Stoltenberg potępił próby rakietowe Korei Północnej

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zdecydowanie potępił w środę ostatnie próby z rakietowymi pociskami średniego zasięgu jakie przeprowadziła Korea Północna. Zaapelował do komunistycznego reżimu o powstrzymanie się od "prowokacyjnych działań".

"Zdecydowanie potępiam wystrzelenie przez Koreę Północną dwóch balistycznych pocisków rakietowych. (...) Te powtarzające się prowokacyjne działania podważają międzynarodowe bezpieczeństwo i dialog" - podkreślił Stoltenberg w komunikacie.

Sekretarz generalny NATO zaapelował do władz w Pjongjangu o "pełne zastosowanie się do zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, a także o zaprzestanie gróźb i prób z wykorzystaniem technologii rakiet balistycznych oraz o powstrzymanie się od prowokacyjnych działań".

Do północnokoreańskich testów odniosła się także prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. "Reżim Korei Północnej musi zdać sobię sprawę, że całkowita izolacja i samozagłada czeka na koniec tych lekkomyślnych prowokacji" - mówiła Park.

Po nieudanej próbie wystrzelenia w środę ze wschodniego wybrzeża pocisku balistycznego średniego zasięgu, Korea Północna po dwóch godzinach podjęła kolejną próbę. Tym razem rakieta przeleciała nad Morzem Japońskim dystans ok. 400 km.

Pociski balistyczne typu Musudan (BM25)zostały wystrzelone ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej. Pierwszy upadł zaraz po odpaleniu w pobliżu linii brzegowej, drugi przeleciał dystans ok. 400 km i też wpadł do Morza Japońskiego - poinformował Martin O'Donnell z Dowództwo Sił Strategicznych USA (USSTRATCOM), któremu podlegają jednostki lotnictwa i marynarki wojennej dysponujące bronią nuklearną.

Obie próby zostały zarejestrowane przez amerykańskie dowództwo lotnictwa Pacyfiku.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę. (PAP)

lm/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil