REKLAMA

Kolejna umowa polskiego biotechu. Scope Fluidics otrzyma co najmniej 100 mln dolarów

2022-08-03 07:30, akt.2022-08-03 11:48
publikacja
2022-08-03 07:30
aktualizacja
2022-08-03 11:48

Scope Fluidics sprzedał na rzecz Bio-Rad Laboratories 100 proc. udziałów w swojej spółce zależnej Curiosity Diagnostics za łączną kwotę do 170 mln USD. Cena za udziały wynosi 100 mln USD, a spółka może otrzymać dodatkowo do 70 mln USD w płatnościach warunkowych - poinformowała spółka w komunikacie. Rosną kursy także innych spółek z branży na bazie dobrego sentymentu do biotechnologii. 

Kolejna umowa polskiego biotechu. Scope Fluidics otrzyma co najmniej 100 mln dolarów
Kolejna umowa polskiego biotechu. Scope Fluidics otrzyma co najmniej 100 mln dolarów
/ Bankier.pl

Jak podano, część ceny nabycia w wysokości 9,45 mln USD zostanie zapłacona w momencie uzyskania przez spółkę odpowiednich dokumentów od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Kapitalizacja Scope Fluidics przed podaniem wiadomości o sprzedaży spółki zależnej za ok. 460 mln zł wynosiła 355 mln zł, po wzroście notowań w ciągu ostatnich 10 sesji o ponad 47 proc. do 132,40 zł za akcję. W środę po godz. 10.53 ruszyły notowania, pokazując po otwarciu wzrost o 55 proc. do 210 zł za akcję. Po kilku minutach kurs rósł o ok. 45 proc. Handel na walorach ze względu na popyt był od rana zawieszony.

Bankier.pl

"Naszą pasją w Scope Fluidics jest tworzenie oryginalnych technologii odpowiadających na najważniejsze wyzwania w ochronie zdrowia. Cieszymy się, że technologię PCR|ONE przejmuje amerykańska firma Bio-Rad Laboratories, globalny lider w obszarze technik molekularnych. Jesteśmy przekonani, że dynamiczny zespół Curiosity Diagnostics oraz nasza technologia będą mogły w pełni rozwinąć skrzydła w Bio-Rad. Jednocześnie, z radością myślimy o rozwoju projektów grupy Scope Fluidics, dążąc do opracowania kolejnych przełomowych rozwiązań dla rynku opieki zdrowotnej" – mówi Piotr Garstecki, Prezes Zarządu Scope Fluidics 

Na łączną kwotę płatności warunkowych, które może otrzymać spółka, składają się: do 40 mln USD za realizację celów rozwojowo-regulacyjnych oraz do 30 mln USD za realizację celów przychodowych. Realizacja celów przewidziana jest na lata 2022-2027.

Scope Fluidics to  notowana na rynku NewConnect biotechnologiczna spółka opracowująca innowacyjne rozwiązania technologiczne dla rynku diagnostyki medycznej i opieki zdrowotnej poprzez jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka opracowała technologię PCR|ONE do szybkiego zautomatyzowanego wykrywania infekcji za pomocą wysoce multipleksowych testów PCR, a także system BacterOMIC do zautomatyzowanego badania antybiotykowrażliwosci.

Bio-Rad Laboratories jest notowany na nowojorskiej giełdzie (NYSE). To globalny lider w opracowywaniu, produkcji i wprowadzaniu na rynek szerokiej gamy produktów przeznaczonych do badań w dziedzinie life science i diagnostyki klinicznej. Klientami Bio-Rad są uniwersytety, instytucje badawcze, szpitale, firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne, a także laboratoria zdrowia publicznego i komercyjne, w tym placówki badania bezpieczeństwa żywności i jakości środowiska. Firma Bio-Rad z siedzibą w Hercules w Kalifornii to globalna sieć operacyjna zatrudniająca około 7900 pracowników na całym świecie i generująca przychody w wysokości 2,9 mld USD w 2021 r.

To juz kolejna w ostatnim czasie duża umowa polskiej spółki biotechnologicznej z zagranicznym partnerem. Na początku lipca o komercjalizacji swoich badań, produktów poprzez partnering z amerykańską firmą poinforował Ryvu Therapeutics, natomiast niedawno o umowie z holenderskim podmiotem informował Biomed. 

Dobry sentyment do polskiej branży biotechnologicznej winduje kursy innych spółek z sektora. Akcje Ryvu drożały ok. godz. 11.00 o 11 proc. PZ Cormay były wyżej o 17 proc., Medinice zyskiwały 8 proc., a Pure Biologics 7 proc. 

doa/ ana/MKu

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki