REKLAMA
WEBINAR

Słabe wyniki energetycznej Polenergii. Kurs mocno w dół

2022-07-29 18:26, akt.2022-08-01 09:36
publikacja
2022-07-29 18:26
aktualizacja
2022-08-01 09:36

Skorygowany zysk netto grupy Polenergia w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 3,5 mln zł, co stanowi spadek rok do roku o 57,3 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. W całej pierwszej połowie roku zysk netto grupy wzrósł rdr o 24 mln zł i wyniósł 119,1 mln zł.

Słabe wyniki energetycznej Polenergii. Kurs mocno w dół
Słabe wyniki energetycznej Polenergii. Kurs mocno w dół
fot. Krystian Maj / / FORUM

W pierwszym półroczu 2022 roku skorygowany wynik EBITDA grupy Polenergia wyniósł 211,3 mln zł i był wyższy o 24,1 mln zł rdr.

Słaby wynik za II kwartał ściąga kurs Polenergii najmocniej w dół ze spółek wchodzący w skład portfela mWIG40. Po godz. 9.30 notowania spółki zniżkowały o ponad 15 proc. do poziomu poniżej 100 zł za akcję.

Bankier.pl

Do wyniku przyczynił się głównie wyższy wynik w segmencie lądowych farm wiatrowych spowodowany wyższym wolumenem produkcji na skutek lepszych warunków wietrznych oraz wzrostu mocy wytwórczych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, który został częściowo skompensowany przez niższy wynik segmentu gazu i czystych paliw głównie w związku z niższym wynikiem na optymalizacji pracy Elektrociepłowni Nowa Sarzyna w roku 2022 (która pozytywnie wpłynęła na wynik w 2021 roku) oraz przez niższą marżę na sprzedaży ciepła wskutek wyższych cen gazu i uprawnień do emisji CO2.

Na wyniki grupy Polenergia osiągnięte w drugim kwartale 2022 roku wpłynęła niespotykana do tej pory skala zmienności cen energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz trudna sytuacja w systemach elektroenergetycznych w Europie.

Skorygowany wynik EBITDA w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 32,4 mln zł i był niższy o 79 mln zł w stosunku do wyniku w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Do spadku EBITDA przyczyniły się: niższy wynik na optymalizacji pracy ENS (w związku z brakiem sprzyjających warunków rynkowych), która w pozytywny sposób wpłynęła na wynik w analogicznym okresie 2021 roku, niższy wynik na sprzedaży energii elektrycznej z aktywów OZE wskutek wzrostu kosztu profilu spowodowanego istotnym wzrostem zarówno zmienności, jak i poziomu cen rynkowych przy zabezpieczonych cenach sprzedaży oraz niższa marża na sprzedaży do klientów strategicznych w konsekwencji rozliczenia transakcji terminowych będących przedmiotem wyceny na koniec pierwszego kwartału.

Powyższe efekty zostały częściowo skompensowane przez wzrost wolumenu sprzedaży energii elektrycznej spowodowany wzrostem mocy wytwórczych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Prezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne skonsolidowane wyniki zostaną przedstawione w skonsolidowanym raporcie półrocznym grupy, którego publikację zaplanowano na 17 sierpnia. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki