REKLAMA

Szef PSL o proteście na granicy: będziemy stać po stronie polskich transportowców

2023-12-01 14:57
publikacja
2023-12-01 14:57

Będziemy stać po stronie polskich transportowców, szanując naszych partnerów z Ukrainy – zapowiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do trwającego od 6 listopada protestu polskich przewoźników na granicy z Ukrainą.

Szef PSL o proteście na granicy: będziemy stać po stronie polskich transportowców
Szef PSL o proteście na granicy: będziemy stać po stronie polskich transportowców
/ PSL

Szef ludowców był pytany o protest polskich transportowców podczas piątkowego briefingu w Bochni (Małopolskie). Poinformował, że w czwartek rozmawiał z przedstawicielami tej branży i podkreślił, że stanowi ona jeden z dominujących sektorów polskiej gospodarki. „To jest wielka marka, musimy ją uchronić” - wskazał.

Od 6 listopada, na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) trwa protest polskich przewoźników, którzy przepuszczają kilka aut na godzinę. Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Na 4 grudnia 2023 r. zaplanowane jest w Brukseli posiedzenie Rady ds. Transportu UE. Polska strona zawnioskowała, aby jednym z punktów obrad stała się dyskusja o skutkach obowiązującej od 1 lipca 2022 r. umowa Unia Europejska-Ukraina. Wcześniej MI zawnioskowało także do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu, który te skutki zweryfikowałby.

Kosiniak-Kamysz mówiąc o proponowanych rozwiązaniach stwierdził: „Uważam, że bardzo szybko powinno dojść do zlikwidowania elektronicznego rejestru, który jest prowadzony przez stronę ukraińską i o tym trzeba rozmawiać”.

„PiS nie zabezpieczył tego w umowie między UE a Ukrainą, która wygasa w czerwcu przyszłego roku. Trzeba jej warunki zmienić, my będziemy stać po stronie polskich transportowców, szanując naszych partnerów z Ukrainy” - podkreślił szef PSL.

"Trzeba się tutaj porozumieć, chciałbym aby ten protest zakończył się jak najszybciej. Dzisiaj rządzący, widzę, nie potrafią tego zrobić” - dodał Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że przyszły rząd będzie rozmawiał ze stroną ukraińską i „dążył do tego, żeby ten rejestr elektroniczny nie funkcjonował, bo on nie zdał egzaminu i trzeba wrócić do innych metod”.

„Będziemy stawiać jasno sprawę w Brukseli, że bardzo ważna jest pomoc, ale też będziemy chronić swoją gospodarkę i swój rynek” - zaznaczył polityk PSL.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
carlito1
Weźcie ze sobą kredę żeby popisać coś na chodnikach w ramach protestu
tisipiajpi
" Zrównuje i podwyższam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 roku życia " Kosiniak Kamysz. Pamiętamy.
msp
Jak długo Polacy będą oddawać swoje pieniądze na socjal Ukraińców !?!?!
samsza
Będziemy stać i apelować, no no...
faramir_z_gondoru
Czy posłowie zdają sobie sprawę, że Ukraińcy przychodzą do rodzin transportowców i grożą wszystkim śmiercią? Oglądnijcie wystąpienie posła Andrzeja Zapałowskiego, który mówił o tym z mównicy sejmowej.

https://www.youtube.com/watch?v=xkPrTwAJC-8

Powiązane: Protest przewoźników

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki