REKLAMA

Soros: UE powinna przyjmować milion uchodźców rocznie

2015-09-28 08:15
publikacja
2015-09-28 08:15

- UE potrzebuje spójnego planu odpowiedzi na kryzys imigracyjny, który pozwoli zapanować nad napływem uchodźców w sposób bezpieczny i dostosowany do możliwości ich absorbcji przez Europę – uważa George Soros. Miliarder przedstawił własny plan opanowania kryzysu, który stanowi odpowiedź na program Viktora Orbana.

85-letni inwestor na łamach portalu project-syndicate.org przedstawił sześciopunktowy plan stawienia czoła kryzysowi imigracyjnego.

- Każdy z krajów egoistycznie skupił się na własnych interesach, często działając przeciwko interesom innych krajów. To wzmogło panikę wśród uchodźców, opinii publicznej i władz odpowiedzialnych za ład i porządek. Uchodźcy stali się głównymi ofiarami – pisze we wstępie Soros.

Według miliardera, „UE powinna przyjmować w najbliższej przyszłości przynajmniej milion uchodźców rocznie”, a ich rozmieszczenie powinno być zgodne z warunkami wynegocjowanymi na ostatnim szczycie. Dodatkowo „UE powinna zapewnić 15 000 euro na każdego uchodźcę przez dwa lata, aby opłacić koszty mieszkania, opieki medycznej i edukacji”.

- Środki na ten cel można pozyskać emitując długoterminowe obligacje i korzystając z w dużej mierze niewykorzystanej dużej zdolności kredytowej na poziomie AAA. Miałoby to dodatkową korzyść w postaci uzasadnionego stymulowania fiskalnego europejskiej gospodarki – podpowiada Soros. Jego zdaniem koszt pomocy uchodźcom przybywającym do UE wyniósłby 20 mld euro rocznie.

fot. Maj/REPORTER /

Jak twierdzi inwestor, UE powinna zapewnić także pomoc finansową Libanowi, Jordanii i Turcji, które przyjęły 4 miliony uchodźców. W sumie skalę potrzebnych wydatków na ten cel Soros szacuje na 8-10 mld euro.

Soros namawia także UE do utworzenia wspólnej agencji migracyjnej i unijnej straży granicznej. „Obecny system 28 różnych systemów dla uchodźców nie działa: jest drogi, nieefektywnych i niespójny” – pisze Soros.

Trzy ostatnie punkty planu miliardera to przewiezienie uchodźców przebywających w Grecji i Włoszech do krajów ich docelowego rozlokowania,  „umiędzynarodowienie” problemu poprzez przyjęcie globalnych standardów bazujących na rozwiązaniach przyjętych w UE oraz zmobilizowanie sektora pozarządowego (organizacji, kościołów i firm) do zaangażowania się w rozwiązanie problemu.

- Viktor Orban też przedstawił sześciopunktowy plan. Jednak jego plan, który podporządkowuje prawa człowieka uchodźców i migrantów kwestii ochrony granic, stanowi zagrożenie dla Unii Europejskiej ze względu na odrzucenie wartości, na których została ona zbudowana i praw, którymi powinna się rządzić – stwierdza Soros.

Według rankingu Bloomberg Billionaires George Soros dysponuje majątkiem wartym 27,7 mld dolarów, co daje mu 24. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

/mż

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (256)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~RabinIbnJosek
Ma kasę niech wybuduje ośrodki dla uchodźców i rozpieprzy amerykę !
~Tadeusz
jak taki dobry niech zabierze wszystkich do siebie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~sknera
Węgierski żyd oszust, mentor Balcerowicza, Petru i im podobnych
~z_boku
Wypisz wymaluj przy tym samym obstaje Angela Merkel a wobec tego niech sie zdecyduja
kto tak wlasciwie zarzadza tym Europejskim kolchozem jako poddany chcialbym to wiedziec.
Tak na marginesie "Jeszccze Polska nie zginela"
~rexona
A co to za wyliczenia!!! Ktoś ty? ...geniusz socjlogiczny czy po prostu stary pierdziel z demencją. Spadaj do sanatorum i lecz sie do konca swoich dni!
~islamofob
Soros twoje szczęście że znalazłeś się 100m od dennie , albo ja nie wiem gdzie jesteś teraz !.
~hgg
Bęcwał.
Trzydziesty rocznik - długo nie pociągnie ten flet.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki