REKLAMA

Schulz: Koniec sankcji wobec Rosji dopiero po realizacji Mińska

2017-01-29 20:08
publikacja
2017-01-29 20:08

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zadeklarował w niedzielę gotowość do konstruktywnej współpracy z Rosją, zastrzegając, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Moskwy jest realizacja porozumienia z Mińska w sprawie Ukrainy.

fot. / / Parlament Europejski

"Rosja jest ważnym partnerem na arenie światowej, jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponującym prawem weta, jest też naszym sąsiadem. Chciałbym konstruktywnie współpracować z Rosją" - powiedział Schulz w wywiadzie dla telewizji ZDF.

"Mam wrażenie, że za obecne trudności odpowiedzialność ponosi bardziej rząd Federacji Rosyjskiej niż my" - zauważył polityk SPD nominowany przed południem przez zarząd swojej partii na rywala Angeli Merkel w wyborach parlamentarnych 24 września.

"Nałożyliśmy na Rosję sankcje po aneksji Krymu (...). Sankcje będą mogły być zniesione wtedy, gdy Rosja zrealizuje porozumienie mińskie, tak jak sama to zapowiada. Dotychczas to nie nastąpiło" - wyjaśnił Schulz.

Podpisane w lutym 2015 roku porozumienie przewiduje zawieszenie broni, wymianę jeńców, wycofanie ciężkiego sprzętu i broni z linii frontu, a także autonomię dla Donbasu i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosję. Pomimo niewielkich postępów we wschodniej Ukrainie bez przerwy dochodzi do wymiany ognia.

W niedzielę w walkach z prorosyjskimi separatystami zginęło trzech żołnierzy sił rządowych Ukrainy. Do incydentu doszło w strefie przemysłowej miasta Awdijiwka na północ od Doniecka.

Stanowisko Schulza wobec Rosji jest zgodne ze stanowiskiem kanclerz Angeli Merkel. Inni politycy SPD, w tym Frank-Walter Steinmeier, do piątku szef MSZ, oraz obecny minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel sugerowali wcześniej, że sankcje wobec Moskwy można by znosić stopniowo, wraz z częściowymi postępami w realizacji umowy z Mińska.

Z Berlina Jacek Lepiarz

lep/ ksaj/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki