"Trzynastki" dla emerytów i rencistów od maja

Ustawa dot. "trzynastki" dla emerytów i rencistów musi być w miarę szybko procedowana, tak, żeby została przyjęta na początku kwietnia - powiedziała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że wypłata tego świadczenia wiąże się z koniecznością zmian w systemie ZUS.

Premier Mateusz Morawiecki z pensjonariuszami w Centrum Medycznym Bonifratrów
Premier Mateusz Morawiecki z pensjonariuszami w Centrum Medycznym Bonifratrów (fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

Od 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł.

Rafalska była pytana w czwartek w radiowych Sygnałach Dnia o harmonogram prac nad wprowadzeniem "trzynastki" dla emerytów i rencistów. "Ustawa musi być w miarę szybko procedowana, tak, żeby była przyjęta, powiedzmy, na początku kwietnia" - odparła.

Dodała, że aby wypłaty były możliwe od 1 maja, konieczne będzie też wprowadzenie zmian w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe, trzynaste świadczenie będzie dotyczyło także rencistów socjalnych - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska przedstawiała działania podejmowane przez rząd na rzecz osób z niepełnosprawnością. Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, że do tej grupy osób kierowane będą także rozwiązania zapowiedziane w "piątce PiS", m.in. świadczenie 500+ na pierwsze dziecko oraz tzw. trzynasta emerytura.

Powiedziała, że dodatkowe, trzynaste świadczenie "będzie dotyczyło rencistów socjalnych, a są to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności". "Przypomnę, że renta socjalna od 2015 r. do 1 marca 2019 r. wzrosła o blisko 360 zł, procentowo wzrosła o 39 proc." - powiedziała Rafalska. Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (dotychczas było to 1029,80 zł).

We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie zapowiedzianych w sobotę, na konwencji programowej PiS pięciu propozycji programowych. Propozycje, tzw. "nowa piątka PiS", zakładają wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

We wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przekazała, że 5 marca rząd przedstawi "mapę drogową" dotyczącą wprowadzania projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że "piątka PiS" zostanie zrealizowana do końca lata.

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłatę od 1 lipca 500 zł na pierwsze dziecko i od maja "trzynastki" dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury - 1100 zł. Ponadto PiS chce znieść podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co ma dotyczyć przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 4 krzysztof19891102

Bardzo dobre rozwiązanie. Seniorzy ledwo wiążą koniec z końcem i państwo musi o nich dbać. To nasz obowiązek jako społeczeństwa.

! Odpowiedz
4 21 ajwaj

Socjotechnicy - spin-doktorzy PISy nakazali robic akcje plus+
Bo ladniej brzmi dla ich wyborców niz UCZCIWA rewaloryzacja-podwyzka glodowych zarobków dominanta 1700.- czy glodowych rent

! Odpowiedz
3 14 kaczka-po-smolensku

ja babcia i mama 3 emerytów zyskamy 3300 zł !! :)))))))))))

! Odpowiedz
11 3 krzysztof19891102

I tak powinno być! 500+ i 13 emerytura są po to żeby pomóc najbiedniejszym - wielodzietnym rodzinom (podstawa społeczeństwa) i najbiedniejszym emerytom (którzy za PRL-u budowali Polskę).

! Odpowiedz
9 24 inwestor-gpw

Morawiecki to taki polski Maduro. W Wenezueli kilka lat temu zaczeli tak samo, a obecnie dają bony na mąkę kukurydzianą i jaja.

! Odpowiedz
23 25 andyn

Nie cieszcie się kochani emeryci. Po wyborach Pis wszystko zabierze. Zastanówcie się...

! Odpowiedz
11 3 krzysztof19891102

Na razie to oni niczego nie zabierają. Jak na to patrzę, mamy pierwszy w historii rząd, który martwi się o emerytów. To naprawdę pomoże najuboższym emerytom, którzy muszą martwić się, co kupić - jedzenie czy leki.

! Odpowiedz
14 29 lelo1949

Brawo,dziękujemy Ci PIS,nie zapomnimy przy urnach

! Odpowiedz
6 29 grzegorzkubik

Ani PO ani PIS nie są dobre dla Polski. Wynagrodzenia zarządów państwowych spółek wcześniej i obecnie są za wysokie w stosunku doi zarobków obywateli. Najgorsze jest to, że Polacy płacą karę za zaradność. Choćby od zyskownych transakcji giełdowych. Jesteś bystry przeczytałeś 20 książek o inwestowaniu. Fiskus na tym sporo zyska choć nie musu się znać na giełdzie. Im ty jesteś bystrzejszy i więcej zarabiasz na GPW czy forexie tym fiskus ma lepiej i może z twej kasy zafundować sobie podwyżkę. Założyłeś skromny biznes. Nie zarabiasz jeszcze albo masz jakieś 200 zł zysku. Kogo to obchodzi. Musisz płacić 500 zł ZUS-u. Powinno być zwolnienie z ZUS aż nie zaczniesz zarabiać 4000 zł netto. Wtedy dopiero płacisz te 500 zł a jak zarobisz 10000 zł netto to 1000 zł. DZIŚ W POLSCE NIE OPŁACA SIĘ ZAKŁADAĆ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BO CAŁY TWÓJ ZYSK ZJE ZUS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 44 misafi

Ciekawe czy jak PiSowi nie skoczy w sondażach to Kaczyński zaproponuje czternastki, piętnastki, szesnastki i 500zł na dziecko, które dopiero się planuje?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne