Szefernaker: 8 mld zł rocznie traciliśmy na lewym obrocie paliwa

8 mld zł rocznie traciliśmy na lewym obrocie paliwa, a przez osiem lat rządów PO-PSL to jest ok. 64 mld zł – mówił w piątek w Manowie (woj. zachodniopomorskie) wiceminister w MSWiA Paweł Szefernaker,"dwójka" PiS na liście do Sejmu w okręgu nr 40.

(fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska / FORUM)

W Manowie, przy drodze krajowej nr 11, stanęła w piątek jedna z czterech cystern, które w ramach ogólnopolskiej akcji PiS "Cysterny wstydu PO-PSL" od środy objeżdżają kraj. Celem tej akcji, jak poinformował podczas konferencji prasowej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker jest pokazanie, ile środków za rządów PO i PSL Polacy tracili ze względu na brak pakietu paliwowego.

"Dziennie za rządów PO-PSL do Polski wjeżdżało 750 cystern z paliwem. Po uszczelnieniu systemu do Polski wjeżdża ich 150 cystern. 600 cystern to była ta szara strefa. (...) Na każdej cysternie Skarb Państwa tracił ok. 40 tys. zł. Codziennie 24 mln zł (...). Przez rok to jest ok. 8 mld, a przez osiem lat rządów PO-PSL to jest ok. 64 mld zł" – mówił Szefernaker.

Dodał, że gdy rządziła koalicja PO-PSL przeprowadzano 20 kontroli dziennie. "Po wprowadzeniu pakietu paliwowego, wszystkie samochody ciężarowe, nie tylko cysterny, są monitorowane. To jest ok. 1000 kontroli dziennie. Dzięki temu uszczelniliśmy system podatkowy, system VAT-owski i m.in. dzięki temu dziś w budżecie państwa na 2019 r. jest 100 mld zł więcej niż w budżecie 2015 r." – zaznaczył Szefernaker.

Poinformował o danych Komisji Europejskiej dotyczących uszczelnienia podatków. Jak podał wynika z nich, że "w 2013 r. system był tak nieszczelny, iż 27 proc. VAT to była szara strefa". "W 2018 r. komisja szacuje, że jest to już tylko 8 proc." – mówił wiceminister.

Zdaniem Szefernakera te dane pokazują skalę uszczelnienia szarej strefy, ale także pokazują, że "są jeszcze możliwości dalszego uszczelniania systemu podatkowego". Zapowiedział, że w przyszłym roku "będą kolejne sukcesy" z tym związane.

Szefernaker podał przykłady inwestycji w regionie, które można było zrealizować wcześniej, gdyby nie finansowe straty w budżecie państwa, spowodowane nielegalnym obrotem paliwem. "8 mld zł rocznie traciliśmy na lewym obrocie paliwem, tymczasem 1,5 mld zł to koszt budowy drogi ekspresowej S11 od Koszalina do Bobolic, na którą poprzednie rządy nie znalazły środków" – mówił ubiegający się ponownie o mandat posła Szefernaker.

Powiedział też o najnowocześniejszej strzelnicy w Polsce, która za rządów PiS powstaje w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej. "Jej koszt to ok. 18 mln zł, a 24 mln dziennie traciliśmy na obrocie paliwem. 18 godzin jazdy po Polsce cystern to jest możliwość sfinansowania takiej najnowocześniejszej w Polsce strzelnicy" – podkreślił i jako kolejny przykład podał Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Koszalinie. "Jest budowa za ok. 20 mln zł, to 20 godzin jazdy cystern po Polsce" - powiedział.

Lider listy PiS do Sejmu z okręgu nr 40, europoseł minionej kadencji Czesław Hoc dodał, że tylko jeden dzień nie jeżdżenia cysterny z nielegalnym paliwem wystarczy do rocznego sfinansowania programu 500 plus dla 4000 dzieci i 60 karetek ratownictwa medycznego. Z kolei kandydat PiS na senatora z okręgu nr 100 Krzysztof Nieckarz, informując o tym, że rząd na łagodzenie skutków suszy w 2018 r. przeznaczył dla rolników kwotę 2 mld 200 mln zł, zaznaczył, iż "wystarczyło 100 dni, by cysterny nie wjeżdżały do Polski, by sfinansować pomoc dla rolników".

Skiba: do 2015 r. na każdym litrze paliwa wyłudzano od 1 zł do 2,5 zł

Skiba przekazał PAP wyliczenia strat budżetu państwa w związku z przestępczością paliwową, do których nawiązuje akcja PiS "cysterny wstydu PO-PSL".

"Eksperci i instytucje państwa szacowały, że do 2015 r. codziennie wjeżdżało do Polski od 500 do 750 cystern z nielegalnym paliwem. Mówił o tym między innymi Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, agendy ONZ. Na każdej cysternie strata budżetu państwa zależała od schematu wyłudzeń, gdyż część firm wwoziła paliwo bez płacenia VAT, akcyzy i opłaty paliwowej. Inne schematy działania przestępców zakładały płacenie akcyzy i opłaty paliwowej, a wyłudzany był tylko VAT. Stanowi on nieco poniżej 20 proc. ceny paliwa" - poinformował wiceminister.

"Więc na jednym litrze wyłudzenie może być od 1 zł do 2,5 zł. Stąd, przyjmując średnią wielkość cysterny ok. 30 tys. litrów, korzyść dla przestępcy na jednej cysternie wynosiła o około 40 tys. zł, a nawet więcej" - wyliczył.

Dodał, że w 2014 r. sprzedaż oleju napędowego w Polsce wyniosła 16,2 mld litrów, a w 2018 r. to już o prawie 6 mld litrów więcej, czyli 22,2 mld litrów. Zużycie benzyn silnikowych wzrosło o 1,1 mld litrów więcej między 2014 a 2018 r. "Zatem łącznie mamy około 7 mld litrów paliwa więcej. Z tego wynikają szacunki 10 mld zł rocznie jako efektu dla budżetu państwa z uszczelnienia paliw. Warto pamiętać, że sposób wyłudzania zmieniał się w poszczególnych latach. W ostatnich częściej była płacona akcyza, a wyłudzany był VAT" - zaznaczył wiceminister.

W środę ruszył konwój "cystern wstydu PO-PSL". Składają się na niego cysterny wynajęte przez komitet wyborczy PiS, które jak informował szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński, zostały wynajęte przez komitet od prywatnej firmy. Ciężarówki mają jeździć po całym kraju. Premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji akcji podkreślał, że Polacy pracowali bardzo dużo i ciężko, ale gdzieś te pieniądze wyciekały. Jak wskazał dziennie przez granicę wjeżdżało 500-600 cystern, zupełnie nielegalnie. Według niego oznaczało to straty 20-24 mln zł dziennie.

W środę akcję tę, a także zatrzymanie b. prezesa PKN Orlen Dariusza Jacka K. skomentował szef PO Grzegorz Schetyna. Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratury zatrzymało ponownie b. prezesa PKN Orlen Dariusza Jacka K. i pięć innych osób. Zarzuty wobec b. prezesa PKN Orlen Dariusza Jacka K. uzupełniono o czyn polegający m.in. na wyrządzeniu koncernowi szkody majątkowej w kwocie przekraczającej 500 tys. zł.

„Tu nie ma przypadku. Niektórzy mówią, że tak będzie wyglądać ta kampania i jak widzę aktywność szefa kampanii wyborczej PiS Joachima Brudzińskiego i jego aktywność w mediach społecznościowych, tych planach, agresywnych komentarzach, to widzę, że to tak będzie wyglądać" - podkreślił lider Platformy.

Schetyna zaznaczył, że nie zna szczegółów rozpoczętej w środę akcji, ale jak ocenił jest to „czerpanie wzorców z najgorszych czasów i najgorszej polityki, takiego wykorzystania instytucji państwowych”.

Autor: Inga Domurat

ing/ pś/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 6 szlachta-nie-pracuje

a właśnie że g za PO była wolność gospodarcza dla przedsiębiorczych ludzi

! Odpowiedz
17 9 smallsaver

Szefernaker i jego trole w akcji.

! Odpowiedz
12 16 szlachta-nie-pracuje

no faktycznie PO to był kongolmerat złodziei

! Odpowiedz
29 48 pawelsalsa

Uwaga! Trolle internetowe wykryte! Ci poniżej nadają ze zorganizowanych trollowni prowadzonych przez POspolstwo! Opłacani lewymi fakturkami ,za pieniadze pluja na Polski rząd który walczy z POtologiami ktore byly szeroko akceptowane w czasie ich nie-rzadow!!! Nie reagować tylko łapka w dół!!!

! Odpowiedz
35 33 muhh5

10mld rocznie strat na braku legalizacjii konopii indyjskiej.

! Odpowiedz
62 32 kutasikaczor

tamte z po kradły i 8mld rocznie kradły a my z pisdu kradniemy tez nawet wiecej ale dajemy wam rozpłodowe 500 pln a reszte do własnych pisich kieszeni a na łojca i na gp tez trzeba dac i na tvpis tez trzeba dac

! Odpowiedz
41 26 kamilgo

Uszczelniliśmy system a teraz zbudujemy z tego strzelnicę za 20 mln. Dlaczego? Bo możemy! Sposób przedstawiania faktów przez pana posła poraża. Ale może tylko ja mam takie wrażenie.

! Odpowiedz
38 55 niedziela16

8 mld wyjęte z kieszeni złodziei i bandytów, przeznaczone dla rodzin na wychowanie dzieci. Ciekawe co opozycja przedstawi w ramach kontrargumentacji?

! Odpowiedz
56 49 miszu83

Tylko ciekawe dlaczego sam VATeusz się przyznaje, że na te rodziny i wychowanie dzieci wzięliśmy potężny kredyt... To gdzie w takim razie się zmyły te odzyskane pieniądze ? i czy faktycznie jakieś odzyskane były.... czy na przykład są to tylko słowa jak z zrównoważonym budżetem ;) no nic ciemny lud kupi wszystko za +++++ a dalej będzie tylko ----- POPIS to jedno bagno

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 43 jacyna2017 odpowiada miszu83

Zamiast powtarzać propagandę przeanalizuj budżet państwa ze zrozumieniem i znajdziesz!
Nie bój się tak jak cała OPozycja, że jeśli z propagandy przejdziesz na fakty to zaboli! Tylko prawda jest ciekawa i twórcza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil