Szwajcarska prokuratura w siedzibie UEFA

Szwajcarska Prokuratura Generalna wkroczyła do UEFA i zajęła dokumenty Europejskiej Organizacji Piłki Nożnej w Nyon. Chodzi między innymi o umowy na transmisje telewizyjne, które mogły być zawierane nielegalnie.

Wkroczenie prokuratury do UEFA ma związek z tak zwaną "aferą panamską". "Oddajemy do dyspozycji policji wszystkie dokumenty i będziemy w pełni kooperować" - zapowiadają działacze UEFA. Dochodzenie wiąże się z publikacją dokumentów panamskich, z których wynika, że prawa do transmisji telewizyjnych Ligii Mistrzów sprzedano firmie argentyńskiej Cross Trading, która działała w Panamie. Ta sprzedała prawa kolejnej firmie z olbrzymim zyskiem.

Umowę z argentyńską firmą podpisał obecny szef Światowej Organizacji Piłki Nożnej Gianni Infantino, który już oświadczył, że nie ma nic wspólnego z "aferą panamską".

Szwajcarska Prokuratura podkreśla również, że dochodzenie nie jest skierowane przeciwko konkretnym osobom. Na razie analizowane są dokumenty związane z argentyńską firmą Cross Trading działającą w Panamie. Hugo i Mariano Jinkis - właściciele Cross Trading - są głównymi oskarżonymi w USA. Zarzuca się im łapówkarstwo i kupowanie po zaniżonych stawkach praw do transmisji meczów piłkarskich. To z nimi miała współpracować UEFA.

Skutki "afery panamskiej" sięgają też FIFA. Wczoraj stanowisko w Komisji Etyki FIFA stracił Juan Pedro Damiani, który pracował w niej od jej powołania w 2006 roku. Damiani przyznał, że współpracował z jedną z firm z Panamy. Adwokat z Urugwaju jest drugim po premierze Islandii, który stracił swój urząd w związku z dokumentami panamskimi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Krystyna Nurczyk-Zürich/wk/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil