REKLAMA

Szef MON: Wojsko uruchomi kolejny szpitalny moduł w razie potrzeby

2021-03-15 14:42
publikacja
2021-03-15 14:42
Szef MON: Wojsko uruchomi kolejny szpitalny moduł w razie potrzeby
Szef MON: Wojsko uruchomi kolejny szpitalny moduł w razie potrzeby
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W razie potrzeby wojsko uruchomi kolejny szpitalny moduł; wojskowa służba zdrowia jest gotowa wypełniać swoje obowiązki, jest też otwarta na pracowników cywilnych – zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak.

W sobotę pierwszych pacjentów przyjął szpital tymczasowy w wojskowej bazie lotniczej na warszawskim Okęciu; pod koniec lutego został otwarty szpital modułowy na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów.

"Po uruchomieniu szpitala modułowego przy ulicy Szaserów, w sobotę przyjęliśmy pierwszych pacjentów również na Okęciu" – powiedział w poniedziałek minister obrony, podkreślając, że także szpital na Okęciu jest częścią Wojskowego Instytutu Medycznego.

"Szpital powoli się wypełnia. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której wszystkie łóżka zostaną zajęte, wtedy otworzymy kolejny moduł w szpitalu tymczasowym" – zadeklarował szef MON. "Jeżeli okaże się, że miejsca w pierwszym module zostaną zapełnione, otworzymy kolejny, drugi moduł, a jeżeli będzie taka potrzeba – trzeci" - dodał.

Przypomniał, szpital tymczasowy na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu może przyjąć maksymalnie 250 pacjentów, a "pieczę nad całością sprawuje WIM". "Kadra to kadra WIM, wsparta kadrą wojskowej służby zdrowia. Jesteśmy także otwarci na pracowników cywilnej służby zdrowia. Dziś, w trudnej sytuacji - bo państwo polskie znalazło się w trudnej sytuacji, mamy do czynienia z przyrostem liczby zakażonych - chcę zapewnić, że wojskowa służba zdrowia jest gotowa, żeby wypełniać swoje obowiązki, żeby przyjmować zakażonych, pomagać służbie cywilnej" – powiedział Błaszczak.

Zaznaczył, że podstawą systemu jest cywilna służba zdrowia, "ale wojskowa służba zdrowia jest włączona w ten proces".

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, we wszystkich szpitalach tymczasowych w Polsce przebywa obecnie ok. 1,5, tys. pacjentów; 180 pod respiratorami. W tym tygodniu ma być gotowych kolejnych 4,2 tys. łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19. W całym kraju we w szpitalach przebywa ponad 20,2 tys. chorych na COVID-19, ponad 2 tys. osób jest podłączonych do respiratorów. Według poniedziałkowych danych resortu zdrowia badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 10 896 kolejnych osób, 28 chorych z COVID-19 zmarło. Najwięcej przypadków nowych zakażeń odnotowano na Mazowszu.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ godl/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki