Sikorski: donos na Polskę to skandal

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski za "skandaliczny" uznał "donos" PiS na Polskę do instytucji zagranicznych w sprawie przebiegu wyborów samorządowych. Jak ocenił, prezes PiS Jarosław Kaczyński chce - tak jak w przypadku Smoleńska - rozhuśtać nastroje społeczne.

 Marszałek Sikorski skrytykował działanie partii opozycyjnej ws. wyborów samorządowych (fot. JERZY DUDEK / FORUM)

Z inicjatywy europosłów PiS, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE złożyła wniosek o debatę w sprawie przebiegu wyborów samorządowych w Polsce. PE w poniedziałek odrzucił jednak wniosek o taką debatę. Przewodniczący delegacji PiS w PE Ryszard Legutko uzasadnił wniosek tym, że "wybory z 16 listopada są pierwszymi po 1989 roku budzącymi tak wiele wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia".

Sikorski zaapelował w środę na konferencji prasowej w Sejmie do polityków i mediów o "zachowanie miary" w komentowaniu zjawisk związanych z wynikami wyborów samorządowych w Polsce. "Za niebezpieczne uważam podważanie demokratycznych zasad funkcjonowania naszego państwa, podważanie wiary w Polaków, w naszą demokrację, a za skandaliczne uważam donoszenie na Polskę do instytucji zagranicznych" - podkreślił.

"Mam nadzieję, że próba donosu na Polskę w Parlamencie Europejskim, spotka się z jednoznaczną, negatywną oceną wyborców" - powiedział marszałek Sejmu.

Według Sikorskiego, trzeba "rozdzielić intelektualnie kwestie niewydolnego systemu komputerowego od uczciwości i rzetelności wyborów". "Nie zgadzam się z oskarżaniem setek tysięcy ludzi, którzy ciężko pracowali (w komisjach wyborczych) przy tych wyborach i starały się, aby one były jak najbardziej rzetelne" - zaznaczył.

Marszałek Sejmu powiedział też, że w pełni popiera zaangażowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego w "tonowanie nastrojów i w reformowanie Państwowej Komisji Wyborczej".

"Apeluję do wszystkich, także do mediów o przywrócenie racjonalności w debacie (o wyborach samorządowych). Sejm będzie miał swoją rolę do odegrania, bo już w komisjach i podkomisjach (sejmowych) rozważane są projekty zmian w Kodeksie Wyborczym" - powiedział marszałek Sejmu. Poinformował, że poprosił kluby parlamentarne o ewentualne dodatkowe propozycje zmian w kodeksach wyborczych do końca przyszłego tygodnia.

Sikorski poinformował, że potem trzeba będzie podjąć decyzję, czy tymi zmianami mają się zająć komisje sejmowe, które już pracują nad projektami, czy też trzeba będzie powołać komisję nadzwyczajną do spraw reformy Kodeksu Wyborczego. "Proszę kluby o mniej emocji, a więcej praktycznych sugestii, jak usprawnić nasz proces wyborczy" - apelował marszałek Sejmu.

Pytany o wypowiedzi Kaczyńskiego o sfałszowaniu wyborów samorządowych, Sikorski powiedział: "Mam wrażenie, że ten serial już widzieliśmy, w przeszłości przekonaliśmy się, że Jarosław Kaczyński nie umie przegrywać wyborów, teraz zdaje się, że wygrywać też nie potrafi".

"Moim zdaniem - znając Jarosława Kaczyńskiego - on wiedział, że w Smoleńsku nie było żadnego zamachu, a mimo to rozhuśtał całą Polskę skandalicznymi oskarżeniami, na które nie znalazły się żadne dowody. Tutaj (w przypadku wyborów samorządowych) tak samo, znowu próbuje rozhuśtać nastroje sądząc, że mu to pomoże politycznie" - ocenił Sikorski. Jak podkreślił, jest to działanie, które "drenuje kapitał społeczny w Polsce i którego wyborcy nie pochwalą i nie nagrodzą". (PAP)

mrr/ jbr/ malk/


Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Donek

Radek proponuje standardy białoruskie i Korei Północnej.

! Odpowiedz
0 1 ~Donek

Słuchaj Radek: 100.000 osób mogło być uczciwych, ale wystarczy tylko jedna osoba aby podważyć ich wiarygodność. Bierz Niesioła pod rękę i idź się przewietrzyć.

! Odpowiedz
0 2 ~ryba

Nic nie trwa wiecznie.Władzę też czasami trzeba oddać.Sikorski jest na równi pochyłej, ale on jeszcze o tym nie wie

! Odpowiedz
0 8 ~prol

zdradek ewidentnie przywiozl wskazowki od tescia zegarmistrza

! Odpowiedz
1 8 ~Las_się_zbliża

Jak tak patrzę i słucham tego człowieka i jemu podobnych, to myślami wracam do Bogusława Lindy w "Psach"... Oni jeszcze się nie boją, ale podświadomie już chyba czują dyskomfort i uwierające kołnierzyki. Dalej tym kursem, panowie, dalej. Wbrew pozorom, istnieją granice wytrzymałości, a kiedy one pękną, żadna policja, żadna prokuratora, żaden sąd was już nie obroni, coś tak czuję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 don_caballero

https://www.facebook.com/Dzien.Sznura.Polska?ref=ts&fref=ts

! Odpowiedz
4 11 ~polak

ten szmaciarz lepiej niech milczy on to największy palant won do izraela a jak nie to won do afganistanu tam wiedzą co robić ze zdrajcami i tego ci życzą polacy tępy mule

! Odpowiedz
6 1 ~seba

A ty jesteś Polakiem?Jak już to tępym polskim szczurem. Choć obrażam szczury, bo to inteligentny ssak.

! Odpowiedz
0 12 ~Tomasz

Proponuję tej całej klasie politycznej, która od 89r. okupuje polski parlament pokazać środkowy palec. Za rok wybory parlamentarne. Moja propozycja jest taka żeby głosować tylko i wyłącznie na partie POZAPARLAMENTARNE! Niech Ci zawodowi politycy świetnie żyjący za nasze ciężko zarobione pieniądze, realizujący polecenia nie wiadomo jakich ludzi i służb odejdą jak najdalej od decydowania o naszych pieniądzach i losie! Good bye!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~pa

A co za różnica, na kogo zagłosujesz? Ważne kto zliczy głosy. Obawiam się, że tu już potrzeba środków radykalnych, demokracja została ostatecznie ośmieszona w tych wyborach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil