REKLAMA

Szczerski o szczycie 17+1: prezydent wezwie do otwarcia Chin na eksport z Polski

2021-02-07 06:51
publikacja
2021-02-07 06:51
Szczerski o szczycie 17+1: prezydent wezwie do otwarcia Chin na eksport z Polski
Szczerski o szczycie 17+1: prezydent wezwie do otwarcia Chin na eksport z Polski
fot. Krystian Maj / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda, który we wtorek weźmie udział w wirtualnym szczycie Europa Środkowo-wschodnia-Chiny podkreśli, że Polska liczy na otwarcie chińskiego rynku na polski eksport, w tym na eksport produktów rolnych - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek weźmie udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin. Ze względu na pandemię, planowany na ubiegły rok "szczyt 17+1" został przesunięty na 2021 rok i odbędzie się w formie wirtualnej.

"Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Europa Środkowowschodnia-Chiny, czyli szczycie tzw. formatu 17+1, na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Będzie to drugi raz, gdy prezydent Duda będzie brał udział w spotkaniu w tym formacie, pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku" - powiedział PAP Szczerski.

Jak zaznaczył, "prezydent weźmie udział w szczycie, realizując zasadę, że nic istotnego, co dziej się w Europie Środkowo-wschodniej nie może dziać się bez udziału Polski".

Według Szczerskiego prezydent Duda w swoim wystąpieniu na szczycie skupi się na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, szczególnie w kontekście przezwyciężania skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Jak dodał, w tym kontekście potrzebne jest otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek.

"Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi tutaj wyraźny postęp i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone" - powiedział Szczerski.

Jak dodał, według prezydenta Dudy "każde z państwo, w tym Polska, ma prawo do indywidulanej ścieżki realizowania swoich celów gospodarczych w relacji z Chinami i ustanawiania warunków niezbędnych do tego".

Minister podkreślił, że "Polska przede wszystkim stawia na relacje bilateralne polsko-chińskie, ale współpraca regionalna, uzyskiwanie pewnej synergii regionalnej, zwłaszcza w kwestii handlu i ożywiania gospodarki po pandemii koronawirusa ma znaczenie". "Stąd tego typu forum pragmatycznej współpracy jest wydarzeniem istotnym i z tego powodu prezydent Duda zdecydował się reprezentować osobiście Polskę na tegorocznym szczycie" - dodał.

Według Szczerskiego szczyt odpędzie się też w kontekście niedawnego porozumienia między Unią Europejską a Chinami w sprawie umowy inwestycyjnej. Minister zaznaczył jednocześnie, że w formacie 17+1 biorą udział także kraje, które nie są członkami Unii Europejskiej, m.in. państwa bałkańskie.

Pod koniec grudnia 2020 roku Unia Europejska i Chiny osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie umowy inwestycyjnej. Rozmowy z Pekinem trwały 7 lat. Przyspieszenie prac nad finalizacją porozumienia pod koniec roku, w przededniu objęcia przez Joe Bidena urzędu prezydenta USA, wzbudziło kontrowersje i krytykę części krajów członkowskich. Obecnie trwają prace nad przekształceniem porozumienia politycznego w dokument prawny.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jpelerj
PAD liczy na otwarcie rynków chińskich. To kolejny element narodowego programu Chcemy+? A po jakich cenach to otwarcie? I co Chiny na to?
tytush
a jak czlowiek chce sporwadzic maszyne jakiej nie produkuja w Polsce to nie moze bo cla , oplaty VAT i wymagaja certyfikat europejski na maszyny ktore - kupuje USA , Ameryka poludniowa i cala azja
itso_promocja_pionka
no to zapłacimy to jeszcze wyższymi cenami żywności hmm skąd ja to znam głodzenie narodu
ajwaj_
""liczymy na otwarcie rynków chińskich""
- aaaa, to bedzie joint-venture do rabania pomników socjalistów-"komunistów" chinskich


Chiny > partia uratowala ich egzystencje przed Japonia
grab
Chiny dały nam Covid-19 , a my w zamian będziemy ich żywić.
Super pomysł, godny naszego prezydenta!
samsza
A problem ASF kiedy rozwiążą, za 100 lat ?
barysza51
Niechaj już lepiej jedzie na te narty.

Powiązane: Polska i Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki