REKLAMA

Shoper chce utrzymać dynamikę wzrostu GMV ponad zwyżkę rynku e-commerce w Polsce w '23

2022-11-28 10:46
publikacja
2022-11-28 10:46

Shoper planuje utrzymać dynamikę wzrostu GMV w 2023 roku ponad zwyżkę rynku e-commerce w Polsce - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Marcin Kuśmierz. Dodał, że w optymistycznym wariancie spodziewa się przyszłorocznej zwyżki rynku w niskim dwucyfrowym tempie, znacznie poniżej inflacji.

Shoper chce utrzymać dynamikę wzrostu GMV ponad zwyżkę rynku e-commerce w Polsce w '23
Shoper chce utrzymać dynamikę wzrostu GMV ponad zwyżkę rynku e-commerce w Polsce w '23
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Rośniemy dużo szybciej niż rynek, co jest pochodną dobrego rozwoju przedsiębiorców wykorzystujących platformę Shoper. Wyposażamy ich w szereg usług do prowadzenia handlu w internecie, które pozwalają im wygrywać walkę konkurencyjną oraz pozyskiwać i lojalizować konsumentów. W pierwszych trzech kwartałach 2022 obroty na platformie (GMV) rosły w tempie przekraczającym 30 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Nasze przychody w tym samym okresie zwiększały się dwukrotnie szybciej. Inwestujemy w rozwój oferty i pozyskiwanie nowych grup przedsiębiorców, aby nasz biznes utrzymał wysokie tempo rozwoju w kolejnych latach – nawet w trudnym otoczeniu makroekonomicznym" - powiedział prezes.

"W przyszłym roku zakładamy, że wzrost GMV generowanego na platformie Shoper będzie nadal znacząco wyższy od dynamiki rozwoju rynku e-commerce. Planujemy kontynuować inwestycje w szybki rozwój portfolio produktowego. Część konsumentów wróci do e-commerce, żeby szukać tańszej alternatywy dla tradycyjnych zakupów. To będzie kolejna szansa na ich lojalizację i zbudowanie długotrwałej relacji" - dodał.

Po trzech kwartałach 2022 roku obroty wygenerowane w sklepach internetowych wykorzystujących platformę Shopera wyniosły 5,3 mld zł (GMV sklepy), a w sklepach internetowych i narzędziach do sprzedaży wielokanałowej 5,8 mld zł (GMV omnichannel). Oznacza to wzrost o odpowiednio: 36 i 34 proc. rdr.

W pierwszych 9 miesiącach 2022 Shoper osiągnął przychody w wysokości 86,5 mln zł, co oznacza wzrost o 62 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Shoper dostarcza oprogramowanie dla e-commerce w modelu SaaS (Software as a Service). Spółka oferuje rozwiązania wspierające użytkowników w prowadzeniu, zarządzaniu i rozwoju własnej sprzedaży online. W ramach usług dodatkowych udostępnia m.in. wsparcie w obszarze marketingu, logistyki czy płatności.

Prezes spodziewa się spowolnienia wzrostu e-commerce w Polsce w przyszłym roku, po przewidywanym, jeszcze dobrym dla branży ostatnim kwartale 2022 roku.

"Czwarty kwartał jest tradycyjnie najlepszy dla branży e-commerce i taki powinien być także w tym roku. Spodziewamy się, że pierwszy kwartał przyszłego roku także będzie dobry pod kątem wzrostu wartości rynku. W kolejnych dynamika jego rozwoju będzie ściśle związana z wysokością inflacji i wynikającą z niej kondycją konsumentów. Przedsiębiorcy inwestują bardzo ostrożnie. Rynkowa niepewność wpływa na ograniczanie przez nich inwestycji bądź ich skali. Wiele firm decyduje się na wstrzymanie projektów rozwojowych, cześć akumuluje gotówkę. Nominalnie rynek e-commerce urośnie w bieżącym roku w Polsce o kilkanaście procent, a w przyszłym istotnie wolniej ze względu na słabnącą siłę zakupową konsumentów. Tegoroczny wzrost jest częściowo napędzany wysoką inflacją, częściowo też napływem i wysoką konsumpcją ze strony ukraińskich imigrantów" - powiedział Kuśmierz.

"E-commerce w 2023 roku będzie miał z pewnością wyższą dynamikę wzrostu niż tradycyjny handel. Konsumenci będą w nim szukali artykułów w niższych cenach lub ich alternatyw. Ten trend jest już widoczny w krajach Europy Zachodniej, gdzie e-commerce dla części konsumentów zaczął pełnić rolę dyskontu. Optymistyczny scenariusz dla rynku e-commerce oznacza niski dwucyfrowy wzrost jego wartości w przyszłym roku – z pewnością będzie to jednak znacznie poniżej wskaźnika inflacji. Słabnąca siła zakupowa konsumentów, której spodziewamy się przez kolejne kilka miesięcy będzie negatywnie odbijała się na dynamice rozwoju całego handlu" - dodał.

Zdaniem prezesa, niepewność związana z sytuacją makroekonomiczną powoduje, że Polacy już ostrożniej podchodzą do zakupów.

"Widzimy trend związany ze zmniejszaniem się wartości koszyka i wzrostem częstotliwości zakupów. Część klientów decyduje się również na odłożenie zakupów na kolejne kwartały oczekując większej stabilizacji i przewidywalności rynku" - powiedział.

W ocenie Kuśmierza wartość rynku e-commerce została znacząco podwyższona podczas pandemii, przez nienaturalną dynamikę jego rozwoju.

"Po likwidacji ograniczeń w handlu tradycyjnym wielu konsumentów wróciło do niego i zredukowało bądź wręcz porzuciło zakupy internetowe. Ten trend dla wielu firm z segmentu e-commerce był zaskoczeniem" - powiedział.

Prezes Shopera nie przewiduje bardzo dynamicznego wzrostu rynku artykułów spożywczych przez internet w Polsce.

"Rynek e-grocery będzie się nadal rozwijał – będzie to jednak ewolucja, a nie rewolucja. Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że wejdzie przebojem do polskich domów – tak się jednak nie stało. Wielu graczy przeinwestowało w tym segmencie, wielu zdecydowało się na zakończenie działalności, bo tempo ewolucji rynku nie pozwalało na osiągnięcie break-even w kolejnych kilku latach. Szybki rozwój tradycyjnego handlu, który zbliżył się do konsumenta, sprawił, że utrzymał on zarówno konsumentów, jak i wysoką dynamikę swojego rozwoju" - powiedział prezes.

Kuśmierz spodziewa się natomiast wielu okazji inwestycyjnych na rynku e-commerce w 2023 roku.

"Z pewnością będzie to rok, w którym pojawi się dużo szans inwestycyjnych lub konsolidacyjnych. Rozwój wielu firm e-commerce jest już w stagnacji – ograniczają swoje inwestycje w dalszy rozwój. Dla firm mających dostęp do kapitału i zdolności generowania synergii wynikających z akwizycji bądź połączeń, to będzie rok szans na przyspieszenie rozwoju – w bazie klienckiej, produktach bądź technologii. Wiele firm jest otwartych na rozmowy o projektach kapitałowych, ich wyceny również się szybko urealniają" - powiedział.

"Okazje inwestycyjne będą, ale czy z nich skorzystamy to zależy od wielu czynników. Wiele firm jest pod presją związaną z rosnącym kosztem finansowania rozwoju, wiele z nich, wraz zakończeniem pandemii, straciło dynamikę rozwoju, bo było przekonanych, że szybki rozwój e-commerce nie jest zagrożony. Shoper bazuje na rozwoju organicznym. Potencjalne akwizycje są i będą uzupełnieniem naszego rozwoju. Chcemy utrzymać szybki rozwój przede wszystkim na bazie własnej platformy i produktów, które mamy już w ofercie. Mamy na stole kilka propozycji, co nie oznacza jeszcze, że jakiekolwiek przejęcie się wydarzy. Najbliższe kwartały będą jeszcze bardziej premiowały ostrożne i odpowiedzialne zarządzanie biznesem" - dodał.

W sierpniu Shoper kupił za 1,65 mln zł Selium.

Selium to agencja omnichannel (sprzedaż wielokanałowa), wyspecjalizowana we wsparciu sprzedaży głównie na zagranicznych marketplace, takich jak: Amazon, eBay, Real, Aliexpress, Kaufland.

Shoper podpisał w maju w umowę w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów w agencji marketingu internetowego Sempire Europe. W pierwszej części transakcji Shoper kupił 60 proc. udziałów Sempire za 15 mln zł.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki