REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tak się okrada banki w XXI wieku

Michał Kisiel2013-05-10 09:57analityk Bankier.pl
publikacja
2013-05-10 09:57

W ciągu kilku godzin grupa przestępców działająca jednocześnie w ponad dwudziestu krajach ukradła 45 milionów dolarów. Wszystko odbyło się bez przemocy, bez włamań, bez wizyty w bankowych oddziałach. Trudno nawet wskazać, kto został okradziony – z bankomatów wypłacono gotówkę, której na rachunkach wcale nie było.

Pierwszy atak przestępcy przeprowadzili w grudniu zeszłego roku. Hakerzy włamali się do systemu komputerowego indyjskiej firmy, przetwarzającej transakcje dokonywane kartami przedpłaconymi. Wprowadzili w systemie drobne zmiany, likwidując limity wypłat w bankomatach dla kart wydanych przez pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich bank National Bank of Ras Al-Khaimah.


OPIS
Źródło: Thinkstock

Wówczas do akcji wkroczyła druga grupa złodziei, działająca jednocześnie w 20 krajach. Otrzymali oni z centrum dowodzenia obrazy pasków magnetycznych kart, które nagrali na fizyczne karty i użyli do wypłacania gotówki. W kilka godzin dokonano 4500 wypłat na sumę ponad 5 mln dolarów. Użycie kart przedpłaconych pozwoliło okraść bank w sposób, który nie pozostawił dających się zidentyfikować poszkodowanych. Pieniędzy nie wypłacano z kont klientów, którzy mogliby zauważyć podejrzane transakcje, tylko z kart wykupionych prawdopodobnie przez przestępców. Komputerowe włamanie pozwoliło wykreować pieniądz, który nie miał pokrycia w saldach obrabowanych rachunków.

40 milionów i tournée po bankomatach

W lutym ta sama grupa powtórzyła swój wyczyn, tym razem na znacznie większą skalę. Schemat był podobny, ale ofiarą włamania padł amerykański agent rozliczeniowy, także obsługujący karty przedpłacone. Wykorzystano 12 rachunków kart wydanych przez bank z Omanu. W ciągu 10 godzin od infiltracji systemu kartowego przestępcy dokonali 36 tysięcy transakcji w kilkunastu krajach, wypłacając ponad 40 milionów dolarów. W samym Nowym Jorku ośmioosobowa grupa odwiedziła bankomaty prawie 3 tysiące razy, wzbogacając się o 2,4 mln dolarów.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Dlaczego warto zasłaniać się przy bankomacie?» Dlaczego warto zasłaniać się przy bankomacie?

Doskonale skoordynowaną międzynarodową akcję można nazwać skokiem na bank, ale pod wieloma względami nie przypomina ona znanych do tej pory przestępstw. Po pierwsze, przestępcy sami „stworzyli” pieniądze, które następnie ukradli. Ingerując w systemy informatyczne instytucji-ofiar i zmieniając salda rachunków oraz limity wypłat, wykreowali dodatkowy pieniądz. Po drugie, bankomatowe żniwa były zorganizowane tak, że pojedyncze transakcje wypłat nie budziły podejrzeń. Rabunek był rozproszony – odbywał się w tym samym czasie, w kilkunastu (mówi się o ponad 24!) krajach.

Finansową odpowiedzialność za kradzież poniosą zapewne agenci rozliczeniowi, którzy nie zdołali odpowiednio zabezpieczyć swoich systemów informatycznych, lub firmy ubezpieczeniowe. Odzyskano część skradzionej gotówki, ale trudno się spodziewać, że akcja organów ścigania, która obejmuje kilkanaście krajów, zakończy się pełnym sukcesem. Być może mózg operacji nigdy nie trafi za kratki, a historia „bankomatowego włamu” stanie się zaczątkiem scenariusza hollywoodzkiego hitu.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~j9999
no to teraz sieroty czytajace te manipulacje!!! - zrzuta pod postacią podatków na upadajace banki!
~Piotr Woltynski
Odzyskali czesc gotowki? to super skoro gotowke niby wykreowali sami zlodzieje czyli odzyskano cos czego nie ma.
~anula
ktos okrada banki??? jest ok
to bylaby wlasciwie dobra wiadomosść bo tak naprawdę banki okradają nas, ajeszcze wła sciwiej bank centralny te banki(co okradaja nas)z pozdrowieniami :)
~neska329
niech sie martwi ten co mial a nie ten co wzial ja tez tak chce nie mam nic a chce cos wziasc z banku zreszta banki i tak nas okradaja to chyba zrobili za nas wszystkich taki skok to nauczka dla zdziercow bankowych wcale ich nie zaluje
~mk
tylko im pogratulować inteligencji. :)

złodziejskie banki!

mk
~mm
Pan Michał to niech teraz napisze jak grupa trzymająca władze na GPW okrada akcjonariuszy. Jak to "legalnie" duża część spółek drukuje akcje dla nowych "inwestorów"
otrzymując w zamian toksyczne aktywa lub powietrze.

Państwo pozwala na taki proceder to może powinno powołać specjalny resort i z drukowanych
Pan Michał to niech teraz napisze jak grupa trzymająca władze na GPW okrada akcjonariuszy. Jak to "legalnie" duża część spółek drukuje akcje dla nowych "inwestorów"
otrzymując w zamian toksyczne aktywa lub powietrze.

Państwo pozwala na taki proceder to może powinno powołać specjalny resort i z drukowanych pieniędzy kupować od byznesmenów te okazyjne udziały w spółkach - jeśli nie potrafią wyczyścić rynku z oszustów.

Może ktoś w końcu zrobi audyt i liste spółek, które pieniądze z emisji przeznaczyły na prawdziwe inwestycje przyczyniające się do poprawy wyników finansowych spółek a które zarządy wyprowadziły pieniądze.

Tak trudno znaleźć złodzieja czy może ukradli tak dużo, że sa nietykalni ?~qwerty
Są nietykalni, bo nie byli chamscy i podzielili się, z kim trzeba.
~cyklotron
skoro ukradli cos czego nie ma.... to chyba nic nie ukradli... a idac tym tokiem myślenia mogli "stworzyć coś z niczego"...
~Marecek
Zrobili coś z niczego, wyciągnęli pieniądze z powietrza - czyli zrobilito, co na codzień robią banki w majestacie prawa! Brawo!
~polak
WIĘKSZOŚĆ Z WAS ?TO KREDYCIARZE ROZGORYCZENI?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki