Soros: UE powinna przyjmować milion uchodźców rocznie

- UE potrzebuje spójnego planu odpowiedzi na kryzys imigracyjny, który pozwoli zapanować nad napływem uchodźców w sposób bezpieczny i dostosowany do możliwości ich absorbcji przez Europę – uważa George Soros. Miliarder przedstawił własny plan opanowania kryzysu, który stanowi odpowiedź na program Viktora Orbana.

85-letni inwestor na łamach portalu project-syndicate.org przedstawił sześciopunktowy plan stawienia czoła kryzysowi imigracyjnego.

- Każdy z krajów egoistycznie skupił się na własnych interesach, często działając przeciwko interesom innych krajów. To wzmogło panikę wśród uchodźców, opinii publicznej i władz odpowiedzialnych za ład i porządek. Uchodźcy stali się głównymi ofiarami – pisze we wstępie Soros.

Według miliardera, „UE powinna przyjmować w najbliższej przyszłości przynajmniej milion uchodźców rocznie”, a ich rozmieszczenie powinno być zgodne z warunkami wynegocjowanymi na ostatnim szczycie. Dodatkowo „UE powinna zapewnić 15 000 euro na każdego uchodźcę przez dwa lata, aby opłacić koszty mieszkania, opieki medycznej i edukacji”.

- Środki na ten cel można pozyskać emitując długoterminowe obligacje i korzystając z w dużej mierze niewykorzystanej dużej zdolności kredytowej na poziomie AAA. Miałoby to dodatkową korzyść w postaci uzasadnionego stymulowania fiskalnego europejskiej gospodarki – podpowiada Soros. Jego zdaniem koszt pomocy uchodźcom przybywającym do UE wyniósłby 20 mld euro rocznie.

(fot. MajREPORTER / )

Jak twierdzi inwestor, UE powinna zapewnić także pomoc finansową Libanowi, Jordanii i Turcji, które przyjęły 4 miliony uchodźców. W sumie skalę potrzebnych wydatków na ten cel Soros szacuje na 8-10 mld euro.

Soros namawia także UE do utworzenia wspólnej agencji migracyjnej i unijnej straży granicznej. „Obecny system 28 różnych systemów dla uchodźców nie działa: jest drogi, nieefektywnych i niespójny” – pisze Soros.

Trzy ostatnie punkty planu miliardera to przewiezienie uchodźców przebywających w Grecji i Włoszech do krajów ich docelowego rozlokowania,  „umiędzynarodowienie” problemu poprzez przyjęcie globalnych standardów bazujących na rozwiązaniach przyjętych w UE oraz zmobilizowanie sektora pozarządowego (organizacji, kościołów i firm) do zaangażowania się w rozwiązanie problemu.

- Viktor Orban też przedstawił sześciopunktowy plan. Jednak jego plan, który podporządkowuje prawa człowieka uchodźców i migrantów kwestii ochrony granic, stanowi zagrożenie dla Unii Europejskiej ze względu na odrzucenie wartości, na których została ona zbudowana i praw, którymi powinna się rządzić – stwierdza Soros.

Według rankingu Bloomberg Billionaires George Soros dysponuje majątkiem wartym 27,7 mld dolarów, co daje mu 24. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

/mż

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 15 ~RabinIbnJosek

Ma kasę niech wybuduje ośrodki dla uchodźców i rozpieprzy amerykę !

! Odpowiedz
0 28 ~Tadeusz

jak taki dobry niech zabierze wszystkich do siebie

! Odpowiedz
1 29 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 30 ~Tang

Niech sxxxdala na drzewo!

! Odpowiedz
2 51 ~sknera

Węgierski żyd oszust, mentor Balcerowicza, Petru i im podobnych

! Odpowiedz
0 39 ~z_boku

Wypisz wymaluj przy tym samym obstaje Angela Merkel a wobec tego niech sie zdecyduja
kto tak wlasciwie zarzadza tym Europejskim kolchozem jako poddany chcialbym to wiedziec.
Tak na marginesie "Jeszccze Polska nie zginela"

! Odpowiedz
1 32 ~rexona

A co to za wyliczenia!!! Ktoś ty? ...geniusz socjlogiczny czy po prostu stary pierdziel z demencją. Spadaj do sanatorum i lecz sie do konca swoich dni!

! Odpowiedz
1 17 ~islamofob

Soros twoje szczęście że znalazłeś się 100m od dennie , albo ja nie wiem gdzie jesteś teraz !.

! Odpowiedz
1 32 ~hgg

Bęcwał.
Trzydziesty rocznik - długo nie pociągnie ten flet.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil