REKLAMA

Seniorzy na celowniku oszustów. Tak źle jeszcze nie było

2021-04-21 06:45
publikacja
2021-04-21 06:45
Seniorzy na celowniku oszustów. Tak źle jeszcze nie było
Seniorzy na celowniku oszustów. Tak źle jeszcze nie było
fot. iStock / / Pexels

Nie tylko "na wnuczka" czy "policjanta", ale też na koronawirusa, a teraz możliwe, że także na Spis Powszechny – seniorzy w Polsce oszukiwaniu są na potęgę. Tak źle jeszcze nie było – alarmuje w środowym wydaniu "Gazeta Wyborcza".

"GW" pisze, że pandemia sprzyja naciąganiu osób starszych.

"Zamknięci w domach seniorzy stają się jeszcze łatwiejszym kąskiem dla grup przestępczych. Potrzebują towarzystwa, rozmowy, bycia wysłuchanym. Oszuści dokładnie to oferują, a nawet więcej – sprawiają, że seniorzy czują się potrzebni" – zauważa dziennik.

"Cały czas przewija się motyw wnuczka czy członka rodziny, który rzekomo uczestniczy w jakimś zdarzeniu drogowym, wypadku czy jest w trudnej sytuacji: materialnej lub zdrowotnej. Potrzebne są pieniądze na leczenie, kaucję lub na adwokata" – mówi "GW" nadkomisarz Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Popularna jest też metoda "na policjanta". Jak opisuje gazeta, dzwoniący oszust podaje się za funkcjonariusza policji, CBŚ lub prokuratora i informuje, że rozpracowuje szajkę przestępców, którzy czyhają na pieniądze seniora.

Sierżant sztabowy Andrzej Karpiński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w rozmowie z "GW" zauważa, ze oszuści dostosowują metody działania do aktualnych wydarzeń czy zjawisk, jak choćby teraz do pandemii.

"Zaczynają się oszustwa covidowe. Jakiś czas temu zatrzymaliśmy mężczyznę, który oferował szczepienia na COVID-19. Oszuści mogą podszywać się pod osoby, które rzekomo mają dezynfekować mieszkania, bo w bloku jest ktoś zakażony koronawirusem. W trakcie takiej dezynfekcji mogą pustoszyć mieszkania. Teraz mamy spis powszechny, trzeba być wyczulonym, bo i tę okazję mogą wykorzystać oszuści" – apeluje policjant.

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kozey
Zarejestrowałem nowy numer na siebie, oddałem dziadkowi i przestali dzwonić. Jeszcze nie wyciekł, jak wycieknie to szanse są małe że zadzwonią, jak dotychczas.
szejknet
Do moich rodziców na stacjonarkę dzwonią co chwila. Na razie tylko z garnkami albo darmowym expresem do kawy, ale kto wie. Może za chwilę jakiś "wnuczek" zadzwoni...
Trzeba będzie się wykosztować i kupić im porządny telefon stacjonarny z blokadą numerów.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki