Silniejsze więzi między USA a Polską? Podpisana deklaracja o pogłębianiu współpracy

2019-06-10 07:00
publikacja
2019-06-10 07:00

W trakcie rozpoczynającej się w środę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA zostanie podpisany Joint Political Statement (JPS), czyli deklaracja o chęci pogłębiania wspólnych działań w dziedzinach wojskowości i bezpieczeństwa energetycznego - podał poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. REUTERS/Carlos Barria / FORUM

Według gazety konkretem w dokumencie "będą zapisy o budowie w Polsce nowych systemów rozpoznania USA". Pozostałe szczegóły mają być dopiero uzgadniane i "pojawią się dopiero po podpisaniu negocjowanych właśnie umów wykonawczych". "Ma się to stać we wrześniu" - zaznaczył dziennik.

Według "DGP" w zapisach ma się pojawić rozbudowa bazy sił powietrznych w Mirosławcu, gdzie od marca w pełnej gotowości stacjonują w niej amerykańskie samoloty bezzałogowe MQ-9 Reaper. "W rozmowach z USA strona polska zabiega m.in. o dostęp do danych z tych maszyn" - podała gazeta.

Gazeta cytuje szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, który w środę również będzie w USA. Jego zdaniem w czasie negocjacji szczegółowych umów poruszane będą zwiększenie obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce i poprawa możliwości szybkiego przyjęcia większej liczby sojuszniczych oddziałów. "Ustalenia mają służyć stworzeniu systemu pozwalającego na szybki przerzut wojsk; nie chodzi tylko o infrastrukturę, ale także o procedury" - powiedział "DGP" szef BBN.

Według "DGP" tematem rozmów może być również kandydatura obecnego szefa gabinetu politycznego prezydenta Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. "Soloch nie chciał jednak komentować doniesień na temat rozmów kadrowych" - zaznaczyła gazeta.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki