REKLAMA

Tęcza wróciła na stołeczny plac Zbawiciela

2021-06-28 20:17, akt.2021-06-29 13:15
publikacja
2021-06-28 20:17
aktualizacja
2021-06-29 13:15
Tęcza wróciła na stołeczny plac Zbawiciela
Tęcza wróciła na stołeczny plac Zbawiciela
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Powstająca na pl. Zbawiciela w Warszawie "tęcza" to element scenografii filmowej; po zakończeniu zdjęć zostanie rozebrana - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka.

"Powstająca na pl. Zbawiciela tęcza to element scenografii filmowej. @ZDM_Warszawa wydał zgodę na zajęcie pasa drogowego - po zakończeniu zdjęć tęcza zostanie rozebrana" - napisała na Twitterze Gałecka.

Montowana na placu "tęcza" przypomina instalację, która stała tam do sierpnia 2015 roku.

"Tęcza" pierwotnie złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na stalową konstrukcję, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki i performerki Julity Wójcik, z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej stała m.in. przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli, podczas polskiej prezydencji w Radzie UE.

Stojąca w centrum stolicy "Tęcza" wzbudzała kontrowersje. Odbywały się pod nią protesty - zarówno za jej usunięciem, jak i pozostawieniem. Była też siedmiokrotnie podpalana, m.in. podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku. Przez niektórych kojarzona była z tęczową flagą ruchu LGBT.

Instalację zdemontowano w związku z wygaśnięciem z końcem 2015 roku umowy między Instytutem Adama Mickiewicza a m.st. Warszawa. Prawa do koncepcji "Tęczy" zostały wtedy przekazane Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
uczen_manueli_g
grzegorzkubik hau!hau!hau!

Jakie jest oficjalne stanowisko Amazona w sprawie TĘCZY?

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki