REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

AGH przedstawiła koncepcję powołania Sieci Uczelni Kosmicznych

2021-05-27 17:43
publikacja
2021-05-27 17:43

Wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i badań w obszarze technologii kosmicznych, stworzenie platformy dyskusyjnej i ułatwienie współpracy między grupami badawczymi – to cele przyświecające koncepcji Sieci Uczelni Kosmicznych, którą przedstawiono w czwartek w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

AGH przedstawiła koncepcję powołania Sieci Uczelni Kosmicznych
AGH przedstawiła koncepcję powołania Sieci Uczelni Kosmicznych
fot. NicoElNino / / Shutterstock

W spotkaniu online, inicjującym działanie sieci, wzięli udział m.in. rektor AGH prof. Jerzy Lis, inicjator Sieci Uczelni Kosmicznych, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

"Sieć Uczelni Kosmicznych ma na celu przede wszystkim rozwijanie polskiej nauki w obszarze badań kosmicznych, kształcenie w obszarze inżynierii kosmicznej czy realizację wspólnych badań oraz ich komercjalizację. Przyczynkiem do powstania Sieci Uczelni Kosmicznych są dotychczasowe działania AGH w kierunku kształcenia i badań w obszarze inżynierii kosmicznej, a także prestiżowy projekt Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, który AGH tworzy wspólnie z czterema innymi uniwersytetami europejskimi" – podkreślił cytowany w komunikacie AGH prof. Jerzy Lis. W jego ocenie obserwowany w Polsce, Europie i na całym świecie dynamiczny rozwój sektora kosmicznego stawia przed polskimi uczelniami wiele wyzwań.

"Nowe zakłady pracy, specjalistyczne firmy, laboratoria poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży kosmicznego. Dla polskich uczelni to szansa aby dołączyć do tego sektora i zasilić go dobrze wykształconymi specjalistami. Jako pojedyncze uczelnie mamy spory potencjały do zaoferowania, m.in. unikatowe kierunki, nowocześnie wyposażone laboratoria czy wspólnie z innymi uczelniami realizowane badania. Dopiero jednak jako Sieć Uczelni Kosmicznych mamy szansę zaistnieć w świadomości światowych liderów" – zaznaczył.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Rektor dodał, że wspólnym celem jest dzielenie się AGH swoim doświadczeniem z innymi uczelniami z Polski.

"Wspólne kształcenie inżynierów specjalności kosmicznych, wspólne badania z obszaru nauk o kosmosie czy wreszcie wspólna realizacja grantów i badań to nasz główny cel. Jako sieć uczelni zrzeszonych wokół zagadnienia kosmosu będziemy w stanie z pewności zwiększyć nasz wkład w tę coraz szybciej rozwijającą się branżę" – zaznaczył.

Z kolei wiceszef resortu edukacji i nauki Wojciech Murdzek zwrócił uwagę na to, że wyzwaniem w realizacji projektów kosmicznych jest ich sprawne zarządzanie. "Mam nadzieje, że Sieć Uczelni Kosmicznych będzie czuwać nad projektami z tego obszaru, ale także inicjować nowe przedsięwzięcia z sektora kosmicznego. Ministerstwo będzie z dużym przekonaniem wspierać inicjatywę oraz włączać się aktywnie w jej działania" – zapewnił.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna powiedział, że kierowana przez niego organizacja służy kontaktami z przemysłem. "Mamy świadomość, że nic nie pomaga w inspiracji studentów bardziej niż możliwość zaangażowania się w praktyczne zastosowaniach nauki" – dodał.

W komunikacie AGH napisano, że do grona partnerów tworzących Sieci Uczelni Kosmicznych będą dołączać kolejne uczelnie zrzeszone m.in. w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) czy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), które prowadzą kształcenie i badania w obszarze technologii kosmicznych.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
iluminata
Ładna tam libacja musiała u płofesury być, że z takim czymś wyskoczyli...

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki