REKLAMA
WEBINAR

Sporne kredyty „frankowe” w giełdowych bankach to już 5 mld zł

Michał Kisiel2020-11-18 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-18 06:00

Notowane na warszawskiej giełdzie banki mają w portfelach łącznie ponad 80 mld zł kredytów hipotecznych opartych na frankach, wynika z analizy Bankier.pl. Na koniec września wartość umów objętych sporami sądowymi wyniosła 5 mld zł.

Sporne kredyty „frankowe” w giełdowych bankach to już 5 mld zł
Sporne kredyty „frankowe” w giełdowych bankach to już 5 mld zł
fot. helen_g / / Shutterstock

Szybko przybywa pozwów sądowych przeciwko bankom, które niegdyś udzielały kredytów hipotecznych opartych na frankach szwajcarskich. Notowani na warszawskiej giełdzie kredytodawcy na koniec III kwartału 2020 r. uczestniczyli w 24,1 tys. spraw indywidualnych. Skala zjawiska nie jest już marginalna, a dynamika przyrostu pozwów osiągnęła 30 proc. kwartał do kwartału.

Porównaliśmy dane o wielkości portfela kredytów hipotecznych CHF giełdowych banków z publikowanymi w raportach kwartalnych informacjami o łącznej wartości przedmiotów sądowych sporów.

Reklama

Na czele zestawienia znajduje się PKO BP, który obsługuje umowy o wartości brutto ponad 24 mld zł. Kredyty będące przedmiotem indywidualnych sporów sądowych w tej instytucji odpowiadają za około 1 mld zł.

Drugą lokatę zajmuje Bank Millennium (14,7 mld zł kredytów hipotecznych „walutowych”), a trzecią mBank (13,6 mld zł). Kolejne instytucje na liście to Santander Bank Polska (9,9 mld zł) oraz Getin Noble Bank (8,9 mld zł).

fot. / / Bankier 100x100

Porównując łączną wartość przedmiotów sporu z wartością portfela kredytów hipotecznych opartych na franku można uszeregować banki pod względem obciążenia pozwami sądowymi. Wskaźnik ten należy traktować tylko jako niedoskonałe przybliżenie – dane nie są bezpośrednio porównywalne, m.in. ze względu na rożne definiowanie przez banki wartości przedmiotów sporu oraz wykluczenie pozwów zbiorowych.

Na czele takiego zestawienia znalazłby się Getin Noble Bank, a na kolejnych miejscach ING Bank Śląski oraz mBank.

fot. / / Bankier.pl

Przypomnijmy, że podczas kilku transakcji przejęć na polskim rynku w ostatnich latach portfele kredytów hipotecznych bazujących na walutach obcych nie były mile widzianym przez kupujących typem aktywów. Pozostawiano je „w obsłudze” instytucjom przejmowanym, dając początek specyficznej kategorii banków prowadzących bardzo ograniczoną działalność (np. Bank BPH, były Raiffeisen Polbank czy Deutsche Bank).

Banki te nie publikują regularnie danych, ale w ich portfelach jest łącznie ok. 20 mld zł kredytów frankowych. Również ci kredytodawcy uczestniczą w sporach sądowych z pozywających ich klientami.

Raportowane przez banki wartości spornych kredytów mogą wydawać się niewielkie, jeśli porównać je z całością portfela hipotek opartych na walutach obcych. Warto jednak pamiętać, że szybki napływ spraw sądowych obserwujemy dopiero od roku, czyli rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości UE. Tempo wzrostu liczby pozwów jest wysokie. W III kwartale 2020 r. wyniosło 30 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Sądowe potyczki nie pozostają bez wpływu na finanse kredytodawców. Banki zmuszone są zawiązywać rezerwy na ryzyko prawne, a to istotnie obniża wynik sektora.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
damamad
"Przypomnijmy, że podczas kilku transakcji przejęć na polskim rynku w ostatnich latach portfele kredytów hipotecznych bazujących na walutach obcych nie były mile widzianym przez kupujących typem aktywów. Pozostawiano je „w obsłudze” instytucjom przejmowanym"...

Ale dlaczego??? Skoro banki twierdzą że z tymi kredytami
"Przypomnijmy, że podczas kilku transakcji przejęć na polskim rynku w ostatnich latach portfele kredytów hipotecznych bazujących na walutach obcych nie były mile widzianym przez kupujących typem aktywów. Pozostawiano je „w obsłudze” instytucjom przejmowanym"...

Ale dlaczego??? Skoro banki twierdzą że z tymi kredytami było wszystko OK to przecież łakomy kąsek. Kredyty złotówkowe chętnie, ale CHF bee..
demeryt_69
Szambo się zapełnia w dość szybkim tempie ... ciekawe czy wybije jeszcze przed wyborami?
smart84
ciemny lud pisowski nabrał kredytów z "mini ratką" - tak się kończy łażenie do kościoła zamiast do szkoły

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki