REKLAMA

Stopy dla franka bez zmian. SNB nie wyklucza interwencji

2021-03-25 09:30
publikacja
2021-03-25 09:30
fot. Pixeljoy / Shutterstock

Szwajcarski Bank Narodowy podtrzymał skrajnie ekspansywną politykę monetarną i deklaruje gotowość do prowadzenia interwencji walutowych.

- Pandemia koronawirusa nadal wywiera silny wpływ negatywny wpływ na gospodarkę. Pomimo niedawnego osłabienia frank szwajcarski pozostaje wysoko wyceniany. W celu ustabilizowania aktywności gospodarczej i ewolucji cen SNB utrzymuje ekspansywną politykę monetarną – napisały władze Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Stopa oprocentowania depozytów w SNB pozostała bez zmian i wynosi -0,75%. Taki stan utrzymuje się w Szwajcarii od stycznia 2015 r. Żaden inny kraj na świecie nie ma tak niskiej krótkoterminowej stopy procentowej.

W czerwcu 2019 roku bank centralny Szwajcarii zastąpił docelowy przedział dla stawki Libor 3M własną stopą procentową (nazwaną „stopą polityki monetarnej”). Stopa ta została utrzymana bez zmian na poziomie -0,75 proc.

Ponadto SNB podtrzymuje gotowość do interweniowania na rynkach walutowych w celu osłabienia franka szwajcarskiego. Tego typu sformułowania w komunikatach SNB utrzymują się od wielu kwartałów, ale Szwajcarzy sprzedawali franki na rynku tylko wtedy, gdy notowania pary EUR/CHF schodził poniżej 1,08 euro za jednego franka.

Ponadto SNB nadal będzie dostarczał „hojne ilości płynności” do systemu bankowego poprzez nadzwyczajny, „covidowy” wehikuł refinansujący. Ekspansywna polityka SNB ma na celu wykreowanie bardziej sprzyjających warunków finansowych i przeciwdziałać umacnianiu się franka szwajcarskiego.

/ SNB.

Bank centralny Szwajcarii przedstawił też nową projekcję inflacyjną. Przy założeniu utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie inflacja CPI przyjmie wartości dodatnie już w II kwartale tego roku, ale w całym horyzoncie prognozy (czyli do końca 2023 r.) ma nie przekroczyć 0,6%. Niemniej jednak ścieżka przewidywanej inflacji leży na wyższym poziomie niż w prognozie grudniowej.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
__vi__
Zróbcie tak jak w Polsce ZUS, państwową służbę zdrowia, 500+, podwyższajcie podatki to waluta sama spadnie, nie trzeba będzie interweniować. Wystarczy zatrudnić jako doradców socjalistów jak Tusk i Kaczyński.
warszawyak
Cekom na te interwencyje ! Wtedy zpsedom dolaly po 4,20 i kupie za wsytko franciszka po 3,50. Pocekom nawet roook i zpsedom za 4,10 zł . a za zarobione dudki pojade do Thaylandii wygzać sie na piosku . Hej !!!
antydonald
brawo SZAWAJCARIA!!!!! .... tuski maja nasrane w głowach !!!gdzie jest napisane, ze bank ma płacic komuś za przechowanie kasy!!! czy wam tuski mózgi siezasrały na maxa ??? bank jest po to by robił kase a nie koszta .... czy jesli PObudce, tuskowi, POtrzaskanemu dajcie kase to dajecie na %??? jesli bank potzrebuje kasy to wam brawo SZAWAJCARIA!!!!! .... tuski maja nasrane w głowach !!!gdzie jest napisane, ze bank ma płacic komuś za przechowanie kasy!!! czy wam tuski mózgi siezasrały na maxa ??? bank jest po to by robił kase a nie koszta .... czy jesli PObudce, tuskowi, POtrzaskanemu dajcie kase to dajecie na %??? jesli bank potzrebuje kasy to wam zapłaci a jesli nia wlasnie tapetuje sciany to za wasza makulature żada płatnosci czyli ujemne stopy !!! ---- PRAWIDLOWOŚĆ RYNKOWA!!! wiec przestancie betony czerwone i faszystowskie wmawiac Polakom, że bank taki czy inny powinien dawać na tak przegrzanym rynku extra kase za przechowanie!!!... myslcie głowami a nie ,,tuskami''!!! kase mozecie 3mac w skrapecie, kupic kartofle, zimie, surowce - poki ma wartosc!!! było plakac 10 lat temu, gdy drukarki ma maxa drukowały pusty papier a nie teraz gdy wszytko sie POsrało a na Ziemi jest WOJNA vel PANDEMIA!!!
andregru
I banki zawsze robią kasę pozyczając pieniądze na 15% a na lokacie dając 0,01% , a jest tak bezmózgu ponieważ nie ma wolnego rynku w tym sektorze . Banki powinny kasę na kredyty brać z lokat a nie z banku centralnego który jej za dużo drukuje , wtedy bank musiał by się podzielić zyskiem z tych 15% . Żeby to zrozumieć I banki zawsze robią kasę pozyczając pieniądze na 15% a na lokacie dając 0,01% , a jest tak bezmózgu ponieważ nie ma wolnego rynku w tym sektorze . Banki powinny kasę na kredyty brać z lokat a nie z banku centralnego który jej za dużo drukuje , wtedy bank musiał by się podzielić zyskiem z tych 15% . Żeby to zrozumieć to musiałbyś trochę popracować na własną rękę a nie tylko żyć z socjalu i zapomóg .
jas2 odpowiada andregru
Tylko jaki z tego pożytek dla gospodarki?
antydonald
do tych którzy mają lewe dyplomy z ekonomii lub kończyli Akdemię Sowy i Przyjaciele!!!... żeby mieć zmiany w mózgu - 3ba mieć mózg!!... jest pandemia, jak wojna na całym świecie, pusty pieniądz, a inflacja właśnie rusza z kopyta!!! do czego naganiacie - do podwyzek stóp!!??? po co NBP i gospodarce pusty pieniądz, do tych którzy mają lewe dyplomy z ekonomii lub kończyli Akdemię Sowy i Przyjaciele!!!... żeby mieć zmiany w mózgu - 3ba mieć mózg!!... jest pandemia, jak wojna na całym świecie, pusty pieniądz, a inflacja właśnie rusza z kopyta!!! do czego naganiacie - do podwyzek stóp!!??? po co NBP i gospodarce pusty pieniądz, anwet gdy podniesieli o 500bipów czy jak turek o 20.000 i tak nie zmieni to sytuacji - polska polityka jest bardzo OK!!!... rynek jak lokomotywa toczy się gdy inni stoją, mawet jeśli ma się zatrzymac za 2-3 lata to ważne aby teraz gdy inni padają toczył się!!! ten który teraz padnie nie podniesie się w ciągu roku czy nawet pięciu lat!!! po co generowac niepotrzebe koszta, mrozic eksport... póki co macie komputery do pracy i mimo że ich cena wzrosłą o 40% nowe i7 czy i9 nie sa wam potrzebne przez kolejne 3 lata, po co podnosic stopy skoro macie po 2 pralik, 3 telewizory i dwa samochody!!!??? .... kupujcie surowce, nieruchomosci, kupujcie co mozecie bo jak wam tuski podwyższą kiedyś stopy zostaniecie z bezwartościowym papierem na kontach!!!! to jest wojna, a nie piep.... przy stoliku w brukseli, czy u Sowy i Przyjaciele!!! chcecie byc frajerami z PO - proszę bardzoi tak nimi jesteście ale Polakom pozwólcie myśleć zgodnie z prawami ekonomii!!!
andregru
" na całym świecie, pusty pieniądz, a inflacja właśnie rusza z kopyta!!! do czego naganiacie - do podwyzek stóp!!??? po co NBP i gospodarce pusty pieniądz" pusty pieniądz bierze się właśnie z tego że NBP drukuje i rozdaje miliony takim jak "bezmajtek" , rydzyk i inni swoi towarzysze . Widać że jesteś " na całym świecie, pusty pieniądz, a inflacja właśnie rusza z kopyta!!! do czego naganiacie - do podwyzek stóp!!??? po co NBP i gospodarce pusty pieniądz" pusty pieniądz bierze się właśnie z tego że NBP drukuje i rozdaje miliony takim jak "bezmajtek" , rydzyk i inni swoi towarzysze . Widać że jesteś za kredytowany po "korek" w złotówkach .
warszawyak odpowiada andregru
Pusty piniądz drukuje cały świat !!! Najbwięcej USA , EU .

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki