Sprawdź, czego nie zabierze komornik

Jeżeli mamy możliwość spłaty zobowiązania, nie warto czekać na decyzję sądu rozpoczynającą egzekucję komorniczą. Komornik sądowy zabierze nie tylko zaległą należność, ale doliczy również swoje wynagrodzenie.

komornik
foto: thinkstock

Działania komornika są regulowane prawnie ustawą o komornikach sądowych i egzekucji, ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz kodeksem postępowania cywilnego. Te dwa ostatnie akty zawierają jasno określone ramy mówiące m.in. o tym, czego nie można odebrać dłużnikowi w drodze egzekucji.

Dzień dobry, tu komornik


Kiedy już komornik otrzyma nakaz egzekucji majątku dłużnika, przystępuje do zbadania jego stanu posiadania. Może zgłosić się z zapytaniem do organów władzy, kontrahentów i rodziny, ale także przyjść do mieszkania zadłużonego w ramach tzw. czynności urzędowych. Jeżeli znajdzie spodziewane mienie, to niezwłocznie je zajmuje, o ile jest to fizycznie możliwe. Znaleziony i zajęty majątek zostaje następnie zlicytowany, a w przypadku wynagrodzenia za pracę i gotówki – przelany na konto komornika albo zarekwirowany.

Dane osobowe dłużników a windykacja należności»Dane osobowe dłużników a windykacja należności
Aby komornik mógł skutecznie dokonać egzekucji z majątku, majątek ten musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze, musi należeć do dłużnika, co komornik musi osobiście udowodnić (na przykład jeśli znajdzie go poza miejscem zamieszkania dłużnika). Po drugie, musi on mieć pewną wartość pieniężną i dać się sprzedać. Ewentualne nadwyżki, których zajęcia dopuścił się komornik, muszą być zasadne, czyli np. być wynagrodzeniem za jego pracę lub kosztami sprzedaży dóbr. Komornik nie może rozdzielać jednostek ekonomicznych, jeżeli istnieje podejrzenie, że jako całość ich wartość jest znacznie wyższa – nie może przykładowo zająć silnika w motorze lub pojedynczego głośnika z zestawu kina domowego.

Co podlega egzekucji komorniczej


Zwyczajowo komornik stosuje się do prawnie określonej kolejności zajmowania majątku dłużnika. W pierwszej kolejności zajęciu podlega gotówka i należności na rachunkach bakowych, w tym inne aktywa ruchome, np. zwrot z podatku. Jeżeli dłużnik nie posiada środków płynnych, wówczas komornik przystępuje do zajęcia jego wynagrodzenia za pracę, emerytury itp. Co ważne, jeśli w ciągu trzech miesięcy doprowadzi to do spłaty zadłużenia, to komornik odstępuje od egzekucji z majątku. Następne w kolejności egzekucji są jednostki uczestnictwa w funduszach i akcje, a także pozostały majątek ruchomy.

Ostatnie są nieruchomości, w tym również zakupione na kredyt, którego dłużnik nie spłaca. Zanim jednak dojdzie do tak radykalnego kroku, komornik uzgadnia z wierzycielem, czy ten zgadza się na takie działanie wobec dłużnika.

Windykacja - jak wygląda postępowanie?»Windykacja - jak wygląda postępowanie?
Później komornik próbuje sprzedać zajęty majątek. W przypadku dwóch nieudanych prób sprzedaży komornik musi odstąpić i zwrócić majątek dłużnikowi.

Czego komornik nie może zabrać


Celem egzekucji komorniczej jest oczywiście zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Nie może się to jednak odbywać za wszelką cenę. Dłużnik też ma swoje prawa, o czym mówi kodeks postępowania cywilnego. Komornik nie może na przykład zająć mu aktywów niezbędnych do utrzymania. Nie może również zająć jego pieniędzy i należności na rachunkach bankowych, które zapewnią jemu i jego rodzinie byt przez najbliższy miesiąc. Dłużnikowi zostaną też artykuły pierwszej potrzeby, takie jak ubrania, okulary, sprzęt osób niepełnosprawnych, pościel, przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych, a także nierasowe zwierzęta.

Justyna Niedbał

Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~pleban

Komornik iest to bandyta w rekawiczkach bialyh. Zwierze rasowe moze zaiac i nalozyc obowiazek aby o niego dbac .Nasze prawo to iak prezerwatywa rosciagliwe w karzda strone.

! Odpowiedz
1 2 ~weronika87

Dnia 2012-11-13 o godz. 13:18 ~Tomek napisał(a):
> No wlasnie - mozna zajac rasowego psa - co na to ustawa o
> obronie zwierzat? Jak mozna traktowac zwierzaka jak rzecz?

Tu znajdziesz więcej na ten temat: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/za-dlugi-komornik-zajmie-nawet-psa.html Mnie ten artykuł zbulwersował, przyznaję (może nie sam artykuł, jak opisywane w nim przepisy obowiązujące w naszym kraju). Zdaje mi się, że w Karcie Praw Zwierząt był zapis, który zabrania tego typu praktyk. Skoro Polska uznała KPZ, to czemu wewnętrzne przepisy są z tym niezgodne??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~normalny

Zaraz będą "zajmować" dzieci na narządy.....albo na adopcje na "zachód"....

! Odpowiedz
0 2 ~fsdfsdf

to psa tez mi moze zabrac ? i co pozniej ?? wystawia go na licytacje ? jeszcze o czyms takim nie slyszałem... co za bzdura !!!...autorka chyba sama nie wie co pisze ! a chomika tez zabiorą i rybki z akwarium ?

! Odpowiedz
0 2 ~Zxc3125

Komornicy to po prostu złodzieje. A ci co dają kredyty to lichwiarze (banki), ci co na lichwiarskie przekręty pozwalają (rząd) to bandyci. Podoba mi się to że w krajach muzułmańskich nie ma lichwy (w przeciwieństwie do żydostwa).

! Odpowiedz
0 0 ~krzysiek

Co za bzdury!!!! Autorka tego tekstu chyba wkleiła artykuł z nie tej strony co trzeba!!!

! Odpowiedz
0 0 ~ff

Pani Justyno!

Proszę jak najszybciej zdjąć ten artykuł bo zawiera stek bzdur! Zaczynając od niefachowego nazewnictwa poszczególnych czynności prawnych i dokumentów, skończywszy na nieprawdziwym opisie poszczególnych procedur. Przykładowo komornik dokonuje zajęć nie wg. jakiejś kolejności tylko zawsze na wniosek i z wskazania wierzyciela.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 p.szulczewski

Witam, autorka posłużyła się uogólnieniem procedur celem jaśniejszego ich przedstawienia in oguum. Artykuł nie jest podręcznikiem akademickim - nie każdy czytelnik rozumie zwrot "tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności", czy też nie rozróżnia pojęcia "egzekutora" i "organu egzekucyjnego". Posługiwanie się nimi może zatem napotkać trudność odbioru przez czytelnika.

Fakt iż, komornik postępuje zgodnie z wnioskiem o wszczęcie egzekucji nie powoduje, że badanie stanu posiadania nie może nastąpić (mówi o tym choćby art. 797(1) KPC).

Fakt, że komornik musi "udowodnić własność po stronie dłużnika" nie oznacza - w tekście ogólnym - rozpoczęcia rozważań dotyczących ciężaru dowodu procesowego w postępowaniu egzekucyjnym, jedynie jest ogólnym zdaniem wskazującym, że nie można ad hoc zabrać bez żadnych praw przysługujących drugiej stronie (np. zarzutów, sprzeciwu itd) majątku dłużnika.

Proszę również pamiętać o obowiązku stosowania przez komornika względniejszego środka egzekucyjnego - przy wyborze między możliwymi kilkoma wskaznymi we wniosku (art. 799 KPC). Co do zwierząt proszę pamiętać o ustawie o ochronie praw zwierząt i możliwości zbywania psów i kotów wyłącznie w miejscu hodowli lub chowu (tu istnieją również ograniczenia komornicze).

Podsumowując - jeśli w zamieszczanym tekscie posłużylibyśmy się zwrotami wyłącznie fachowymi - gwarantuję Panu, że natrafłby on na barierę odbioru. Osoby, które zainteresują się natomiast tekstem w obecnym kształcie - z pewnością nie poprzestaną na jego lekturze i sięgną do szerszego opracowania zagadnienia.

Pozdrawiam i wierzę, że brak nazewnictwa fachowego oraz brak szczegółowego omówienia procedur został choć w części wyjaśniony.

Piotr Szulczewski, PIT.pl/VAT.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Tomek

No wlasnie - mozna zajac rasowego psa - co na to ustawa o obronie zwierzat? Jak mozna traktowac zwierzaka jak rzecz?

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl