REKLAMA

Synektik miał 37,59 mln zł przychodów w I kw. roku 2019/2020, zgodnie z szacunkami

2020-02-26 17:40
publikacja
2020-02-26 17:40
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Synektik miał 37,59 mln zł przychodów w pierwszym kwartale roku obrotowego 2019/2020, zgodnie z podanymi w styczniu szacunkami - wynika z raportu kwartalnego spółki. W ocenie zarządu, przesunięcie finalizacji przetargów nie będzie miało istotnego wpływu na wyniki w skali półrocza i w drugim kwartale oczekuje wzrostu sprzedaży.

Zysk netto grupy wyniósł w pierwszym kwartale 2,46 mln zł, EBITDA 4,87 mln zł, a EBIT 3,29 mln zł. Rok wcześniej przychody Synektika w analogicznym okresie wyniosły 66 mln zł, EBITDA 11,77 mln zł, EBIT 10,44 mln zł, a zysk netto 8,13 mln zł.

Aktualny rok finansowy Synektika trwa od 1 października 2019 roku i kończy się 30 września 2020 roku.

Grupa podała, że w pierwszym kwartale zanotowała 51 proc. spadek przychodów ze sprzedaży sprzętu medycznego i rozwiązań informatycznych, do 29,4 mln zł, wypracowując 4,3 mln zł EBITDA, wobec 11,7 mln zł EBITDA w analogicznym okresie 2018 roku finansowego.

Spółka ocenia, że spadek przychodów segmentu i konsekwentny spadek EBITDA ma związek z przesunięciem finalizacji niektórych postępowań przetargowych na drugi kwartał 2019 roku finansowego.

W raporcie podano, że backlog wyniósł na koniec 2019 roku 9,2 mln zł wobec 3,2 mln zł przed rokiem, a wartość aktywnych ofert wzrosła do 30,7 mln zł z 5,7 mln zł.

"Znacząca część z otwartych na koniec pierwszego kwartału procesów sprzedażowych już zakończyła się w drugim kwartale 2019 roku obrotowego pozytywnym dla nas rozstrzygnięciem. Dlatego można oczekiwać, że obecny kwartał zamkniemy istotnym wzrostem sprzedaży, a w skali całego półrocza przesunięcia przetargów i realizacji kontraktów nie będą mieć istotnego wpływu na wyniki grupy w stosunku do osiągniętych w roku poprzednim" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes Dariusz Korecki.

Spółka poinformowała, że w pierwszym kwartale zwiększyła o blisko połowę sprzedaż radiofarmaceutyków, do 8,1 mln zł, wypracowując 2,7 mln zł powtarzalnej EBITDA segmentu (oczyszczonej z wpływu wydarzeń jednorazowych i kosztów badawczo-rozwojowych), a motorem napędowym wzrostu przychodów segmentu jest sprzedaż radiofarmaceutyków specjalnych, która wzrosła rok do roku o 73 proc., do 3 mln zł, jak również rosnąca sprzedaż asortymentu uzupełniającego.

"Rynek badań PET/CT, ze względu na większe potrzeby generowane m.in. wzrostem zachorowań na raka, stabilnie się rozwija i tym samym rośnie zapotrzebowanie na radiofarmaceutyki. Obecnie jesteśmy największym producentem radiofarmaceutyków w Polsce, posiadając trzy własne miejsca produkcyjne. Konsolidacja polskiego rynku radiofarmaceutyków wpływa też korzystnie na rentowność biznesu, co m.in. widać już w wynikach grupy" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Cezary Kozanecki.

Synektik jest producentem i dostawcą radiofarmaceutyków, stosowanych do diagnostyki PET/CT. Spółka zajmuje się także dostawą sprzętu medycznego i rozwiązań informatycznych, stosowanych w onkologii, kardiologii i neurologii. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki