Piękoś z Pekao: Czerwcowy odczyt płac wpisuje się w tendencję stabilizacji tempa wzrostu płac

Odczyt płac za czerwiec wpisuje się w obserwowaną od dłuższego czasu tendencję stabilizacji tempa wzrostu płac, czemu sprzyja stopniowe normowanie się problemu niedoborów kadrowych w krajowych firmach - uważa ekonomista z Pekao Piotr Piękoś komentując środowe dane GUS.

(fot. Henryk Przondziono / FORUM)

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2019 roku wyniosło 5 tys. 104,46 zł, co oznacza wzrost rdr o 5,3 proc. Dodał, że zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,8 proc. po wzroście o 2,7 proc. w maju.

"W czerwcu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw spadła do 5,3 proc. rok do roku z 7,7 proc. rok do roku w maju, wyraźnie poniżej konsensusu prognoz na poziomie 7,1 proc. rok do roku. Z jednej strony dynamikę płac w górnictwie najpewniej popchnęła w dół wysoka baza odniesienia sprzed roku (wypłaty premii w czerwcu 2018), zaś z drugiej strony dynamika płac w przetwórstwie prawdopodobnie istotnie się zmniejszyła za sprawą negatywnego wpływu kalendarza (dwa dni robocze mniej niż przed rokiem)" - napisał w komentarzu Piękoś.

Zdaniem ekonomisty "odczyt płac za czerwiec wpisuje się w obserwowaną od dłuższego czasu tendencję stabilizacji tempa wzrostu płac, czemu sprzyja stopniowe normowanie się problemu niedoborów kadrowych w krajowych firmach". "Do złagodzenia presji na wzrost płac będzie się też z pewnością przyczyniać stopniowe spowolnienie wzrostu gospodarczego, a potencjał do podwyżek obniży wzrost pozapłacowych kosztów pracy (wprowadzenie PPK, likwidacja limitu +30-krotności+ składek na ZUS)" - uważa Piękoś.

W przypadku zatrudnienia - jak wskazał ekonomista - dynamika roczna zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wzrosła do 2,8 proc rok do roku z 2,7 proc. rok do roku w maju, powyżej konsensusu prognoz (2,6 proc. rok do roku).

"W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała w czerwcu nadspodziewanie silny wzrost - o ok. 14 tys., co jest najmocniejszym czerwcowym wzrostem od trzech lat. Wysoki odczyt zatrudnienia za czerwiec jest tym bardziej zaskakujący, że poprzednie dwa miesiące stały pod znakiem spadków liczby etatów (zwłaszcza maj). Więcej światła na ten odczyt rzuci z pewnością struktura sektorowa zatrudnienia, która zostanie opublikowana w dalszej części miesiąca w Biuletynie Statystycznym, natomiast w perspektywie średnioterminowej podtrzymujemy oczekiwanie wyhamowywania tendencji wzrostowej liczby etatów w warunkach coraz bardziej ograniczonych zasobów wolnej siły roboczej i przy jednoczesnym osłabieniu popytu na pracę w konsekwencji spowalniającej gospodarki" - czytamy.

Według ekonomisty czerwcowe dane z rynku pracy mają "mieszany wydźwięk przynosząc z jednej strony mocny wzrost liczby etatów, zaś z drugiej wyraźnie niższą od oczekiwań dynamikę płac".

"W kontekście polityki pieniężnej niski odczyt płac jest z pewnością czynnikiem konserwującym obecne status quo w RPP zakładające potrzebę kontynuacji długiego okresu stabilizacji stóp procentowych - w przeciwieństwie do ostatnich wysokich odczytów inflacji, które zaktywizowały mniejszościowe jastrzębie skrzydło Rady. W naszym scenariuszu bazowym niezmiennie zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2020 r." - ocenił.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.