REKLAMA

2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów

2021-10-05 07:02
publikacja
2021-10-05 07:02
2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów
2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Dla polskich seniorów rok 2022 będzie rekordowy pod względem podwyżek świadczeń. Niektórzy w całym roku zauważą na koncie nawet 5 tys. zł więcej. Tak dużych podwyżek rent i emerytur jeszcze nie było - informuje we wtorek "Super Express".

Już w styczniu większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu ich z podatku, w marcu emerytury zostaną zwaloryzowane, a w kwietniu każdy emeryt dostanie trzynastkę - przypomina gazeta.

W ramach zapowiadanego Polskiego Ładu, już od stycznia świadczenia z ZUS wzrosną, bo podwyższona zostanie do 30 tys. zł kwota wolna od podatku. W efekcie większość emerytów nie zapłaci wcale podatku, a ZUS zacznie im wypłacać wyższe świadczenie – nawet o 190 zł więcej miesięcznie - czytamy.

"Super Express" zwraca uwagę, że nieco stracą na tym bogatsi emeryci, bo ich dotknie wyższa składka zdrowotna. Gazeta pokazuje to w specjalnej tabeli.

Drugi zastrzyk gotówki pojawi się w marcu, bo wtedy ZUS waloryzuje świadczenia - przypomniano. Ponieważ mamy rekordową drożyznę, spełnione są warunki do wprowadzenia rekordowej podwyżki. Według szacunków dziennika, wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 7,7 proc.

Gazeta przypomina także wypowiedź minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w TVP Info, w której poinformowała, że minimalna gwarantowana emerytura wzrośnie od marca o okrągłe 100 zł brutto, czyli z 1250 zł do 1350 zł.

Ta wartość ma duże znaczenie dla ustalenia kolejnego dodatku dla seniorów – trzynastej emerytury, która zostanie wypłacona w kwietniu. Prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek wytłumaczył w gazecie, ile wyniesie wtedy trzynastka.

"Przy takiej emeryturze minimalnej emeryci, otrzymujący z ZUS świadczenia niższe od 2 tys. 387 zł miesięcznie (bez podatku), dostaną trzynastkę w kwocie 1228,5 zł. Z kolei przy wyższych świadczeniach trzeba będzie odjąć nie tylko składkę zdrowotną, lecz także 17-proc. podatek. Wówczas trzynastka wyniesie 999,5 zł" – powiedział prezes Antoni Kołek. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (14)

dodaj komentarz
zosia3005
Już widzę tłumy biednych emerytów w ZUS-ie tłumaczące , że na nowej decyzji jest błąd , bo przecież Premier powiedział , że do 2500 nie zabierze ani złotówki !!
bha
A jak wielu emerytów dostawało wcześniej przez co najmniej kilka lat z rzędu po 10 ,20,30,40 zł brutto na rok to było OK i była zazwyczaj cisza w eterze .Żałosna ludzka krótkowzroczność i zazdrość nie wiadomo z czego .
clever
Same brzydkie słowa cisną mi się na usta - mam nadzieję ,że po następnych wyborach ta stajnia Augiasza zostanie dokładnie oczyszczona
grab
Z obecną inflacją emeryci wyjdą na zero!
bha
Cóż....Lepszy rydz jak od wielu, wielu wcześniejszych lat dla emerytów prawie NIC.
antek10
Za PRLu też były rekordowe podwyżki płac , emerytur - tak dla przypomnienia jakby ktos zapomniał czym waniajet bolszewicka komuna.
podatnik-
Tak się sprzedaje kit.! W przyszłym roku jak wiemy emeryt zapłaci 9% składkę zdrowotną a miliarder 4,9%.
next3
Zadlużamy, rozdajemy i kradniemy. Nowy pisi ład.
bha
A wszyscy inni od ponad 30 lat nie zadłużali ,nie rozdawali,nie mieli lepkich rąk i odsuwali od siebie krótka krótkowzroczna pamięć .Niestety wszyscy są siebie warci .

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki