedział przed wejściem na szczyt UE Tusk.

W przyszłym tygodniu, 27 października, upływają trzy miesiące, które Komisja dała polskim władzom na wdrożenie zaleceń dotyczących rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejnym krokiem w prowadzonej od stycznia procedurze może być uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu i wniosek do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Artykuł 7 umożliwia w ostateczności nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane.

CETA będzie ostatnią umową UE ws. wolnego handlu?

"Mam nadzieję, że w piątek będziemy mieli porozumienie, które umożliwi podpisanie umowy z Kanadą. Ona jest bezpieczniejsza i lepsza niż jakiekolwiek inne porozumienie ws. wolnego handlu" - powiedział Tusk w czwartek w Brukseli przed szczytem UE.

Wobec braku zgody wśród ministrów odpowiedzialnych za handel sprawą CETA zajmą się w piątek przywódcy państw i rządów UE. "28" musi jednomyślnie dać zielone światło dla podpisania tej umowy. Tymczasem belgijski rząd federalny nie ma na to mandatu od swoich regionalnych władz. Sprzeciw wyraziła licząca nieco ponad 3 mln mieszkańców francuskojęzyczna Walonia.

"Negocjacje wciąż trwają; mam nadzieję, że Belgia kolejny raz udowodni, że jest prawdziwym mistrzem w osiąganiu kompromisów, i w piątek będziemy mieli porozumienie, które umożliwi podpisanie CETA" - oświadczył Tusk.

Podkreślił przy tym, że problem, wobec jakiego stanęła UE, wykracza poza porozumienie z Kanadą. "Jeśli nie jesteśmy w stanie przekonać ludzi, że umowy handlowe są w ich interesie, jeśli nie jesteśmy w stanie przekonać ich, że są one po to, by chronić interesy ludzi, nie mamy szans, by zbudować publiczne wsparcie dla wolnego handlu" - podkreślił szef Rady Europejskiej.

Jak dodał, obawia się, że oznacza to, iż CETA może być ostatnim porozumieniem o wolnym handlu, jakie zawrze UE. Zaznaczył w tym kontekście, że właśnie dlatego "28" potrzebuje efektywnych instrumentów przeciwko nieuczciwemu handlowi. O tej sprawie, zwłaszcza w kontekście subsydiowanego eksportu wyrobów stalowych przez Chiny, również mają rozmawiać przywódcy.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwa UE, ma dotyczyć relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

Słowa Macierewicza ws. rozmowy z Putinem - szkodliwe dla Polski

Słowa szefa MON Antoniego Macierewicza nt. mojej rozmowy z Władimirem Putinem są bardzo szkodliwe dla Polski - powiedział Tusk.

Szef MON mówił w środę w TVP Info, że waga nagrania ze spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem z nocy 10 kwietnia 2010 r. jest "olbrzymia dlatego, że to jest obraz sytuacji, który jest dokładnie sprzeczny z raportem MAK-u i sprzeczny z raportem" komisji Jerzego Millera.

O rozmowę z Władimirem Putinem pytali Tuska w czwartek polscy dziennikarze przed rozpoczęciem szczytu UE.

"Wszyscy wiedzą, że w trakcie tego spotkania były obecne kamery polskie i rosyjskie. Towarzyszyło nam wiele osób. To nie są już insynuacje, to są jakieś objawy bardzo ciężkiej politycznej patologii. Szczerze mówiąc nie chce mi się tego komentować. To jest przykre, bo bardzo szkodliwe dla Polski. Komentowanie Antoniego Macierewicza - jest ponad moją cierpliwość. Nie jestem mentalnie przygotowany, żeby komentować działania tego człowieka - powiedział Tusk.

W czwartek resort obrony wydał oświadczenie na temat materiału wideo zarejestrowanego po katastrofie w Smoleńsku, gdy przybyli tam premierzy Polski i Rosji. Wicedyrektor centrum operacyjnego MON Beata Perkowska powiedziała m.in. że "podczas zarejestrowanej rozmowy Rosjanie, będący członkami państwowej komisji ds. wyjaśnienia tragedii smoleńskiej, już po zapoznaniu się z analizą miejsca zdarzenia oraz zapisu skrzynki głosowej przedstawiają dotychczas nieznany przebieg katastrofy smoleńskiej, sprzeczny z konkluzjami MAK oraz raportu Jerzego Millera".

Powiedziała, że Tusk nie przekazał tej informacji ani prokuraturze, ani komisji badania wypadków lotniczych, ani opinii publicznej, "choć wiedział, że dezawuuje ona ustalenia MAK i komisji Jerzego Millera".

Wszystkie opcje otwarte, w tym sankcje, w związku sytuacją w Syrii

UE musi mieć na stole wszystkie opcje, w tym sankcje, w związku z rosyjskimi działaniami w Syrii - ocenił Tusk. Zaznaczył, że w czwartek decyzji w tej sprawie nie będzie.

Stosunki UE z Rosją, a także konflikt w Syrii, gdzie Rosja wspiera siły reżimu Baszara el-Asada, będą głównymi tematami obrad szczytu UE.

"Będę przekonywał, abyśmy uznali, że wszystkie opcje powinny być otwarte dla Unii Europejskiej, włącznie z nowymi sankcjami w związku z rosyjskimi akcjami w Syrii" - powiedział Tusk dziennikarzom.

(PAP)

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

stk/ az/ mc/tgo/ mok/ pro/stk/ kar/ pro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 ~silvio_gesell

Ja bym się bardziej martwił czy UE nie zostanie ukarane przez Polskę. To jest nasza narodowa specjalność niszczyć wszelkie totalitarne zapędy. ZSRR, Imperium Perskie, Cesarstwo Rzymskie, Imperium Osmańskie, kolej na UE. Uczmy się historii bo nie mamy czego się wstydzić.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 7 ~odpowiedzcie_prosze

Jak się czujecie Pisiorki z myślą, że wasz rząd wspiera Tuska w dążeniach do podpisania CETA?

! Odpowiedz
6 4 ~odpowiedzcie_prosze

Dziękuję za minusy ruskim trollom, jak i pisiorkom z przekonania, ale nadal proszę o odpowiedź.

! Odpowiedz
5 18 ~PATRYJOTA

najpierw sprzedal Polske i polakow za stanowisko w UE a teraz sprzedaje Europe dalej tylko juz za wieksze pieniadze..

! Odpowiedz
2 4 ~hehe

Pan Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk z PIS?
100% raciji

! Odpowiedz
3 1 ~Biedak

CHodźmy Wszyscy Do Teatru !

! Odpowiedz
2 11 ~bogaty

nie,bo w teatru jest panswetru

! Odpowiedz
0 6 ~ano

chciał, a nie da rady

! Odpowiedz
4 7 ~TW-BALBINA

Rudy lis kolejny raz puszcza oczko do bolszewików z pis i liczy na poparcie swojej kandydatury.
To jest fałszywa persona, której zawdzięczamy nastanie obecnych rządów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil