REKLAMA
ZASADY PROMOCJI

Sfrustrowany na Ukrainę, wściekły na Rosję. Trump: To trwa zbyt długo

2025-04-01 19:21, akt.2025-04-01 19:50
publikacja
2025-04-01 19:21
aktualizacja
2025-04-01 19:50

Prezydent Donald Trump jest sfrustrowany postawą przywódców po obu stronach tej wojny, bo chce, by ona się zakończyła - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Stwierdziła jednak, że Trump każdego dnia jest mocno zaangażowany w rozmowy z Rosją i Ukrainą.

Sfrustrowany na Ukrainę, wściekły na Rosję. Trump: To trwa zbyt długo
Sfrustrowany na Ukrainę, wściekły na Rosję. Trump: To trwa zbyt długo
fot. Carlos Barria / /  Reuters / Forum

"(Prezydent) jest sfrustrowany przywódcami po obu stronach tej wojny. Chce, aby ta wojna się skończyła. Ludzie umierają po obu stronach i trwa to już o wiele za długo" - powiedziała Leavitt podczas wtorkowego briefingu prasowego. "Nasz zespół nadal jest zaangażowany w rozmowy z Rosjanami, tak jak jesteśmy zaangażowani w rozmowy z Ukraińcami, a prezydent nadal jest bardzo, bardzo zaangażowany w ten temat każdego dnia" - dodała.

Rzeczniczka odniosła się do ostatnich wypowiedzi Trumpa, który stwierdził, że jest "bardzo wściekły" na propozycję Władimira Putina ustanowienia rządu tymczasowego w Ukrainie pod nadzorem ONZ, choć później zapewniał, że nadal wierzy rosyjskiemu przywódcy, że chce pokoju i że dotrzyma on danego słowa.

Mimo to, wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow stwierdził, że choć traktuje poważnie propozycje pokojowe Amerykanów, to Rosja nie może ich zaakceptować.

"Z tego, co widzimy, nie ma w nich obecnie naszego głównego żądania, a mianowicie rozwiązania problemów związanych z zasadniczymi przyczynami tego konfliktu – oznajmił. – Jest ono kompletnie nieobecne i trzeba to naprawić".

Dotąd Kreml, mówiąc o "zasadniczych przyczynach", faktycznie kwestionował istnienie niepodległego państwa ukraińskiego.

Trump groził też Wołodymyrowi Zełenskiemu "dużymi problemami", jeśli ten wycofa się z umowy o ukraińskich surowcach. Amerykański prezydent utrzymuje, że to Ukraina chce renegocjować uzgodniony wcześniej tekst porozumienia, choć doniesienia mediów mówią, że to USA postawiły nowe warunki, znacznie zwiększające kontrolę USA nad zasobami i gospodarką Ukrainy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa wyprzedaż Ford Pro. Poznaj najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jag63
Pomarańczowy naiwniak uwierzył putinowcom
A teraz zdziwiony.

.
platfusoptymista
Jeśli zakończyć cyrk krwawych clownów w Kijowie to niech wstrzyma dostawy Abramsów, Himersów i Patriotów na Ukradinę.
johnnyhigh
A to jak bombartuja Huti to tam ludzie nie umieraja? Trump przegral negocjacje jeszcze przed wyborami, gdy powiedzial, ze nie wysle ani jednego zolnierza do Ukrainy. Rosjanie nic sobie nie robia z sankcji, 3 lata sankcji nic nie daly to dodatkowe tez nic nie zmienia. Rosja przeciaga negocjacje, bo wygrywa wojne i prze naprzod, a A to jak bombartuja Huti to tam ludzie nie umieraja? Trump przegral negocjacje jeszcze przed wyborami, gdy powiedzial, ze nie wysle ani jednego zolnierza do Ukrainy. Rosjanie nic sobie nie robia z sankcji, 3 lata sankcji nic nie daly to dodatkowe tez nic nie zmienia. Rosja przeciaga negocjacje, bo wygrywa wojne i prze naprzod, a Ukraina nie chce oddac zasobow naturalnych "za darmo", bo Trump nic w zamian nie daje. Gdyby amerykanskie interesy byly jakakolwiek gwarancja to nie byloby wojen na swiecie.... wojny sa w interesie USA, bo zarabiaja na uzbrojeniu. Biden pomagal za free, potem w ramavh pozyczki. Trump chce wszystko odzyskac z nawiazka. Trump nie jest dyplomata, nie jest politykiem, jest co najwyzej srednim biznesmenem, ktory bankrutowal kilkukrotnie i tylko znane nazwisko ratowalo mu "cztery litery". Cła odbija sie czkawką, ale musi sie przekonac na wlasnej skorze, gdy swiat zwroci sie bardziej ku Chinom.
derper
Tylko ci się wydaje, że sankcje nic nie dały. Nie ma magicznego mechanizmu zmuszenia ich do czegokolwiek, więc jeśli tego oczekiwałeś po sankcjach, to się nie dziwię, że się dziwisz :-)
Rosjanie nie byli i nie będą samowystarczalni i odczuwają niedobory i problemy ze "wszystkim" - są publikowane amatorskie wywiady i
Tylko ci się wydaje, że sankcje nic nie dały. Nie ma magicznego mechanizmu zmuszenia ich do czegokolwiek, więc jeśli tego oczekiwałeś po sankcjach, to się nie dziwię, że się dziwisz :-)
Rosjanie nie byli i nie będą samowystarczalni i odczuwają niedobory i problemy ze "wszystkim" - są publikowane amatorskie wywiady i opinie zwykłych ludzi na niemainstreamowych portalach, trzeba poszukać, bo podlinkować tutaj nie mogę. Szczególnie tych poza wielkimi miastami jak Moskwa czy Petersburg, czyli jakieś 70% ludzi, sankcje bolą bezpośrednio.
Tylko niestety w dzisiejszym Rosjaninie duch walki został przez propagandę i cenzurę skutecznie zabity, dlatego jeszcze nie zrobili porządku we własnym ogródku, ale właśnie do tego trzeba dążyć.
zoomek
Naprawdę na nich? A kto podtrzymywał bronią konflikt jak nie USA?
gronostaj
USA podpisało moratorium budapesztańskie, więc muszą wspierać Ukrainę. Łaski nie robią.
platfusoptymista odpowiada gronostaj
co to znaczy "wspierać Ukrainę?? Czy zielony podkoszulek to Ukraina, czy banderowska sitwa.

Powiązane: Plan pokojowy dla Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki