REKLAMA

Szefernaker: Wypłata świadczeń za pomoc uchodźcom będzie przedłużona o kolejne 60 dni

2022-04-21 16:00, akt.2022-04-21 17:27
publikacja
2022-04-21 16:00
aktualizacja
2022-04-21 17:27

Przedłużymy o kolejne 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak wyjaśnił, rząd szacuje, że z pomocy u polskich rodzin korzysta 600 tysięcy uchodźców.

Szefernaker: Wypłata świadczeń za pomoc uchodźcom będzie przedłużona o kolejne 60 dni
Szefernaker: Wypłata świadczeń za pomoc uchodźcom będzie przedłużona o kolejne 60 dni
fot. Wojtek Górski / / FORUM

Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych, na czwartkowej konferencji prasowej przypomniał, że w najbliższych dniach mija termin 60 dni od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski. Jak przypomniał, jest to też okres, przez który polskie rodziny mogą otrzymać zwrot środków za opiekę nad uchodźcami.

Wysokość świadczenia za pomoc obywatelom Ukrainy, które może być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, to 40 zł za osobę dziennie. Szefernaker wyjaśnił, że rząd przyjmując specustawę pomocową, zakładał, że około milion uchodźców zamieszka u rodzin. Z szacunków przygotowanych na podstawie danych z samorządów i od wojewodów, jak dodał, wynika jednak, że z takiej pomocy korzysta około 600 tysięcy uchodźców.

"W związku z tym, że potrzebne są konkretne decyzje dotyczące dalszych działań, obecności i funkcjonowania tych osób w Polsce, rząd przedstawi propozycję przedłużenia tego czasu o kolejne 60 dni" - powiedział.

Jak podkreślił wiceszef MSWiA, znowelizowana zostanie specustawa pomocowa. "W przyszłym tygodniu jest posiedzenie parlamentu i my chcemy już dziś powiedzieć, że te wszystkie osoby, które zastanawiają się co dalej, będą miały możliwość przedłużenia o 60 dni pobytu w polskich rodzinach bądź w miejscach zakwaterowania zbiorowego, bo wielu miejscach takie osoby również mieszkają" - zaznaczył Szefernaker.

Wiceminister zwrócił uwagę, że liczba 600 tysięcy uchodźców, którzy korzystają z pomocy u polskich rodzin, pokazuje, że większość uchodźców to osoby, które się usamodzielniły.

"Do 25 czerwca chcemy wypracować we współpracy z przedsiębiorcami, samorządami mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się usamodzielnić, podjąć pracę, normalnie funkcjonować" - zapowiedział.

Wyjaśnił, że są podejmowane działania w celu organizacji miejsc, "w których dzieci z Ukrainy będą spokojnie przebywać". Chodzi o tworzenie - jak powiedział - klubików dla dzieci, miejsc w żłobkach oraz przedszkolach, a także szkołach. Szkoły mają być przygotowane tak, aby od 1 września mogły podjąć normalną pracę z dziećmi z Ukrainy.

Podkreślił, że rządowi zależy na tym, aby z powodu wzrostu liczby ukraińskich uczniów w szkołach nie dochodziło do pogorszenia warunków edukacji polskich dzieci.

Zapowiedział, że rząd przygotowuje się na kolejną falę uchodźców z Ukrainy. "Rozważamy różne scenariusze łącznie z takimi, aby docelowo, w razie potrzeby, różnego rodzaju obiekty, takie jak sale sportowe, sale wystawiennicze, targowe zaadaptować na miejsca noclegowe" - oznajmił. Poinformował, że prowadzone są m.in. zakupy łóżek.

W ocenie Szefernakera, dobrowolna relokacja uchodźców z Polski do innych państw będzie możliwa jedynie wówczas gdy poszczególne kraje, lub cała Unia Europejska, przygotują konkretną ofertę zawierająca m.in. możliwość zamieszkania, pracy i edukacji dzieci. "Taka ofertę przygotowała Wielka Brytania" – wskazał.

Szefernaker przekazał też, że od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,8 mln uchodźców. Do czwartku numer PESEL otrzymało 970 tys. uchodźców. 95 procent z nich to kobiety i dzieci. 467 tys. to osoby dorosłe, a reszta to dzieci. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Aleksander Główczewski

agzi/ ago/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (20)

dodaj komentarz
msp
Jak to dobrze, że rząd ma tyle pieniędzy..
nic nam je grozi jak się gospodarka zacznie kurczyć ..
boris-vodka
Ja nie pomagam ukraińcom ale ciekaw jestem czy ci którzy pomagają muszą wykazać się przy rozliczeniach wpisem do księgi wieczystej....bo tak było przy "dopłatach " do pieców trzeba było wykazywać wpisy do księgi wieczystej:):):):) albo przeprowadzać postępowanie spadkowe aby uaktualnić wpisy.:):):):):
ciekawy-
Nie muszą, i doświadczam taki przypadek u nas w kamienicy. Sąsiedzi maja wyrok eksmisyjny bo nie płaca za mieszkanie i dewastują, a przjelido siebie 7 ukraińców, hałas jeszcze większy jak był. Dostali pieniądze za pomoc w zakwaterowaniu. Na koniec to niech się zarządca martwi co z nimi zrobi. Bo zapewne dłużnicy się wyprowadzą po Nie muszą, i doświadczam taki przypadek u nas w kamienicy. Sąsiedzi maja wyrok eksmisyjny bo nie płaca za mieszkanie i dewastują, a przjelido siebie 7 ukraińców, hałas jeszcze większy jak był. Dostali pieniądze za pomoc w zakwaterowaniu. Na koniec to niech się zarządca martwi co z nimi zrobi. Bo zapewne dłużnicy się wyprowadzą po kolejnych 60 dniach jak im państwo przestanie płacić. To są jaja co?
chenoch
40 zł na dzień 1200 zł na miesiąc. Mieszkanie 3 pokoje. Do każdego matka, 2 dzieci, babka. 12 osób po 1200 zł = 14400 zł za mieszkanie 3 pokojowe. Niezły czynsz.
zoomek
Tyle wyciągasz? Poważnie?
chenoch odpowiada zoomek
Tyle jak masz swoje na wynajem. Ale jest rynek więc można jeszcze kilka wynająć np za 2500-3000 zł - w sumie standard się nie liczy ważna ilość pokoi. Ja dają to ludzie korzystają. Ukraińcy mają mieszkanie gratis.
prywaciasz
Podziwiam ten rząd na wszystko ma! Uchodzcy, 13, 14, porty lotnicze, niepracujacy nauczyciele, becikowe, gwałcikowe, dopłaty do swini, ziemniaka i swojaka. na wszystko ma! na Drogi, koleje, Abramsy, nawet na F35 ma! I to od ręki, a jak! ZŁOTO NIE LUDZIE! ZŁOTO! CZUJE SIĘ GODNIE! WARTO BYĆ WOLAKIEM!
prywaciasz
A i bym zapomniał

WYSTARCZY NIE KRAŚĆ!
boris-vodka
To wszystko na kredyt (obligacje) które będziemy spłacać przez następne dziesięciolecia
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki