REKLAMA

Średnia stopa zwrotu OFE w marcu wyniosła +5,5%

2016-04-06 15:48
publikacja
2016-04-06 15:48
Średnia stopa zwrotu OFE w marcu wyniosła +5,5%
Średnia stopa zwrotu OFE w marcu wyniosła +5,5%
fot. ibphoto / / YAY Foto

Na tle wcześniejszych miesięcy marzec można zaliczyć do wyjątkowo udanych w kontekście stóp zwrotu zrealizowanych przez otwarte fundusze emerytalne – w okresie od maja 2015 r. do stycznia 2016 r. włącznie, jedynie w październiku OFE odnotowały wynik na plusie.

Przełamana w lutym tendencja (średni wynik na poziomie +2,1%) oraz wyraźnie dodatnie stopy zwrotu w marcu (+5,5%) związane były z poprawą sytuacji na warszawskiej giełdzie. W minionym miesiącu mogła ona nastrajać inwestorów bardzo optymistycznie – indeks szerokiego rynku (WIG) zyskał bowiem+7,9%, największe i najbardziej płynne spółki (WIG20) zdrożały o +9,5%, zaś indeksy mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio o +4,1% i +6,8%.

Choć zrealizowane w lutym i w marcu dodatnie stopy zwrotu niewątpliwie przyczyniły się do poprawy długoterminowych wyników, to jednak w horyzoncie rocznym nie wystarczyły do zrekompensowania strat poniesionych w okresach wcześniejszych. Średnia stopa zwrotu dla 12-mies. Horyzontu inwestycyjnego wyniosła w marcu -6,5% (w lutym strata liczyła -10,1%), a rezultaty wszystkich funduszy wciąż znajdują się pod kreską.

Marzec przyniósł wiele roszad w zestawieniu. Wyraźna poprawa koniunktury na warszawskim parkiecie najsilniej sprzyjała OFE PZU „Złota Jesień”, w przypadku którego miesięczna stopa zwrotu wyniosła ponad +6,3%. Jeszcze w lutym rezultat tego funduszu (+1,7%) ukształtował się na poziomie poniżej średniej (+2,1%), zaś wynik osiągnięty w styczniu (-5,9%) był najniższym ze wszystkich funduszy (przy średniej wynoszącej -4,9%). Drugie miejsce przypadło w udziale Nationale-Nederlanden OFE (+6,2%), który zarówno w lutym, jak i w styczniu zajmował dalekie miejsca w zestawieniach, szeregujących fundusze według osiąganej stopy zwrotu. Z wynikiem na poziomie +6,1% podium zamknął MetLife OFE, który miesiąc wcześniej znalazł się na końcu stawki. Na przeciwległym biegunie zestawienia stóp zwrotu za marzec znalazł się natomiast AegonOFE, który w poprzednich miesiącach plasował się w ścisłej czołówce zestawień.

Silnie dodatnie stopy zwrotu w minionym miesiącu korzystnie wpłynęły na statystyki dotyczące liczby funduszy, które w horyzoncie 36 miesięcy osiągnęły wynik na plusie. O ile jeszcze w lutym do tego grona zaliczało się 8 OFE, to w marcu w jego skład weszły wszystkie podmioty, przy średnim rezultacie z inwestycji na poziomie +6,3%. Nie uległ natomiast zmianie skład zestawienia obejmującego trzy najbardziej zyskowne fundusze – liderem pozostaje PKO BP Bankowy OFE (+9,1%), na drugie miejsce awansował Metlife OFE (+8,6%), a podium zamknęła AXA OFE, zyskująca +8,5%. Po przeciwległej stronie nie doszło natomiast do żadnych przetasowań: stawkę zamyka Generali OFE (+1,7%), zaś miejsca wcześniejsze przypadły Pekao OFE (+3,5%) oraz Nationale-Nederlanden OFE (+4,9%).

Ranking OFE

Obliczany przez Analizy Online Ranking OFE prezentuje wyniki funduszy z uwzględnieniem ryzyka, towarzyszącego tym inwestycjom. Podobnie jak miało to miejsce w lutym pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła AXA OFE, pomimo że redukcji do poziomu 4a uległ ranking 36-mies. Drugie miejsce utrzymał Allianz Polska OFE, natomiast pozycję na podium utracił PKO BP Bankowy OFE – choć nie zmienia to faktu, że w rankingach długoterminowych konsekwentnie znajduje się w ścisłej czołówce. Wysoka na tle konkurentów stopa zwrotu wypracowana w marcu przez MetLife OFE przyczyniła się do awansu funduszu na trzecie miejsce w naszym Rankingu. Od blisko roku najsłabsze noty przyznawane są natomiast Pekao OFE i Generali OFE.

fot. / / Analizy Online

Aktywa funduszy emerytalnych

Podobnie jak miało to miejsce w lutym, w minionym miesiącu dodatni wynik z inwestycji przyczynił się do wzrostu środków będących pod zarządzaniem Powszechnych Towarzystw Emerytalnych. Osiągnięta stopa zwrotu powiększyła bowiem wartość aktywów OFE o ponad+7,7 mld zł. Najwyższą dynamikę zmian w wartości aktywów netto odnotowano w przypadku marcowych liderów stóp zwrotu; tj. Nationale-Nederlanden OFE (+6,3%), OFE PZU „Złota Jesień” (+6,2%) oraz MetLife OFE (+6,0%).

W marcu wartość transferu środków z ZUS do OFE wyniosła +256 mln zł, zaś na skutek „suwaka” fundusze przekazały do ZUS -293 mln zł. Ostatecznie, na koniec minionego miesiąca aktywa funduszy wyniosły ponad 143,5 mld zł, co oznacza wzrost o +5,7%w porównaniu z miesiącem wcześniejszym.

fot. / / Analizy Online

Z początkiem kwietnia rozpoczęło się tzw. okienko transferowe, podczas którego ubezpieczeni mogą dokonać wyboru czy ich składka emerytalna w ramach II filara będzie ewidencjonowana w całości na koncie w ZUS (7,3%), czy też rozdzielana pomiędzy ZUS (4,38%), a OFE (2,92%).

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~podatnik
OFE balcerowicza i jego kolesi politycznych piramida finansowa dająca mu milionowe zyski do prywatnej kieszeni.Typowo polskie zgodne z prawem złodziejstwo nie dające emerytom nic oprócz pokrętnej nadziei że na emeryturze będzie normalnie.I będzie nędza z biedą.Ta największa finansowa piramida powinna zostać dawno zlikwidowana a jej OFE balcerowicza i jego kolesi politycznych piramida finansowa dająca mu milionowe zyski do prywatnej kieszeni.Typowo polskie zgodne z prawem złodziejstwo nie dające emerytom nic oprócz pokrętnej nadziei że na emeryturze będzie normalnie.I będzie nędza z biedą.Ta największa finansowa piramida powinna zostać dawno zlikwidowana a jej założyciele jak amber gold do paki
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~afe-ofe
OFE - zajwiększa afera i złodziejstwo usakcjonowane przez "prawo" po 1989r.
~lodzik-bambino
czyli portfel skladajacy sie z wig20 nie wymagajacy zadnego zarzadzania "zarobil" prawie 2x tyle co zarzadzane przez expertów drogie OFE???

to sie nazywa inwestycja w kadry..., kadry kierowicze OFE.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki