Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat na autostradach

Jesienią Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zdecyduje, jakie parametry powinien mieć nowy system poboru opłat na autostradach i innych odcinkach dróg krajowych. Nowe rozwiązania mają być wprowadzone w 2018 roku.

Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat na autostradach
Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat na autostradach (FORUM)

W ministerstwie cały czas trwają prace nad szczegółami. Szef resortu Andrzej Adamczyk wyjaśnia, jakie są podstawowe wymagania. System ma być łatwy w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla kierowców. Dla urzędników ważna jest też możliwość wzbogacenia tego systemu o rozmaite funkcje. Wśród mich minister wymienił badanie natężenia ruchu, czy monitorowanie wielkości pojazdów.

Dziś na autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i autostrad obowiązuje tak zwany manualny system poboru opłat. Andrzej Adamczyk zapowiedział, że do czasu wdrożenia nowych rozwiązań będą podejmowane wysiłki, by w czasie dużego natężenia ruchu zmniejszyć korki, które tworzą się w okolicach punktów poboru opłat. Przyznał jednocześnie, że w czasie szczytu wyjazdów wakacyjnych, czy po wypadkach nie da się całkowicie wyeliminować korków i zatorów.

Od 2014 roku w czasie największego natężenia ruchu, na niektórych odcinkach autostrad podnoszone są bramki, a kierowcy nie płacą za przejazd. Prace nad kształtem nowego systemu poboru opłat trwają w ministerstwie infrastruktury od początku tego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A.Pszoniak/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Tako

Ile to wszystko bezie kosztowalo? Moze skorzystac z doswiadczen Slowakow?
Winiety elektroniczne można od 1 grudnia 2015 roku zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną „eznamka”. Strona internetowa opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~ggdkia

a na zdjeciu ekspresówka

! Odpowiedz
0 0 ~zez

po czym poznałeś? :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne