REKLAMA

Szwajcarska prokuratura w siedzibie UEFA

2016-04-06 19:19
publikacja
2016-04-06 19:19
Szwajcarska prokuratura w siedzibie UEFA
Szwajcarska prokuratura w siedzibie UEFA
fot. tomwang / / YAY Foto

Szwajcarska Prokuratura Generalna wkroczyła do UEFA i zajęła dokumenty Europejskiej Organizacji Piłki Nożnej w Nyon. Chodzi między innymi o umowy na transmisje telewizyjne, które mogły być zawierane nielegalnie.

Wkroczenie prokuratury do UEFA ma związek z tak zwaną "aferą panamską". "Oddajemy do dyspozycji policji wszystkie dokumenty i będziemy w pełni kooperować" - zapowiadają działacze UEFA. Dochodzenie wiąże się z publikacją dokumentów panamskich, z których wynika, że prawa do transmisji telewizyjnych Ligii Mistrzów sprzedano firmie argentyńskiej Cross Trading, która działała w Panamie. Ta sprzedała prawa kolejnej firmie z olbrzymim zyskiem.

Umowę z argentyńską firmą podpisał obecny szef Światowej Organizacji Piłki Nożnej Gianni Infantino, który już oświadczył, że nie ma nic wspólnego z "aferą panamską".

Szwajcarska Prokuratura podkreśla również, że dochodzenie nie jest skierowane przeciwko konkretnym osobom. Na razie analizowane są dokumenty związane z argentyńską firmą Cross Trading działającą w Panamie. Hugo i Mariano Jinkis - właściciele Cross Trading - są głównymi oskarżonymi w USA. Zarzuca się im łapówkarstwo i kupowanie po zaniżonych stawkach praw do transmisji meczów piłkarskich. To z nimi miała współpracować UEFA.

Skutki "afery panamskiej" sięgają też FIFA. Wczoraj stanowisko w Komisji Etyki FIFA stracił Juan Pedro Damiani, który pracował w niej od jej powołania w 2006 roku. Damiani przyznał, że współpracował z jedną z firm z Panamy. Adwokat z Urugwaju jest drugim po premierze Islandii, który stracił swój urząd w związku z dokumentami panamskimi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Krystyna Nurczyk-Zürich/wk/sk

Źródło:IAR
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki