Sprzedaż detaliczna zaskoczyła ekonomistów

Dane o sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. Polacy więcej niż przed rokiem wydają na odzież, meble, sprzęt RTV i AGD oraz samochody i części do nich. Więcej pieniędzy - w tym tych z programu Rodzina 500+ - zostawiają też w supermarketach.

Jak wynika z najnowszych informacji, w czerwcu tego roku sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 4,6% w ujęciu rocznym wobec wzrostu w maju o 2,2%. Rynkowy konsensus dla ubiegłego miesiąca zakładał wzrost o 3,7%, więc możemy mówić o pozytywnej niespodziance.

Ze względu na utrzymującą się w Polsce od kilkunastu miesięcy deflację, warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu odnotowano wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 6,5% wobec wzrostu o 4,3% w maju. 

W ujęciu miesięcznym wartość sprzedaży detalicznej w cenach bieżących wzrosła o 3,2%, zaś w cenach stałych o 3,1%.

W sumie w okresie styczeń – czerwiec 2016 r. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,0%. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku wzrost ten wyniósł 3,9%. Wpływ na dane o sprzedaży detalicznej ma rozpoczęcie wypłat środków z programu Rodzina 500+, choć ekonomiści spierają się o jego skalę. Nie bez znaczenia pozostaje także poprawa sytuacji na polskim rynku pracy oraz Euro 2016, które rozpoczęło się w czerwcu.

- Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,3% wobec wzrostu przed rokiem o 25,0%), w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,2% wobec wzrostu o 8,5%) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,0% wobec wzrostu o 5,8% przed rokiem) - stwierdza GUS w komunikacie.

Do kategorii „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” zalicza się m.in. supermarkety.

- Największy spadek sprzedaży odnotowano w grupowaniu „pozostałe” (o 10,3% wobec spadku przed rokiem o 6,3%). W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 20,8% wobec wzrostu przed rokiem o 17,6%) – dodaje urząd.

Dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. Grupowania przedsiębiorstw dokonano na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007 (PKD 2007), zaliczając przedsiębiorstwo do określonej kategorii według przeważającego rodzaju działalności.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~gazda1

500+ nakręca sprzedaż

! Odpowiedz
6 10 ~Michał_

Na edukację nic nie pójdzie będzie jak zawsze aby przejść przepic przepalic i śmiać się przy tym jaka to głupia władza i za jej zdrowie na pochybel

! Odpowiedz
14 13 ~kieł

Mamo,tato.Byłem robiony za 500?

! Odpowiedz
10 13 ~ed

Tak synku, za 500zł i po 500 (ml).

! Odpowiedz
6 7 ~endi odpowiada ~ed

Czyli tradycyjna polska rodzina

! Odpowiedz
7 13 ~Robert_K

Napiszę coś, co 90% ludzi i tak nie zrozumie i mogę się założyć, że mnie wyminusujecie, że hoho, ale co tam najwyżej będzie to potwierdzenie:
Nie jest ważne ile ktoś dostaje pieniędzy (nawet niech to będzie 3000 zł na szóstkę dzieci). Ważne, co się z tymi pieniędzmi zrobi - albo tak jak większość i cała patologia popędzi do sklepu i nakupi różnych "rzeczy" (szrotu z Niemiec, wódki, papierosów, bananów, szynki, AGD, RTV, wczasów w Rewalu itd.), albo tak jak ludzie myślący (niekoniecznie bogaci) przeznaczą pieniądze na różnego rodzaju aktywa (w tym niematerialne jak np. nauka, kursy, szkolenia, języki itp.), które w przyszłości będą dla nich i za nich pracować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 ~cykor21

Komentarze na forum są opanowane przez dwa obozy: jedni się cieszą, że 'dostają' pieniądze i mogą je wydać na konsumpcję dzięki czemu 'gospodarka pędzi', a drudzy próbują uświadomić tych pierwszych, że odkąd PiS objął władzę, to w naszym kraju z tego faktu nie przybyło miliardów zł, które można tak po prostu rozdać.

Przypominam:
- nowy podatek bankowy
- nowy podatek handlowy
- brak obniżki VAT (zapowiadanej)
- wzrost płacy minimalnej
- wzrost oplat za prąd o lipca
- opłata audiowizualna pozostaj bez zmian

To wyżej to źródła finansowania '500+' i jak widać rząd nic nikomu nie dał, a jedynie sprawia iluzję pomocy; obóz pierwszy cieszy się tak jak mały Kazio, któremu dali 20 zł w kieszeń, bo jeszcze nie wie, że z jego skarbonki wyciągnęli jednocześnie 30.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 ~MacGawer odpowiada ~cykor21

Demagogia az się wylewa z twojego komentarza. A niby jakim kosztem jest pozostająca bez zmian oplata audiowizualna? Pzrecież abonament RTV istnieje od zamierzchłej komuny! O jakim wzroście cen pradu piszesz? Opłata przejściowa nie jest jakimś wymysłem PiS lecz konsekwencją naszego wejścia do UE i związanego z tym rozwiązania KDT. Z brakiem zapowiedzianej obniżki VAT mamy doczynienia od kilku lat. Wzrost płacy minimalnej też jest mocno naciąganym argumentem jeżeli chodzi o "finansowanie 500+".

Podsumowując - oskarżanie PiS, że nie robi tego czego nie zrobił żaden poprzedni rząd jest conajmniej dziwne. Tym bardziej, że robią to zwolennicy PO ktora jak wiadomo podnosiła podatki aż huczało co i tak skończyło sie skokiem na OFE. Obecny rzad to socjaliści lecz w porownaniu z nim "liberałowie" z PO byli ekstremalnymi komunistami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~techopy

róbta dzieci bo arab wam żonę wypyka i zgarnie za każde pykanie po 500zeta, tylko ujadanie... jak pies ogrodnika

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil