Spadek PKB w strefie euro głębszy niż w 2009 roku

2020-04-30 11:00
publikacja
2020-04-30 11:00

Tak, jak się tego spodziewano, już dane za pierwszy kwartał pokazały drastyczny spadek koniunktury w strefie euro. Skala załamania gospodarczego była głębsza niż podczas globalnej recesji z 2009 roku.

Produkt krajowy brutto strefy euro w I kwartale 2020 roku zmalał realnie o 3,8% względem poprzedniego kwartału – poinformował Eurostat. Względem I kw. 2019 roku PKB eurolandu odnotował spadek o 3,3%. Tak głębokiego regresu nie odnotowano nawet podczas apogeum globalnej recesji wywołanej kryzysem finansowym w 2009 roku.

/ Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu.

Tak silne załamanie aktywności gospodarczej było efektem decyzji europejskich rządów, które w obawie przed ekspansją chińskiego koronawirusa nakazały ludziom pozostać w domach i zakazały prowadzenia wielu rodzajów działalności gospodarczej. Ekonomiści spodziewali się dynamiki PKB strefy euro na poziomie -3,5% kdk i -3,1% rdr. Opublikowane dziś dane okazały się jednak nieco gorsze.

W przypadku całej Unii Europejskiej dynamikę PKB oszacowano na -3,3% kdk i -2,7% rdr. Eurostat zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i mogą podlegać rewizji. Pierwszy, pełny raport poznamy 15 maja i będzie on zawierał porównywalne wyniki dla poszczególnych krajów UE.

Choć nie wszędzie zakazy były równie drastyczne jak we Francji czy we Włoszech, to i tak doprowadziły do niespotykanego od dekad spadku aktywności gospodarczej. A mówimy tu tylko o I kwartale, gdzie stracona była tylko część marca. Bieżący kwartał wypadnie pod względem statystyk PKB znacznie, ale to znacznie gorzej.

Zresztą europejska gospodarka przeżywała poważne trudności jeszcze wybuchem pandemii Covid-19. W drugiej połowie 2019 roku kwartalna dynamika PKB strefy euro zjechała w pobliże zera. Dekoniunktura w przemyśle będąca efektem amerykańsko-chińsko wojny handlowej groziła recesją już rok temu. Koniunkturę w Europie podtrzymywał głównie sektor usług, który w marcu i kwietniu został zamrożony.

Najmocniej ucierpiały te gospodarki, których władze wprowadziły najbardziej drakońskie przepisy antywirusowe i praktycznie zamknęły swoich obywateli w aresztach domowych. To przypadek Francji, która odnotowała najgłębszy spadek PKB od zakończenia II wojny światowej. Francuska gospodarka skurczyła się o 5,8%.

Wcześniej raport o PKB nadszedł z Hiszpanii, gdzie gospodarka skurczyła się o 5,2% kdk. W południe poznamy analogiczne dane z Włoch. Kolejna fala danych o PKB spłynie w drugiej dekadzie maja, za sprawą raportów z Wielkiej Brytanii i Norwegii (12 maja) oraz Niemiec, Polski, Czech i Węgier (15 maja).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pp4
Jeśli IQ dał tak słabe wyniki (gorsze niż w 2008) to nie mogę się doczekać wyników za IIQ.... Ciekawe jak giełdy na to zareagują.
jer65
Porównywanie 2009 z 2020 to jak porównanie ugryzienia komara z atakiem słonia .
tergal
Warto pamiętać rok 1999 - wtedy wycofano ustawę Glass-Steagall Act, która zakazywała łączenia dwóch typów bankowości: inwestycyjnej oraz depozytowo-kredytowej. Ustawa ta powstała 4 lata po czarnym czwartku z 1929 roku, aby chronić konsumentów przed nadmiernym ryzykiem.

W 1999 r. bajgle doprowadziły do zniesienia
Warto pamiętać rok 1999 - wtedy wycofano ustawę Glass-Steagall Act, która zakazywała łączenia dwóch typów bankowości: inwestycyjnej oraz depozytowo-kredytowej. Ustawa ta powstała 4 lata po czarnym czwartku z 1929 roku, aby chronić konsumentów przed nadmiernym ryzykiem.

W 1999 r. bajgle doprowadziły do zniesienia części przepisów Glass-Steagall Act, aby umożliwić fuzję dwóch dużych banków Citicorp i Travelers Group ... i się zaczęła era tzw. kredytów subprime!
ej_czy_nie
dobra dobra w maju i czerwcu pobiegną do salonów kupić auta bo się boją komunikacji publicznej wykupią wszystkie PKC za kredyt bez odsetek i wtedy zobaczymy odczyty
warszawyak
a giełdy biją rekordy ! O co chosi ?
bha
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi tylko o uratowanie jak największej dodatkowej kasy z salonów gry dla towarzystwa wzajemnej adoracji,śmietanki towarzyskiej i menedżmentu póki jest istnieje jeszcze stymulacja Państwowo-społeczna oraz póki się jeszcze da przed nieuchronnym zderzeniem czołowym z długotrwałą zapaścią Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi tylko o uratowanie jak największej dodatkowej kasy z salonów gry dla towarzystwa wzajemnej adoracji,śmietanki towarzyskiej i menedżmentu póki jest istnieje jeszcze stymulacja Państwowo-społeczna oraz póki się jeszcze da przed nieuchronnym zderzeniem czołowym z długotrwałą zapaścią ,marazmem ,dekoniunkturom na światowych rynkach i w gospodarce oraz ogromnym coraz szybciej rosnącym do spłaty zadłużeniem ogólnym większości krajów-społeczeństw na wieki już wieków wszystkich Pokoleń !.
detektorjusia
Cwaniaki z FEDu słownie podbiły giełdę aby Buffetty i inne grubasy mogły wyskoczyć z papierów. (wbrew temu co się powszechnie wydaje, Powell nie jest w stanie zatrzymać spadków i raczej nie skupuje akcji).

Ale już niedlugo.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki