Syria: najnowsze walki wygnały z Aleppo 30 tys. ludzi

Trwająca obecnie ofensywa syryjskich wojsk rządowych na Aleppo zmusiła do ucieczki około 30 tys. jego cywilnych mieszkańców - poinformowało we wtorek mające siedzibę w Wielkiej Brytanii opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Ofensywie towarzyszą ataki lotnicze z użyciem bomb beczkowych i ostrzał artyleryjski.

W ubiegłych dniach siły rządowe i wspierające je zbrojne milicje zdołały opanować w Aleppo ponad 30 proc. terenów znajdujących się dotąd pod kontrolą rebeliantów. W blokowanej od trzech miesięcy przez wojska reżimu Baszara el-Asada wschodniej części miasta dramatycznie brakuje żywności, paliwa i środków medycznych.

Według Obserwatorium ponad 15 tys. osób zbiegło na inne kontrolowane przez rebeliantów tereny Aleppo, ponad 7 tys. przedostało się do dzielnic opanowanych przez Kurdów, a 5 tys. do strefy zajętej przez armię syryjską.

Mimo postępów rządowej ofensywy rebelianci nie zamierzają składać broni. "Walka trwa" - powiedział niemieckiej agencji dpa doradca opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej Usama Abu Seid. Jego zdaniem sukcesy wojsk rządowych to efekt "masywnego militarnego nacisku" w sytuacji, gdy rebelianci dysponują tylko lekką bronią. "Nie oznacza to, że bitwa dobiegła końca" - podkreślił. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil