REKLAMA
SPRAWDŹ

Hiszpania: PKB mocno w dół, a będzie jeszcze gorzej

2020-04-30 09:10
publikacja
2020-04-30 09:10

Hiszpania to po Francji kolejny kraj UE, który przedstawił wpływ koronawirusa na PKB. Mocno ujemna dynamika okazała się gorsza od oczekiwań. Prognozy na cały 2020 r. są bardzo negatywne.

fot. NACHO DOCE / / FORUM

Pierwszy kwartał 2020 r. hiszpańska gospodarka zamknęła dynamiką PKB na poziomie -5,2 proc. w ujęciu kwartalnym oraz -4,1 proc. w ujęciu rocznym.

To wyniki wyraźnie gorsze od oczekiwań analityków, którzy zakładali -4,4 proc. k/k i -3,2 proc. r/r. W ostatnim kwartale 2019 r. czwarta największa gospodarka strefy euro rosła w tempie 0,4 proc. k/k i 1,8 proc. r/r.

Koronawirusowa recesja zaczyna się od głębszego tąpnięcia PKB niż poprzedni kryzys. W pierwszym kwartale 2009 r. dynamika PKB sięgnęła „jedynie” -2,6 proc. w ujęciu kwartalnym.

W przeciwieństwie do Francji, w pierwszym kwartale 2020 r. Hiszpania formalnie nie weszła w recesję, definiowaną przez ekonomistów jako dwa następujące po sobie kwartały ujemnej dynamiki PKB. Zjawisko to po raz ostatni obserwowano w 2013 r.

W obliczu skali gospodarczego spustoszenia nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ wszelkie dane gospodarcze za drugi kwartał również będą o wiele gorsze niż rok wcześniej. Szczególnie źle może być w sektorach związanych z turystyką – trzeba pamiętać, że Hiszpania przyciąga rocznie ponad 80 mln odwiedzających, co jest najlepszym wynikiem na świecie.

Zgodnie z szacunkami analityków hiszpańskiego banku centralnego, z powodu kryzysu wywołanego przez epidemię Covid-19 wartość PKB Hiszpanii spadnie o 6,6-13,6 proc. Z szacunków Banco de Espana wynika również, że kryzys wywołany przez Covid-19 może podnieść bezrobocie w Hiszpanii z notowanych w marcu 13,7 proc. do 21,7 proc. Już teraz tamtejszy urząd statystyczny poinformował, że liczba przepracowanych godzin w pierwszym kwartale spadła o 5 proc.

Doniesienia z Francji i Hiszpanii otwierają europejską część przeglądu odczytów dynamiki PKB w naznaczonym koronawirusem pierwszym kwartale 2020 r., którą wcześniej zainaugurowali już Chińczycy czy Amerykanie. Jeszcze dziś poznamy analogiczne raporty ze strefy euro (11:00) oraz Włoch (12:00). Kolejna fala danych o PKB spłynie w drugiej dekadzie maja, za sprawą raportów z Wielkiej Brytanii i Norwegii (12 maja) oraz Niemiec, Polski, Czech i Węgier (15 maja).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Niestety...Nie tylko tam będzie gorsze PKB w wielu innych krajach również.
spock55
A tak w zeszłym roku narzekali ze mają dosyć najazdu tych paskudnych turystów. To w końcu powinni być zadowoleni.
msciwy_ogorek
Dokładnie! Uwielbiam Hiszpanię ale nie jest mi ich szkoda, rok temu zorganizowałem sobie wakacje Kraków> Barcelona > Rzym > Kraków. Spędziłęm tydzień w tych miastach, i w Barcelonie wszyscy wywalone na klienta, plakaty i grafiti "Mamy dość turystów!" "Turysto niszczysz to miasto " "Pamiętacie czasy Dokładnie! Uwielbiam Hiszpanię ale nie jest mi ich szkoda, rok temu zorganizowałem sobie wakacje Kraków> Barcelona > Rzym > Kraków. Spędziłęm tydzień w tych miastach, i w Barcelonie wszyscy wywalone na klienta, plakaty i grafiti "Mamy dość turystów!" "Turysto niszczysz to miasto " "Pamiętacie czasy tego pięknego miasta bez turystów?". Natomiast w Rzymie wszyscy uprzejmi kłaniają się do pasa widać że każdy klient się dla nich liczy bo to jest zysk. Mam nadzieję że dostaną mocno po kieszeniach bo nie gryzie się ręki która karmi.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki