REKLAMA

Skok na środki OFE. Dolar po 4,20 zł

2016-11-18 12:30
publikacja
2016-11-18 12:30

Po raz kolejny wraca pomysł przejęcia do budżetu środków z OFE. Dolar przekroczył 4,20 zł i nie zatrzymuje się. Inflacja w Polsce pierwszy raz od niemal 30 miesięcy ma wartość dodatnią.

Dolar wciąż w górę

Po tym jak wczoraj dolar osiągnął najwyższe poziomy od 14 lat wcale nie wstrzymał swojego marszu w górę. Dzisiaj z rana pękła bariera 4,20 zł. Umocnienie dolara wynika z wyjaśnienia się sytuacji w USA oraz oczekiwań względem grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy są zgodni co do tego, że do podwyżki dojdzie. Patrząc na notowania kontraktów terminowych większość tej decyzji jest już w cenach. Nie zmienia to faktu, że wciąż są niemal 10% szanse na pozostanie stóp na starych poziomach. Gdyby do tego doszło najprawdopodobniej bardzo szybko oglądalibyśmy silną korektę ostatnich umocnień amerykańskiej waluty.

Skok na OFE

O tym ruchu mówiło się od dawna. Wielu analityków przepowiadało go już od razu po wyborach. Chodzi o wycofanie środków z OFE i przekazanie ich do budżetu. Obecnie pojawiła się rekomendacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze z OFE miałyby być przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W efekcie tego manewru środki co prawda trafiłyby na indywidualne konta emerytalne, natomiast trafiłby tam sam zapis księgowy. Same pieniądze zostałyby wydane, gdyż ZUS nie inwestuje tych pieniędzy a jedynie wypłaca bieżące świadczenia. Manewr taki to najprostsze ratowanie budżetu na 2017 rok. Problemem jest tylko co rząd będzie musiał zrobić by domknąć rok 2018 oraz by do wyborów w 2019 wypłacać świadczenia socjalne. Ewentualne problemy z dopięciem budżetu będą stanowić powód do wycofywania się inwestorów z Polski, co powinno osłabiać złotego.

Inflacja w Polsce

Po niemal 2,5 roku deflacji w Polsce znów rosną ceny. Na razie jest to wzrost o 0,1% w skali roku, aczkolwiek to pierwszy dodatnie odczyt od czerwca 2014. Powodem deflacji były spadki cen surowców, głównie ropy naftowej, która przełożyła się na znacząco niższe koszty transportu.

Z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 - Polska - przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie,

Źródło: Komentarz walutowy z dnia 18.11.2016

Autor: Maciej Przygórzewski, główny dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One SAŹródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~pis_na_wieki
uprzejmi Posłaowie, okredajcie OFE przez 10 lat: "Zgodnie z założeniem „suwaka bezpieczeństwa” 10 lat przed momentem osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego środki zgromadzone na indywidualnym koncie członka OFE będą stopniowo transferowane na subkonto ubezpieczonego w ZUS. Celem tego mechanizmu jest mitygacja uprzejmi Posłaowie, okredajcie OFE przez 10 lat: "Zgodnie z założeniem „suwaka bezpieczeństwa” 10 lat przed momentem osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego środki zgromadzone na indywidualnym koncie członka OFE będą stopniowo transferowane na subkonto ubezpieczonego w ZUS. Celem tego mechanizmu jest mitygacja ryzyka utraty wartości środków zgromadzonych w OFE w wyniku ewentualnego spadku cen papierów wartościowych."
~gość10
Co jest z naszą Giełdą. Czy tylko z OFE ona się utrzymuje. Jeżeli tak to jest bardzo źle z naszą Giełdą. Na naszej giełdzie powinien panować kapitał prywatny polski i zagraniczny a nie Państwowe pieniądze z podatków żeby produkować sztuczne wydmuszki na cenach akcji.
~333
Ale przecież o to tu chodzi, patrz PGE. Znam ludzi którzy zainwestowali naprawdę masywne środki kapitałowe w ten szajs "bo państwowe bezpieczne" po czym wylądowało PGE o 50% tańsze. Bezpieczeństwa na giełdzie szukają, inwestory zakichane. Żeby kapitał zagraniczny mógł tu u nas inwestować potrzebne są mocne Ale przecież o to tu chodzi, patrz PGE. Znam ludzi którzy zainwestowali naprawdę masywne środki kapitałowe w ten szajs "bo państwowe bezpieczne" po czym wylądowało PGE o 50% tańsze. Bezpieczeństwa na giełdzie szukają, inwestory zakichane. Żeby kapitał zagraniczny mógł tu u nas inwestować potrzebne są mocne spółki kapitałowe - giełda albo dobry system obligacji korporacyjnych - catalyst. Catalyst jest o tyle niebezpieczny, że nie wiadomo samemu nie będąc biegłym rewidentem lub brokerem, czy dana firma nie zdefrauduje środków. Problemem są podatki i cały ten badziewny system ekonomii społeczno-rynkowej, który hamuje przedsięwzięcia (czyli ryzykowne postępowanie właśnie) bo co rusz jakieś dopłaty, dodatki, socjale, 500...ale trzodzie trzeba ziemniaka czy dwa w koryto wrzucić, bo wtedy ryjem nie kwiczy na gospodarza w Wawce. Pozdro.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki