Silniejsze więzi między USA a Polską? Podpisana deklaracja o pogłębianiu współpracy

W trakcie rozpoczynającej się w środę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA zostanie podpisany Joint Political Statement (JPS), czyli deklaracja o chęci pogłębiania wspólnych działań w dziedzinach wojskowości i bezpieczeństwa energetycznego - podał poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. REUTERS/Carlos Barria / FORUM)

Według gazety konkretem w dokumencie "będą zapisy o budowie w Polsce nowych systemów rozpoznania USA". Pozostałe szczegóły mają być dopiero uzgadniane i "pojawią się dopiero po podpisaniu negocjowanych właśnie umów wykonawczych". "Ma się to stać we wrześniu" - zaznaczył dziennik.

Według "DGP" w zapisach ma się pojawić rozbudowa bazy sił powietrznych w Mirosławcu, gdzie od marca w pełnej gotowości stacjonują w niej amerykańskie samoloty bezzałogowe MQ-9 Reaper. "W rozmowach z USA strona polska zabiega m.in. o dostęp do danych z tych maszyn" - podała gazeta.

Gazeta cytuje szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, który w środę również będzie w USA. Jego zdaniem w czasie negocjacji szczegółowych umów poruszane będą zwiększenie obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce i poprawa możliwości szybkiego przyjęcia większej liczby sojuszniczych oddziałów. "Ustalenia mają służyć stworzeniu systemu pozwalającego na szybki przerzut wojsk; nie chodzi tylko o infrastrukturę, ale także o procedury" - powiedział "DGP" szef BBN.

Według "DGP" tematem rozmów może być również kandydatura obecnego szefa gabinetu politycznego prezydenta Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. "Soloch nie chciał jednak komentować doniesień na temat rozmów kadrowych" - zaznaczyła gazeta.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil